Ny hastighetsgräns kan införas på delar av E6

2025 06 10

Hastighetsgränsen skulle kunna sänkas på delar av E6 och flera andra vägar.

Det är Centerpartiet i Göteborg som ligger bakom förslaget som nu ska tas upp för diskussion i såväl stadsmiljönämnden och stadsbyggnadsnämnden.

Bakgrunden är larmet om att cirka 300 göteborgare dör i förtid årligen på grund av luftföroreningar, vilket fått politikerna att undersöka vilka åtgärder som kan göras i trafiken.

En möjlig lösning är att sänka hastigheten på leder nära bostäder, vilket redan gjorts på kommunala vägar. Nu föreslås samma för statliga vägar. Däribland E6, rapporterar GP.

Även här ska det gälla leder med direkt närhet till bostäder, vilket innebär att det är centrala Göteborg som berörs av förslaget.

– När det kommer till de skadliga partiklarna så blir det faktiskt värre med elektrifiering i och med att de elektrifierade fordonen är tyngre än vad förbränningsmotorerna är. Så det kommer att vara ett växande problem tror vi, säger C-ledamoten Kristoffer Filipsson i Göteborgs stadsmiljönämnd till tidningen.

Tusentals dör i förtid

Enligt en rapport från Naturvårdsverket orsakar luftföroreningar flera tusen förtida dödsfall i Sverige varje år.

Även andra specifika städer än Göteborg har pekats ut som särskilt drabbade Exempelvis krävde Naturvårdsverket förra året att Skellefteå kommun agerar mot olagligt höga halter av luftföroreningar som uppmätts i kommunen. Kommunens cirka 72 000 invånare bedömdes då riskera att förlora flera levnadsår på grund av den skadliga luften.

– Nivåerna av skadliga partiklar, PM10, som vissa dagar finns i Skellefteå är så höga att invånarna riskerar att bland annat dö i förtid av hjärt- och kärlsjukdomar och lungcancer om de andas in den dåliga luften under en längre tid, rapporterade SR Ekot i en granskning vid tillfället.

Goda förhoppningar

Att sänka hastigheten på vägarna är en väg att gå. I Paris sänktes exempelvis vissa 70-vägar till 50 och fick goda effekter i form av minskat buller och bättre luftkvalitet.

Nu ska Trafikverket tillsammans med förvaltningarna i Göteborg genomföra ett test för att utvärdera om samma sak kan göras i Sverige.

Många frågor återstår dock fortfarande att lösa innan ett sådant beslut kan klubbas igenom även i praktiken.

– Tanken är att kolla om det finns en vilja hos Trafikverket. Vi vill sänka hastigheten på lederna nära bostäder, för det är där vi vill förbättra luftkvaliteten, men exakt var det blir lämnar vi till expertisen säger Kristoffer Filipsson.

Hastighetsgränsen på E6 är idag generellt 110 kilometer timmen. Det finns delar med lägre hastigheter, till exempel 100 kilometer i timmen mellan Göteborg och Kungsbacka samt 80 kilometer förbi Kungälv. Förbi Göteborg-Mölndal är gränsen 70, 80 och 90 kilometer i timmen. Söder om Varberg är gränsen delvis 120 kilometer i timmen.

LÄS MER: Svensk forskare går ut med giftlarm – gäller större delen av hela landet

Foto: Kävlinge kommun

Text: Redaktionen


Ica-butik gick i konkurs efter 140 år – återuppstår nu

2025 06 19

En klassisk butik som fick tacka för sig kommer nu tillbaka.

För inte så länge sedan kom besked om att Ica Nära Kastbergs Livs i Edvalla söder om Gävle gick i konkurs.

Detta efter att ha drivits av samma familj i 140 år.

Nu framgår att butiken överlever, rapporterar Dagligvarunytt och Arbetarbladet.

Butiken återuppstår

De senaste åren har varit mycket utmanande lönsamhetsmässigt för butiken.

Därför togs konkursbeslutet.

Nu köper delägarna Filip och Erik Kastberg butiken genom ett bud på konkursboet via ett nytt bolag.

– Det är både en stor lättnad och glädje, säger Filip Kastberg till Arbetarbladet.

“Känns bra”

Bröderna gör alltså ett nytt försök med den klassiska Ica-butiken.

Även konkursförvaltaren Olov Kling är nöjd med saken.

– Det känns jättebra. Det innebär att butiken blir kvar och det är viktigt för bygden, säger han.

Läs mer: Klassisk butik i konkurs efter mer än 30 år

Senaste statistiken

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 2 procent under maj jämfört med samma period föregående år.

UC noterar ökning inom hotell- och restaurang om 13 procent. 

Inom detaljhandel noteras en minskning om 2 procent och inom partihandel ser UC en ökning om 61 procent.

“Präglas av osäkerhet”

Amanda Aldestam, analytiker på UC, understryker att det ekonomiska läget i Sverige alltjämt är utmanande.

– Framtidsutsikterna för konkurser i Sverige präglas av osäkerhet. Tullar, global oro och minskad inhemsk konsumtion kan dämpa efterfrågan, samtidigt som räntesänkningar ger visst utrymme för återhämtning, säger hon.

– Utvecklingen framåt beror i hög grad både på hushållens val – om de ökar sin konsumtion eller fortsätter att prioritera sparande – och på hur företagen väljer att anpassa sina investeringar och prioriteringar i det nya läget.

Riksbanken har som bekant sänkt styrräntan för att försöka få fart på konjunkturen igen.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Snart kommer domen: Stor butikskedja kan gå i konkurs

2025 06 19

Det slutgiltiga beskedet för klädkedjan Brothers närmar sig.

Turerna har varit många kring butikskedjan.

Efter att tidigare i år ha inlett sin andra rekonstruktion på fem år på grund av betydande ekonomiska utmaningar har det blåst ordentligt kring kedjan.

Majoriteten av borgenärerna ställer sig positiva till fortsatt rekonstruktion.

Den största borgenären, Skatteverket, gör det inte.

Besked nästa vecka

Brothers öde vilar nu i Stockholms tingsrätts händer.

Nästa vecka ska ett slutgiltigt besked om huruvida rekonstruktionen får fortsätta komma.

Om den inte får fortsätta är konkurs nära förestående, rapporterar E-handel.

Största fordringsägaren

Skatteverket är den största fordringsägaren med krav på omkring 54 miljoner kronor.

Om tingsrätten landar i ett ja får Brothers fortsätta med nya ägare, om det blir ett nej så får den klassiska klädkedjan med största sannolikhet tacka för sig.

De senaste årens ekonomiska utveckling har lett till att många företag har fått det svårt – en annan klassisk kedja som uppges ha mycket stora problem är sportkedjan XXL.

Läs mer: Klassisk butik i konkurs efter mer än 30 år

Det är Brothers

Det återstår att se om Brothers överlever processen.

Brothers är en klädkedja som huvudsakligen fokuserar på herrmode.

– Brothers är en svensk herrmodekedja grundad 1992 med 43 butiker varav vissa drivs av franchisetagare. I dagsläget har vi cirka 280 medarbetare och 29 års erfarenhet av mode och service, förklarar kedjan om sin verksamhet.

Har sänkt räntan

Glädjande för såväl hushåll som företag är att Riksbanken har sänkt styrräntan till två procent.

Detta efter att larm har kommit under en längre tid om konjunkturen.

Den ekonomiska återhämtningen i Sverige har varit trög efter flera år av hög inflation, höga räntor och urholkade plånböcker.

Räntesänkningen ger dock bränsle till ekonomin – och inflationstakten har kommit ner till lugnare nivåer.

Läs mer: Svensk nätbank måste avvecklas

Foto: Brothers

Text: Redaktionen