14 mars 2026

VINDKRAFT: Nobbar Jimmie Åkesson

2023 05 16

Sverigedemokraterna portas av regeringen från att fatta beslut om vindkraft.

Partiet får inte ens vara med och föra samtal i ämnet.

– Det här är något som skapar otrolig frustration i våra led, naturligtvis, säger Tobias Andersson som är SD:s näringspolitiske företrädare, till Expressen.

Två nya vindkraftsparker

Frågan har aktualiserats efter att regeringen under tisdagsförmiddagen gett klartecken för två nya vindkraftparker på Sveriges västkust.

Beslutet går rakt emot SD:s hållning i frågan, som tidigare uttryckt sig i termer om att till och med slopa befintliga vindkraft.

I samband med att regeringen presenterade sitt besked bekräftade man också att SD inte haft någonting att säga till om.

Detta trots att vindkraftsfrågan finns med i Tidöavtalet.

Uppmanar Åkesson

Nu måste partiledare Jimmie Åkesson ta tag i problemet på partiledarnivå, menar Tobias Andersson.

Han säger att det inte längre fungerar är hållbart att försöka driva frågan i utskott eller med statssekreterare.

– Nu behöver det upp en nivå, för så här kan vi inte ha det, säger SD-företrädaren.

Enligt Tobias Andersson sysslar regeringen med “cherrypicking”, vilket innebär att man plockar russinen ur kakan och tar in SD när det passar övriga partier.

Framför allt är det inom klimatfrågor partiet portas från samtalsbordet, framhåller Andersson till GP.

"Stort behov"

När regeringen meddelade sitt beslut idag fanns ingen från SD representerad vid presskonferensen.

På plats fanns istället statsminister Ulf Kristersson (M), energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) och klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L).

– Vi gav grönt ljus för sammantaget ett hundratal vindkraftverk i två parker till havs, som kommer att bidra med fossilfri el i en region som har mycket stort behov av detta, säger Kristersson enligt SVT.

Grönt ljus efter överklagan

Det var med stor glädje som regeringen konstaterade att insatsen nu kommer på plats.

Först nu möjliggjordes klartecknet efter att bland annat miljöorganisationer överklagat planerna till domstol.

–  För att kunna ta oss ur energikrisen långsiktigt finns det inga snabba vägar framåt, vi behöver göra rätt sak och vi behöver återbygga ett robust elsystem igen, säger Ebba Busch till samma tv-kanal.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen