Marabou slår tillbaka

2023 06 15

Bojkotten mot Marabou och Mondelez växer sig allt starkare.

Mängder med aktörer har valt att sätta tvärstopp för Mondelez chokladprodukter sedan det stod klart att koncernen fortfarande har verksamhet i Ryssland.

SAS, Norwegian och SJ är bara några exempel på bolag som satt stopp för Marabouförsäljning.

Igår deklarerade Liseberg att man pausar alla inköp av chokladmärket och idag, torsdag, sitter landets stora nöjesparker i ett extrainsatt krismöte för hur man ska hantera frågan.

Slår tillbaka

Nu slår Marabou tillbaka.

Bojkotten är orättvis, anser Mondelez Sveriges vd Martina Flemström.

– Mondelez Internationals närvaro i Ryssland är inte ett beslut som fattas i Sverige, framhåller hon i en debattartikel i Aftonbladet.

Toppchefen: Bojkotten är inkonsekvent

Enligt Martina Flemström är flera andra svenska varumärken i exakt samma situation som Marabou.

Hon menar att det därför är inkonsekvent när chokladjätten pekas ut, samtidigt som andra produkter går obemärkt förbi.

– För verkligheten är att svenskarnas varukorgar består till stor del av varor och varumärken som ägs av moderbolag med åtminstone begränsad verksamhet i Ryssland, skriver Mondelez vd.

Bland annat nämner hon sommarglass, knäckebröd, julmust och blöjor.

Välkomnar debatten

Vidare skriver Martina Flemström att hon dock har full respekt för att det blivit starka reaktioner.

Hon betonar också att alla konsumenter har ett eget val om vilka produkter man vill köpa och att hon välkomnar debatten.

Mondelez-vd:n understryker dessutom att ingen av hennes kollegor inte fördömer Rysslands anfallskrig mot Ukraina och att hela situationen har skakat om medarbetarna ordentligt.

Politikerna agerar

I dagarna har det också höjts politiska röster för att sätta ned foten mot Marabou.

Bland annat har Moderaterna i region Stockholm påtalat för styret att hela regionen borde bojkotta chokladmärket, vilket skulle gör att den inte längre skulle kunna köpas i automater på tunnelbanestationer..

– Det finns många andra märken som inte har den beska eftersmaken av rysk krigshets, säger Kristoffer Tamsons (M), oppositionsregionråd, till Sveriges Radio.

Enligt regionborgarråd Aida Hadžialić har man också svarat på kravet och jobbar på en långsiktig plan. Till dess har man plockat bort alla produkter från Mondelez, rapporterar P4 Stockholm.

LÄS MER: Gröna Lund i krismöte

LÄS MER: Toblerone svartlistas

Foto: Marcus Hartmann Mondelez resp MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 07

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen