Norwegian förvarnar – stora reseproblem väntar i sommar

2024 07 09

Norwegian förvarnar sina resenärer för massiva problem med flygtrafiken under högsäsongen.

Tillsammans med 16 andra flygbolag, som bland annat inkluderar Ryanair och TUI, har flygjätten gått ut med ett öppet brev till EU-kommissionen där man slår larm om kraftiga förseningar i sommar.

Anledningen är bland annat personalbrist och dåligt väder. Förseningar har redan drabbat sex miljoner resenärer i Europa.

– Vid den mest hektiska tiden på året för flygresor är ATC (Air Traffic Control, red. anm.) fortfarande orsaken till att nästan en fjärdedel av flygförseningarna i Europa gör en svår situation värre.

Det säger Ourania Georgoutsakou, vd för Airlines for Europe (A4E), EU:s största flygbolagssammanslutning och som samlar de totalt 17 bolagen som står bakom varningen.

– Alla måste vara på topp för att hantera utmanande scenarier och det är tydligt att Europas ATC-tjänster fortfarande är långt ifrån där de behöver vara.

36 000 flyg på ett par dagar

Bara mellan 26 och 30 juni hade de 17 flygbolagen tillsammans drabbats av 900 00 minuters försening.

Totalt påverkades 36 000 flygavgångar under samma dagar. Det motsvarar 5 000 försenade flygningar varje dag – eller 200 per timme, konstaterar norska Dagbladet.

Nu vädjar A4E till EU om att säkerställa samordning av ett funktionellt ramverk som kan minimera förseningarna och möjliggöra snabb och effektiv service till passagerarna.

– Europa behöver omgående ett ramverk som säkerställer effektiv samordning mellan ANSP (air navigation service provider, red. anm.), flygbolag och Eurocontrol för att bättre planera och förbereda och matcha luftrumskapaciteten med efterfrågan, säger Ourania Georgoutsakou.

– Detta kommer att sätta flygbolagen i bästa möjliga läge för att leverera den service som passagerarna förväntar sig och förtjänar i rätt tid.

LÄS MER: Norwegian vädjar – sluta packa ned det här i bagaget

Här är alla bolag

Samtliga flygbolag i A4E uppmanar nu resenärer att göra sig medvetna om risken för förseningar under hela sommarsäsongen.

Här är samtliga bolag som skrivit under brevet till EU:

  • Norwegian
  • Ryanair
  • TUI
  • EasyJet
  • Finnair
  • Icelandair
  • Air France-KLM
  • Lufthansa Group
  • Sunclass Airlines
  • AirBaltic
  • Aegean
  • Jet2.com
  • Smartwings
  • Cargolux
  • TAP Air Portugal
  • Volotea
  • IAG International Airlines Group

LÄS MER: SAS och Norwegian bryter mot bagageregler – resenärer uppmanas ta bild

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen