Norwegian förvarnar – stora reseproblem väntar i sommar

2024 07 09

Norwegian förvarnar sina resenärer för massiva problem med flygtrafiken under högsäsongen.

Tillsammans med 16 andra flygbolag, som bland annat inkluderar Ryanair och TUI, har flygjätten gått ut med ett öppet brev till EU-kommissionen där man slår larm om kraftiga förseningar i sommar.

Anledningen är bland annat personalbrist och dåligt väder. Förseningar har redan drabbat sex miljoner resenärer i Europa.

– Vid den mest hektiska tiden på året för flygresor är ATC (Air Traffic Control, red. anm.) fortfarande orsaken till att nästan en fjärdedel av flygförseningarna i Europa gör en svår situation värre.

Det säger Ourania Georgoutsakou, vd för Airlines for Europe (A4E), EU:s största flygbolagssammanslutning och som samlar de totalt 17 bolagen som står bakom varningen.

– Alla måste vara på topp för att hantera utmanande scenarier och det är tydligt att Europas ATC-tjänster fortfarande är långt ifrån där de behöver vara.

36 000 flyg på ett par dagar

Bara mellan 26 och 30 juni hade de 17 flygbolagen tillsammans drabbats av 900 00 minuters försening.

Totalt påverkades 36 000 flygavgångar under samma dagar. Det motsvarar 5 000 försenade flygningar varje dag – eller 200 per timme, konstaterar norska Dagbladet.

Nu vädjar A4E till EU om att säkerställa samordning av ett funktionellt ramverk som kan minimera förseningarna och möjliggöra snabb och effektiv service till passagerarna.

– Europa behöver omgående ett ramverk som säkerställer effektiv samordning mellan ANSP (air navigation service provider, red. anm.), flygbolag och Eurocontrol för att bättre planera och förbereda och matcha luftrumskapaciteten med efterfrågan, säger Ourania Georgoutsakou.

– Detta kommer att sätta flygbolagen i bästa möjliga läge för att leverera den service som passagerarna förväntar sig och förtjänar i rätt tid.

LÄS MER: Norwegian vädjar – sluta packa ned det här i bagaget

Här är alla bolag

Samtliga flygbolag i A4E uppmanar nu resenärer att göra sig medvetna om risken för förseningar under hela sommarsäsongen.

Här är samtliga bolag som skrivit under brevet till EU:

  • Norwegian
  • Ryanair
  • TUI
  • EasyJet
  • Finnair
  • Icelandair
  • Air France-KLM
  • Lufthansa Group
  • Sunclass Airlines
  • AirBaltic
  • Aegean
  • Jet2.com
  • Smartwings
  • Cargolux
  • TAP Air Portugal
  • Volotea
  • IAG International Airlines Group

LÄS MER: SAS och Norwegian bryter mot bagageregler – resenärer uppmanas ta bild

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen