JUST NU: Nooshi Dadgostar rasande på statsministern

2022 06 29

Vänsterledaren är oerhört kritisk efter Natobeskedet.

Sverige är överens med Turkiet och kommer att släppas in i Nato. Militäralliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg har nu också formellt bjudit in Sverige och Finland  in i värmen.

– I dag har Natoledaran tagit det historiska beslutet att bjuda in Finland och Sverige till Nato, säger han på en presskonferens.

Alla firar inte

Men alla firar inte beskedet om att förhandlingarna med Turkiet och dess president Erdogan till slut är i hamn.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar är rasande på statsminister Magdalena Anderssons (S) agerande i Natofrågan. Nu kräver hon svar av regeringen.

– Vi begär att statsministern omedelbart samlar ihop partiledarkretsen och redogör för vad man egentligen har lovat Erdogan, säger hon enligt Aftonbladet.

Kräver svar

Dadgostar uttrycker också att man “inte kan lita på regeringens ord”, och hänvisar till tidigare löften om att man inte skulle anpassa sig efter den turkiska ledaren.

– Vi måste få klarhet om regeringen anser att vi ska exportera vapen till krigförande länder. Är vårt uppdrag att stå på förtryckaren och anfallarens sida? Det är i så fall en omvälvande och uppseende förändring, fortsätter Nooshi Dadgostar.

“Lagt sig platt”

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling ansluter sig till den mycket hårda kritiken mot Socialdemokraterna.

– Det är uppenbart att regeringen lagt sig platt för Turkiets krav, säger han till Dagens Nyheter, och menar att han oroas över skrivningar om vapenexport, terrorism och underrättelsearbete.

Deadline 14 juli

Partiet har satt en deadline för regeringen att förklara sig i utrikesutskottet: 14 juli.

– Problemet är att regeringen har sagt att det inte finns en kostnad för att gå med i Nato och här är det tydligt att det gör det, säger Svenneling.

Linde kallad till utrikesutskottet

Det är Socialdemokraternas före detta regeringspartner som kallat Ann Linde (S) till utrikesutskottet. 

Skiftet av svensk utrikespolitik i kölvattnet av Natoansökan är enormt och mycket anmärkningsvärt. Det behöver ministern nu svara för, säger Märta Stenevi till DN.

“Sverige styrs av auktoritära regimer”

Enligt MP:s språkrör har Sverige lagt sin utrikespolitiska framtid i händerna på odemokratiska krafter.

Sveriges position utrikespolitiskt styrs inte längre från Sverige utan av auktoritära regimer. Hela processen har gått otroligt fort, befolkningen har inte fått svar på vad det kan betyda för svensk utrikespolitik, säger hon.

Foto: Anna Tärnhuvud Vänsterpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


Natostyrkor bordar fartyg

2026 02 04

Estniska specialstyrkor har bordat lastfartyget Baltic Spirit.

Insatsen genomfördes från både en helikopter och ett örlogsfartyg.

Det stora containerfartyget var på väg från Ecuador till Ryssland, med slutdestinationen Sankt Petersburg – landets näst största stad. 

Kopplas till smuggling  

Enligt uppgifter till den estniska tidningen Postimees uppges fartyget var inblandat i smugglingsverksamhet. Den estniska skatte- och tullmyndigheten deltog i insatsen tillsammans med polis och militär.

Fartyget seglar under Bahamas flagg och misstänks ha smugglat varor från Ecuador. Vilken typ av last som transporterades till Ryssland är oklart. 

– Enligt myndigheterna är fartyget inte känt för att vara en del av Rysslands så kallade skuggflotta, och det finns inte heller med på Europeiska unionens sanktionslista, skriver finska Iltalehti om händelsen.

Tagits i beslag

Containerfartyget bordades i etniskt vatten. Enligt uppgift ska fartyget gått in i estniskt vatten och ankrat för tankning när elitsoldaterna slog till. 

”Baltic Spirit” har nu beslagtagits av estniska myndigheter.

Kreml har inte kommenterat incidenten.

Flög in med stridsflygplan

Estländska myndigheter har tidigare agerat mot brottsmisstänkta ryskkopplade fartyg.

I maj försökte den estiska marinen stoppa en oflaggad oljetanker som misstänktes tillhöra den ryska skuggflottan.

Fartyget vägrade dock att stanna. Samtidigt valde Ryssland att sända in ett stridsflygplan som kränkte Estlands luftrum.

LÄS MER: Putin har brutit löfte till Trump

Stärkt bevakning

Nato har ökat sin militära närvaro i Östersjön.

– För att upprätthålla vaksamheten, öka lägesbilden och avskräcka från framtida incidenter stärker Nato sin militära närvaro i Östersjön. Allierade överväger också andra åtgärder för att ta itu med potentiella hot mot kritisk undervattensinfrastruktur, framhöll försvarsalliansen i ett uttalande förra året.

I samma veva meddelade insatsstyrkan Joint Expeditionary Force (JEF) att man stärker bevakningen i Östersjön.

Den brittiskledda snabbinsatsstyrkan, som består av tio Natoländer, har bland annat aktiverat ett gemensamt AI-verktyg som kan identifiera misstänkta fartygsrörelser. 

Sverige deltar i JEF-samarbetet tillsammans med:

- Danmark

- Estland

- Finland

- Island

- Lettland

- Litauen

- Nederländerna

- Norge

- Storbritannien 

LÄS OCKSÅ: Biltema går ut med varning till kunder

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen