SVERIGE: Kungen vänder sig direkt till Zelensky

2022 08 24

Sveriges kung Carl XVI Gustaf har skickat en vacker hälsning till den ukrainska ledaren.

Idag, den 24 augusti, är det Ukrainas självständighet.

Det är på dagen 31 år sedan landet bröt sig loss från Sovjetunionen.

När man nu återigen blir förtryckt av samma ockupationsmakt hyllas Ukraina lite extra denna dag – bland annat av Sveriges kung Carl Gustaf.

Skickade telegram

I ett telegram publicerat på Kungahusets hemsida vänder sig den svenska statschefen direkt till Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

– Med anledning av Ukrainas självständighetsdag vill jag till Ers excellens framföra mina uppriktiga gratulationer, tillsammans med mina bästa lyckönskningar till folket i Ukraina.

Hyllade befolkningen

Kungen uttrycker även sina sympatier för alla de civila som drabbats av kriget och de som kämpar för sitt land i det pågående invasionskriget.

– Jag vill också uttrycka min respekt för den enorma beslutsamhet och mod hos folket i Ukraina under dessa extremt svåra tider, framhäver han.

Hyllade Sverige med video

Relationerna mellan Ukraina och det svenska kungahuset tycks vara goda.

I juni tidigare i år publicerade det ukrainska försvarsdepartementet en hyllningsvideo till Sverige.

Där uttryckte man sin tacksamhet för leveranserna av granatgeväret som delar namn med kungen – Carl Gustaf.

"Sverige investerade i ukrainarna"

Bilder på vapnet varvades med andra bilder på Sveriges konung.

– Vi gör alla dåliga investeringar, lyder en text i videon samtidigt som bilder på misslyckade satsningar som Coca Colas New Coke, Bitcoin och gasledningen Nord Stream 2 florerar förbi.

– Men inte Sverige – Sverige investerade i ukrainarna, adderar sedan texten i videon till tonerna av Abbas klassiska låt “Money Money Money”.

Stöttat ukrainska flyktingar

Under de sex månader som kriget pågått har kungafamiljen även visat sina sympatier på andra sätt.

Bland annat har man stöttat Ukrainska flyktingar i Sverige.

I våras öppnades exempelvis Slottskyrkan upp för ukrainska församlingar att fira gudstjänst.

– De saknar egna församlingslokaler i Stockholm, sade hovets informationschef Margareta Thorgren då på en pressträff.

Foto: Kungahuset resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


2-åring död – grannarna i chock

2025 12 21

En tvåårig pojke har förlorat livet i Danmark.

De tragiska uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Den tvååriga pojken dog efter att ha fallit från ett höghus på söndagen, rapporterar danska medier.

Tvååring död

Den danska polisen bekräftar händelsen på X.

– En 2-årig pojke har under förmiddagen avlidit efter ett fall från ett höghus i Høje Gladsaxe, skriver polisen.

– Händelsen utreds som mord. En 32-årig man har gripits och delgivits misstanke i ärendet. Han förväntas bli häktad under morgondagen.

Det är i nuläget oklart om 32-åringen har någon koppling till barnet.

Grannarna i chock

TV2:s reporter berättar att de boende i fastigheten som den tvåårige pojken föll ifrån är chockade.

Inga ytterligare detaljer kring händelsen har kommit från polisen med hänvisning till den pågående utredningen.

Under morgondagen väntas den misstänkte häktas, uppger TV2.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att några andra personer ska ha varit närvarande när tvååringen föll från höghuset.

Läs mer: Två ryska stridsflygplan attackerade

Dödsfall i trafiken

På söndagen meddelar den svenska polisen att en person har omkommit efter en trafikolycka i Skellefteå.

– En person blev påkörd och omkom i samband med händelsen. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Föraren av bilen fördes med ambulans till sjukhus.

Är anhållen

Förhör har hållits och mannen som framförde fordonet är anhållen efter beslut från åklagare. 

Ärendet rubriceras som vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.

– Polisen ska utreda hur olyckan gått till. Förhör ska hållas. Platsen har dokumenterats och bilen är tagen i beslag för teknisk undersökning, förklarar polisen.

Trafikolyckor har även inträffat i bland annat Enköping, Uppsala och Motala under söndagen.

Läs mer: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 december 2025

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2025 12 21

Regeringen har lagt fram ett nytt lagförslag gällande kontanter.

Ett nytt lagförslag har lagts fram av regeringen som ska göra det obligatoriskt för butiker och apotek att ta emot kontanter.

Detta för att alla konsumenter fortfarande ska kunna välja hur de vill betala.

Kontanter blir ett lagkrav

Regeringen har lagt fram en lagrådsremiss som föreslår att livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel måste ta emot kontanter i bemannade kassor.

Förslaget ingår i åtgärder för att ”stärka kontanternas funktionssätt som betalningsmedel” och syftar till att kontanter inte ska försvinna helt ur den vardagliga handeln. 

Syftet är att säkerställa att människor inte tvingas använda kort eller mobilappar mot sin vilja.

– Kontanter är också en fråga om inkludering i samhället för de grupper som har svårigheter att hantera olika tekniska lösningar, skriver Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tillsammans med andra ansvariga politiker, i en debattartikel.

De menar att kontanter är en ”hörnsten i ett inkluderande och motståndskraftigt samhälle” eftersom många människor fortfarande är beroende av kontanter i vardagen.

LÄS MER: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Vad innebär lagändringen?

För gemene man kan detta få konkret betydelse redan nästa år.

Idag väljer fler och fler butiker att sluta ta emot kontanter, vilket skapat problem särskilt för äldre, turister eller de som föredrar kontanter.

Med den nya lagen ska du som konsument ha rätt att få betala med kontanter i matbutiker och apotek, så länge det är en bemannad kassa. 

Samtidigt ska det finnas undantag i lagen – exempelvis om kontanthanteringen gör verksamheten osäker eller kostsam, eller om det gäller en enskild betalning där butikens säkerhet riskeras. 

Fler åtgärder väntar

Lagen innehåller också förslag som gör det lättare att sätta in kontanter på banken och att företag kan få hjälp med växel och dagskassa.

Tanken är att kontanter ska fungera smidigt i vardagen, inte bara finnas kvar som en symbolisk rättighet.

– För att kontanter ska vara ett fungerade betalningsmedel måste det vara möjligt att betala med kontanter, framför allt för de varor och tjänster som är av den mest grundläggande behovsnaturen, uppger regeringen.

Lagen väntas träda i kraft 1 juli 2026.

LÄS MER: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: C Meinersmann

Text: Redaktionen