Man död – olycka på personalfest

2024 06 10

En man i 30-årsåldern har dött efter en olycka på en personalfest.

Incidenten inträffade i slutet av maj.

Mannen föll från ett tak i centrala Uppsala i samband med en personalfest.

En glaskupol på taket gav vika och mannen föll rakt ner i en butik.

Efter händelsen har han vårdats med livshotande skador på Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Men mannens liv gick inte att rädda.

På måndagseftermiddagen uppger P4 Uppland att han avlidit av sina skador.

Kunde inte ta sig ut

Olyckan inträffade i slutet av maj.

Det är fortfarande inte fastställt hur olyckan gick till.

Det som är klarlagt är att mannen och hans kollegor befann sig på ett tak när glaskupolen gick sönder.

Enligt arbetsgivaren ska de anställda ha samlats på en takterrass i samband med personalfesten, rapporterar Expressen.

Efter fallet landade mannen i en skobutik under glaskupolen. Han skadade sig allvarligt och kunde inte ta sig ut.

– Det var arbetskamrater som tog sig ner från taket och in i butiken. De hjälpte personen.

Det säger polisens presstalesperson Maria Hall till tidningen.

Man hittad död i Kalmar

I Kalmar har en man som varit försvunnen påträffats död.

Mannen som är i 50-årsåldern rapporterades försvunnen tidigt på måndagsmorgonen.

Vid 15-tiden uppger polisen att mannen har påträffats död.

– Mannen är anträffad avliden, anhöriga är underrättade. Det finns inga misstankar om brott, framhåller Polisregion Syd i ett uttalande.

Text: Redaktionen


JUST NU: Rusning efter ”mirakeldryck” – butikshyllor töms

2025 07 07

Försäljningen av grönt te fortsätter att öka i Sverige.

I centrum för hypen står det japanska gröna teet matcha som har vunnit enorm popularitet världen över. 

Det gröna pulvret försvinner snabbt från butikshyllorna och kaféer serverar matcha i otaliga varianter. Brittiska The Guardian rapporterar om en ”global brist" på matcha som kommer att kvarstå under lång tid framöver.

Bakom försäljningsökningen finns en intensiv marknadsföring. Den populära sociala medieplattformen Tiktok översköljs av videos som lyfter fram hälsofördelarna med det gröna teet.

”Hyllats som mirakeldryck”

Näringsexperten Louise Meng hoppar inte på trenden.

Hon konstaterar att matcha innehåller flera nyttiga näringsämnen, men understryker samtidigt att det inte rör sig om någon ”mirakeldryck”.

– Teet har hyllats som en mirakeldryck, och hälsotrenden har fått många att tro att matcha kan revolutionera deras välmående – men så är det inte, säger Meng till TV2.

– Om det verkligen var något som kunde göra skillnad för folkhälsan och individuell hälsa, då skulle livsmedelsmyndigheter redan ha utfärdat rekommendationer, fortsätter experten som menar att ett ”hälsosamt matintag” gör större skillnad för hälsan.

– Det uppstår konstiga trender hela tiden. För några år sedan var det citronvatten på morgonen, innan dess oljeshots och så vidare och så vidare.

LÄS MER: Forskare varnar för populär mat – ”Finns ingen säker mängd”

FAKTA: Matcha

- Matcha är det traditionella ceremoniella teet i Japan och görs av bladen från tebusken, camellia sinensis. Det kallas för ”drottningen av grönt te” och står i centrum för den traditionella japanska tekulturen.

- Matcha har anammats över hela världen i rekordfart och matchapulver kan användas i allt från te till pannkakor.

- De senaste åren har det blivit populärt att göra en sorts mjölk-te på matcha, känt som matcha latte. 

Källor: Life resp Te-centralen

LÄS MER: Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

 

Foto: Coop 

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Skäms på er” – Vita huset till stenhårt angrepp

2025 07 07

Texas skakas av katastrofala översvämningar.

På måndagskvällen meddelar Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt att 91 personer har bekräftats döda i översvämningarna.

”Borde skämmas”

Bland dödsoffren finns 27 personer som deltog på ett sommarläger i delstaten. Flera av de avlidna är barn.

– Alla i Trumpadministrationen, inklusive presidenten, ber för offrens familjer och vänner, säger Leavitt på en pressträff.

Samtidigt riktar hon stenhård kritik mot personer som ifrågasätter Trumpadministrationen och räddningstjänstens arbete.

–  Ni som medvetet ljuger om den här katastrofen – skäms på er, säger hon med hänvisning till kritiker som ifrågasatt om översvämningsvarningarna utfärdades för sent.

– Vi skickade ut 1 500 varningar till invånarna. I vissa områden gick polisen från dörr till dörr för att varna folk om att vattnet var på väg och att de var tvungna att evakuera, säger Leavitt som i synnerhet pekar ut Demokraterna och media.

– I kölvattnet av denna naturkatastrof har vi sett många osanningar som eldats på av demokrater som senator Chuck Schumer och vissa medier. Att skylla översvämningarna på president Trump är en tragisk lögn.

LÄS MER: Trump slår till – publicerar brev på sociala medier | Ekonomibladet

Kritiken: Experter saknades  

Chuck Schumer har varit senator för delstaten New York sedan 1999 och är i dag Demokraternas ledare i senaten.

Schumer har krävt en utredning om personalbrister hos den nationella vädertjänsten NWS bidrog till den omfattande förlusten av människoliv vid översvämningen.

Senatorn har bland annat framhållit att viktiga NWS-kontor var glest bemannade vid tidpunkten. Enligt demokraten saknade kontoren kunniga personer som meteorologer, forskare och hydrologer.

– Det är experter som ansvarar för att övervaka stigande vattennivåer, utfärda översvämningsvarningar och samordna insatser med lokala räddningstjänster om när man ska varna allmänheten och utfärda evakueringsorder, framhåller Schumer enligt The Hill.

– Enkelt uttryckt: de hjälper till att rädda liv, tillägger demokraten.

LÄS MER: Krisdrag från Kreml – tung smäll för miljontals ryssar | Ekonomibladet

Foto: BruceSchaff

Text: Redaktionen