Nato kallas in – nytt besked från Finland

2023 10 10

Skadorna på gasledningen mellan Finland och Estland orsakades av ”extern aktivitet”.

Det framhåller Finlands presidentkansli i ett pressmeddelande.

Ett läckage upptäcktes på gasledningen natten mellan lördag och söndag.

I pressmeddelandet skriver presidentkansliet att skadorna på undervattensinfrastrukturen har tagits på allvar och har utretts sedan i söndags. 

Den exakta orsaken till skadan är inte bekräftad, men det rör sig om ett resultat av "extern aktivitet". 

– Orsaken till skadan är ännu inte klarlagd, utredningen fortsätter i samarbete mellan Finland och Estland, framhåller presidentkansliet.  

Nato kallas in

Nu vädjar Finland om hjälp med utredningen av händelsen.

Preident Sauli Niinistö framhåller att han kontaktat Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Natochefen har svarat.

Stoltenberg meddelar att försvarsalliansen är redo att hjälpa till.

– Vi är i ständig kontakt med våra allierade och partners. Jag hade ett samtal med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg i dag. Nato är redo att hjälpa till med utredningar, framhåller president Niinistö.

Vidare konstaterar han att Finland är förberett och att landets beredskap är god.

– Dessa händelser påverkar inte vår försörjningsberedskap, betonar Sauli Niinistö.

Statsministern kommenterar

Finlands statsminister Petteri Orpo har även kommenterat gasläckan.

Enligt Orpo tyder de senaste uppgifterna på att läckaget inte kan ha uppstått till följd av vanlig tryckvariation, rapporterar Yle.

– Finländska myndigheter har inlett en undersökning. Vi fick veta om ett fel i en datakabel också. Det felet finns med stor sannolikhet i Estlands ekonomiska zon, säger Orpo. 

Uppgifter: Ingen explosion

Det finns ingenting som tyder på att läckaget uppstått till följd av en explosion. 

Det rapporterar Yle med hänvisning till källor med insyn. 

”Undervattenaktivitet”

Finlands regering har kallat till pressträff klockan 16.30 finsk tid.

Enligt uppgifter till tidningen Iltalehti kommer man att informera om en ”allvarlig säkerhetssituation”.

Källor till Iltalehti uppger att händelsen vid gasledningen har med ”undervattensaktivitet” att göra.

Vidare uppger källorna att det finns mycket som tyder på att det är Ryssland som har riktat en sabotageattack mot gasledningen i finska viken.

Uppdatering: Höjer beredskapen och utreder grovt sabotage

På pressträffen meddelar den finska regeringen att man höjer beredskapen med anledningen av skadan på gasledningen.

Statsminister Petteri Orpo framhåller att det är för tidigt att spekulera om vem eller vad som kan ha orsakat gasläckaget. 

– Det är viktigt att fallet undersöks ordentligt och att man inte drar förhastade slutsatser, säger Orpo enligt Yle. 

Finska Centralkriminalpolisen uppger att man inlett en förundersökning om grovt sabotage med anledning av gasläckan.

LÄS MER HÄR:

FINLAND BLIXTINKALLAR TILL PRESSTRÄFF – ALLVARLIG SÄKERHETSSITUATION

Foto: Nato

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen