Landskap surnar till på Ebba Busch – ställer krav

2022 11 25

Från Skåne höjs besvikna moderatröster angående regeringens elprisstöd.

Regionstyrelsen i Skåne gillar inte det elprisstöd som regeringen presenterade i slutet av oktober, rapporterar Dagens Nyheter.

Flera politiker i landskapet har skickat ett argt brev till närings- och energiminister Ebba Busch (KD) där man uttrycker sin besvikelse och kräver ett möte  – men ministern har hittills nobbat de skånska kraven.

– Det här är en jätteviktig fråga för så många i Sverige och att då inte möjliggöra någon form av tidsfönster så att säga... Hon borde tycka det är så pass viktigt att hon tar sig den tiden helt enkelt, säger Carl Johan Sonesson (M), regionstyrelsens ordförande i Skåne, till DN.

Undertecknat av skånska toppnamn

Utöver Carl Johan Sonesson är brevet undertecknat av två andra toppmoderater i länet – regionala utvecklingsnämndens ordförande Anna Jähnke (M) och Skånes kommuners ordförande Patric Åberg (M).

Besvikelsen bland de skånska politikern ligger främst i att elprisstödet är retroaktivt och inte gäller för vintern som kommer.

– Det är ju den kommande vintern folk är oroliga att det kan bli priser som kanske handlar om tre, fyra, fem, sex kronor per kilowattimme. Hon (Ebba Busch, red. anm) säger att hon inte har tid i närtid, men det är ju i närtid vintern är, säger Sonesson.

Nobbar besök

Ebba Busch har inte velat kommentera kraven från Skåne, och hennes presschef hänvisar till en intervju med Sveriges Radio som gjordes tidigare i veckan.

– Jag kommer gärna till Skåne, men inte i närtid för att diskutera förutsättningarna för Skåne för dem känner vi väl till. Nu behöver vi inte ha fler politiker som kommer på studiebesök, tittar och beklagar sig, nu behöver vi ha politiker som levererar åtgärder som ändrar situationen, säger KD-ledaren till P4 Malmöhus.

Elstödet dröjer

Skåne tillhör elområde 4, som tillsammans med elområde 3 ska få ta del av det elstöd som uppgår till drygt 55 miljarder kronor. 

Men hushållen ser ut att få vänta till nästa år innan stödet kan betalas ut. Det beskedet gav Svenska kraftnät i tisdags.

– Uppdraget är nu att förbereda utbetalningen, sätta processerna och se hur de olika datamängderna ska gå mellan olika aktörer för att det ska bli driftsäkert och effektivt, säger Malin Stridh, chef för avdelningen Elmarknad på Svenska kraftnät, till Expressen.

Förvånar myndigheten

Det har dessutom adderas ett tillägg i modellen, då ett tak för storbrukare införts.

Ett beslut som förvånar Svenska kraftnät. Myndigheten uppger att de redan har förkastat ett liknande förslag från Energimarknadsinspektionen.

Malin Stridh uttryckte redan då att det skulle innebära förseningar, men Energimarkandsinspektionen framhåller att pristaket behövs för att myndigheten ska kunna godkänna Svenska kraftnäts modell.

– Pengarna kommer att användas som ett stöd till hushåll och företag enligt modellen som presenterats. Det vi har gjort är en komplettering. De allra största förbrukarna kommer att få ansöka om man vill få stöd över en viss nivå. Vi menar att det behövs för att kunna godkänna ansökan, sa Elin Broström, enhetschef på Energimarknadsinspektionen, till SR Ekot förra veckan.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29okt2025

Vara säljs i ”enorma volymer” – ökar 50 procent på Ica

2025 10 29

Ett trendbrott syns i svenska matbutiker.

De senaste åren har svenskarna kraftigt minskat sina inköp av plastpåsar.

2017 såldes 83 plastpåsar per person och år.

Förra året var siffran nere på 13 plastpåsar.

Bakom den stora minskningen ligger den tidigare skatten på plastpåsar.

Nu har det snart gått ett år efter skattens avskaffande och då håller trenden på att vända igen.

– I dialog med branschen och enskilda handlare har vi fått signaler om att försäljningen är på väg uppåt igen. Dock inte till samma nivåer som innan skatten, säger Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz, i ett uttalande.

– Det är en oroande tendens.

Målet är 40

Sverige har satt ett mål på max 40 plastpåsar per person och år för 2025 och framåt.

Håll Sverige Rent har varnat för ökad konsumtion och nedskräpning i samband med att skatten avskaffades den 1 november 2024.

Effekterna på den totala förbrukningen kommer att synas först när statistiken för 2025 som helhet sammanställs efter nyår.  

– Volymerna är så enorma att det räcker med att 1 procent av påsarna blir skräp så är tillskottet till vår natur 1,3 miljoner påsar varje år. Därför måste vi använda färre plastpåsar, och framför allt se till att de inte blir till skräp, säger Johanna Ragnartz.

LÄS MER: Småsparare varnas: Kan förlora 230 000 kronor

Matkedjorna ser ökning

Flera av de stora matkedjorna bekräftar att de säljer betydligt fler plastpåsar nu, än för ett år sedan.

Ica och Lidl uppger att deras försäljning av plastbärkassar ökat med över 50 procent sedan skatten togs bort, rapporterar Sydsvenskan.

Även Willys ser en ökning.

– Sedan skatten försvann kan vi se en ökning av antalet sålda plastpåsar, men papperspåsar är fortfarande det vi säljer mest av, säger Willys kommunikatör Louise Hulgaard, till tidningen.

Hälften köper fler plastpåsar

Ungefär hälften av svenskarna uppger att de köper fler plastpåsar sedan skatten togs bort förra året, enligt en Novusundersökning i augusti 2025.

Äldre personer köper mer sällan påsar.

Personer mellan 35 och 49 år, särskilt män, köper fler plastpåsar nu. 

Under 2024 fördes totalt 275 miljoner plastpåsar in på den svenska marknaden.

LÄS MER: “Markant ökning” – Postnord går ut med varning

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


29okt2025

Kremls krisdrag – hotar ryska barn med tio års fängelse

2025 10 29

Ryssland skärper brottsbalken mot barn och unga

Antalet incidenter där ryska tonåringar attackerar militär och civil infrastruktur ökar.

Kreml tar nu krafttag för att komma åt problemet.

Det ryska parlamentet inför hårdare fängelsestraff för tonåringar som dömts för att ha saboterat statliga anläggningar eller hjälpt andra att begå "terroristhandlingar" mot den ryska staten och dess egendom.

– Föga förvånande röstade 419 av 439 närvarande ledamöter för att anta lagförslaget. Vjatjeslav Volodin, talman och nära medarbetare till Vladimir Putin, sade i ett tal att nya, hårdare lagar mot kriminella tonåringar är nödvändiga "för att skydda Rysslands nationella säkerhet", uppger Kyiv Post.

Stor ökning

I en bifogad kommentar till lagförslaget framhåller utredaren att antalet sabotagefall som registrerats hos ryska myndigheter har ökat dramatiskt.

– Förra året dömde federala åklagare 48 personer för att ha konspirerat till eller faktiskt attackerat statlig infrastruktur. I de flesta fall med bomb- eller mordbrandsattacker, uppger tidningen.

Under åren 2019 till 2023 dömdes endast 13 personer för sabotagerelaterade handlingar.

Läs också: Ställer in köp av rysk olja – och lägger inga nya ordrar

Ålder är inte längre en ursäkt

Den nya lagen sänker nu minimiåldern från 16 till 14 år för när en person i Ryssland ska anses vara straffrättsligt ansvarig enligt "sabotageartiklarna", som är en del av rysk lag om sabotage eller terrorism.

Straffet i Ryssland för att ha utfört sådana handlingar är tio års fängelse.

Om man har varit inblandad i planeringen kan man straffas med åtta år.

Livstid för vuxna

Förutom hårdare brottsbalk som riktar sig mot tonåringar, införs också ett hårdare straff för vuxna som hjälper en minderårig person att delta i sabotage eller terrorism eller konspirera till att göra det.

Det kan ge upp till livstids fängelse.

Ett exempel på en attack av ryska ungdomar är när en militär Mi-8-helikopter sattes i brand 2023 av två pojkar i åldrarna 13 och 14 år i Sibirien.

Enligt uppgift rekryterades de för att utföra attacken, i utbyte mot fem miljoner rubel av ukrainska specialoperationer, rapporterar Kyiv Post.

Läs också: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen