Leif GW Persson attackerar regeringen

2022 11 29

Kriminalprofessorn Leif GW Persson riktar mycket kraftig kritik mot den nya regeringen.

Det är regeringens kriminalpolitik som Leif GW Persson ställer sig mycket frågande till, rapporterar TV4.

I en intervju med Malou von Sivers i “Malou möter” håller tv-profilen inte igen i sitt omdöme kring den politik som beskrivits som ett “paradigmskifte”.

"En jovialisk karl"

Leif GW pekar i synnerhet ut en person i regeringen – justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Det är möjligt att Gunnar Strömmer kommer gå till den kriminalpolitiska historien som den man som inskränkte rättssäkerheten mest i svensk historia, säger han och kallar även ministern för en “jovialisk karl som allmänt är ganska uppskattad”.

"Begränsar rätssäkerheten"

Bakgrunden till kritiken är de nya åtgärderna som regeringspartierna tillsammans med Sverigedemokraterna vidtagit för att stävja brottsligheten i landet.

– När man sätter in åtgärderna som begränsar folks rättssäkerhet som anonym avlyssning, anonyma vittnen och områden där du inte får uppehålla dig, då begränsas rättssäkerheten för många, säger GW i programmet.

Kan ta tid att införliva

Just förslagen om vistelseförbud, anonyma vittnen samt dubbla straff för gängkriminella, som också föreslagits, väntas dock ta längre tid än andra åtgärder som planeras.

Allt det här ska göras under mandatperioden och allt ska ske i den ordning som vi utreder saker i Sverige, grundligt och genom att väga av olika intressen mot varandra. Det är rätt att ha ett extra fokus på sånt som kan ge väldigt konkreta verktyg i händerna på de myndigheterna som ägnar sig åt brottsbekämpning, uppgav Gunnar Strömmer i en intervju med Dagens Nyheter i oktober.

Bytt uppfattning

Punkterna som radas upp i Tidövtalet gällande kriminalpolitiken har dock inte varit självklara för Moderaterna eller justitieministern.

– Anonyma vittnen är en sådan konkret fråga där jag själv har bytt uppfattning. Det handlar om samhällsutvecklingen. Det har gjort att jag själv, i avvägningen mellan personlig integritet å ena sidan och effektiv brottsbekämpning å andra sidan har flyttat mig i riktning mot den effektiva brottsbekämpningen, säger Strömmer till DN.

LÄS MER: SVERIGE: "Största offensiven i svensk historia"

LÄS MER: Leif GW Persson dömer ut förslag

Foto: Leif GW Persson AlbinOlsson, resp Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


22 november 2025

Populär smartphone överhettas – användare varnar

2025 11 22

En nyhet inom Android-familjen får stark kritik av användare.

Flera ägare av mobilen OnePlus 15 rapporterar att telefonen snabbt blir glödhet vid tung användning, vilket har lett till att funktioner stängts av automatiskt, rapporterar Android Police.

Extrem värme vid test

Problemet har uppmärksammats efter att teknikkanalen Max Tech utsatt modellen för stresstestet 3DMark Wild Life Extreme.

Temperaturen steg över 50 grader, och appen stoppade testet efter meddelandet på mobilen “Device too hot.”

– Ficklampan och möjligheten att dela internet via hotspot stängdes av tills enheten svalnat, uppger Android Police.

En ökande mängd användare rapporterar att deras smartphone hettar upp så mycket vid hög belastning att vissa funktioner slutar fungera, och ibland kraschar telefonen helt.

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Processorn i fokus

Kärnan i problemet sägs vara den kraftfulla Snapdragon 8 Elite Gen 5-processorn, där OnePlus 15 är den enda mobilen på marknaden som har den.

Enligt tillverkaren ska kylsystemet hålla temperaturen under kontroll.

– Under vardagligt användande oavsett vid multitasking eller tungt spelande – ligger enheterna inom normala temperaturgränser. Vi har inte fått några rapporter om överdriven värme, säger OnePlus till Android Police.

Samtidigt påpekar de att processorn kan nå sin maximala temperaturgräns vid extrem belastning.

Blandade testresultat

Flera tester som gjorts på mobilen har visat olika resultat.

– Jag lyckades få OnePlus 15 att överhettas, men det var under mycket specifika omständigheter efter flera tester och en uppdatering. Detta är inte representativt för alla telefoner, säger en testare från Android Police.

I andra tester, där telefonen dessutom laddades under stresstestet, blev enheten varm men hanterbar.

– OnePlus 15 blir obehagligt varm vid extrema stresstester, men jag har inte upplevt något ovanligt, som att appar kraschar eller att enheten stängs av, säger en annan användare.

Problemen med överhettning är inte enbart obekväma.

Överhettning kan påverka prestanda, batteriets livslängd och säkerheten.

LÄS MER: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Foto: DuoNguyen

Text: Redaktionen


Putin ger riskzoner grönt ljus

2025 11 22

Säkerhetbedömningen för flygtrafiken i Ryssland är på väg att förändras.

Ryska myndigheter förbereder återöppning av ett dussin flygplatser som varit stängda på grund av säkerhetsrisker i landet, rapporterar Moscow Times.

Flygplatser redo

Enligt Rosaviatsia, den ryska civila luftfartsmyndigheten, stängdes ett flertal flygplatser i februari 2022 efter invasionen av Ukraina på grund av säkerhetsrisker i landet.

Nu sägs Ryssland vara redo att återuppta verksamheten i riskzonerna så fort Försvarsministeriet ger sitt slutgiltiga godkännande.

Totalt stängdes elva flygplatser i södra och centrala Ryssland, men tre har redan återöppnats.

– Vi är alltid i dialog med Försvarsministeriet. De återstående åtta flygplatserna är redo att öppna så snart vi får klartecken, säger Dmitry Yadrov, chef för Rosaviatsia.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Förberedelser trots osäkerhet

Transportminister Andrei Nikitin sade tidigare i veckan att myndigheterna redan förbereder flygplatserna för återstart så fort federala säkerhetsbyråer utfärdar de nödvändiga tillstånd som krävs.

Rosaviatsia uppger att personalstyrkan vid tio av södra flygplatserna har hållits på ungefär 90 procent av nivåerna före 2022, och att Rosaviatsia förra året fick 11 miljarder rubel, cirka 139 miljoner dollar för att kompensera för förlusterna från stängningarna.

Flygstopp under invasionen

Flygstoppet infördes som en direkt följd av säkerhetsrisker när Vladimir Putin startade sin invasion med trupper in i Ukraina.

De stängda flygplatserna omfattar bland annat Belgorod, Bryansk, Kursk samt den ockuperade regionen Krym.

Än så länge har inte Försvarsministeriet kommenterat när de åtta resterande flygplatserna kan öppnas igen.

Internationella reaktioner

Det internationella läget förblir spänt, och flera länder följer noga utvecklingen i Ryssland och Ukraina.

Medan de ryska myndigheterna förbereder att återöppna flygplatser, uttrycker det internationella samfundet fortsatt oro över situationen i Ukraina och de potentiella konsekvenserna av att återuppta flygtrafik mitt under en pågående konflikt, uppger den italienska nyhetsbyrån Notizie.

LÄS MER: Putins besked till omvärlden – ”Vår främsta uppgift”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen