Kristerssons hån mot oppositionen
2025 10 25
Statsministern skickar en känga till oppositionen.
Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har framhållit att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.
Istället vill hon se en ny version av det nuvarande Tidösamarbetet inför det kommande valet.
Det har väckt frågor kring regeringsunderlaget – men nu slår statsminister Ulf Kristersson (M) tillbaka – och skickar en känga till oppositionen.
Kristerssons hån
På lördagen har Kristersson hållit tal på Moderaternas stämma i Västerås.
Då skickar han ett tydligt meddelande till oppositionen.
– Vänstersidan kan inte ens ses för en gemensam kopp kaffe, än mindre för ett gruppfoto. Det är vi moderater som är samlingspartiet i svensk politik, säger han enligt TV4.
“Goda möjligheter”
Kristersson tycks vara övertygad om att han kan få ihop ett regeringsunderlag trots Mohamssons kommentarer om SD.
Inför valet är han självsäker.
– Väljarna kommer ta ställning på valdagen vilken väg framåt de vill se. Då tror jag våra fyra partier har goda möjligheter att få förnyat förtroende.
Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna
Bjuder hem ledarna
Under talet i Västerås gav Kristersson besked om att han bjuder in Simona Mohamsson (L), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) för nya samtal.
Enligt statsministern kommer mötet att äga rum innan jul – och han beskriver samtidigt oppositionen som “regeringsodugliga”.
“Har spruckit”
Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) var snabb i sin bedömning efter Mohamssons besked om att hon inte vill se SD i regeringen.
– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, sade hon till Expressen tidigare i oktober.
Så här lät beskedet från Liberalernas partiledare:
– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.
Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump
Foto: N. Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


