14 mars 2026

VINDKRAFT: Nobbar Jimmie Åkesson

2023 05 16

Sverigedemokraterna portas av regeringen från att fatta beslut om vindkraft.

Partiet får inte ens vara med och föra samtal i ämnet.

– Det här är något som skapar otrolig frustration i våra led, naturligtvis, säger Tobias Andersson som är SD:s näringspolitiske företrädare, till Expressen.

Två nya vindkraftsparker

Frågan har aktualiserats efter att regeringen under tisdagsförmiddagen gett klartecken för två nya vindkraftparker på Sveriges västkust.

Beslutet går rakt emot SD:s hållning i frågan, som tidigare uttryckt sig i termer om att till och med slopa befintliga vindkraft.

I samband med att regeringen presenterade sitt besked bekräftade man också att SD inte haft någonting att säga till om.

Detta trots att vindkraftsfrågan finns med i Tidöavtalet.

Uppmanar Åkesson

Nu måste partiledare Jimmie Åkesson ta tag i problemet på partiledarnivå, menar Tobias Andersson.

Han säger att det inte längre fungerar är hållbart att försöka driva frågan i utskott eller med statssekreterare.

– Nu behöver det upp en nivå, för så här kan vi inte ha det, säger SD-företrädaren.

Enligt Tobias Andersson sysslar regeringen med “cherrypicking”, vilket innebär att man plockar russinen ur kakan och tar in SD när det passar övriga partier.

Framför allt är det inom klimatfrågor partiet portas från samtalsbordet, framhåller Andersson till GP.

"Stort behov"

När regeringen meddelade sitt beslut idag fanns ingen från SD representerad vid presskonferensen.

På plats fanns istället statsminister Ulf Kristersson (M), energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) och klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L).

– Vi gav grönt ljus för sammantaget ett hundratal vindkraftverk i två parker till havs, som kommer att bidra med fossilfri el i en region som har mycket stort behov av detta, säger Kristersson enligt SVT.

Grönt ljus efter överklagan

Det var med stor glädje som regeringen konstaterade att insatsen nu kommer på plats.

Först nu möjliggjordes klartecknet efter att bland annat miljöorganisationer överklagat planerna till domstol.

 För att kunna ta oss ur energikrisen långsiktigt finns det inga snabba vägar framåt, vi behöver göra rätt sak och vi behöver återbygga ett robust elsystem igen, säger Ebba Busch till samma tv-kanal.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen