JUST NU: Krigsländernas ekonomier i fritt fall

2022 03 31

Ukrainas och Rysslands respektive BNP rasar i takt med explosionerna.

Vladimir Putins anfallskrig mot Ukraina har inte bara fått katastrofala humanitära konsekvenser som massflykt från landet, sönderbombade städer och tusentals avslutade människoliv.

Även ekonomiskt förutspås nu förödande prognoser för de båda länderna, uppger nyhetsbyrån AFP.

BNP:n krymper dramatiskt

Prognosen kommer från den Londonbaserade Europeiska banken för återuppbyggnad och utveckling, EBRD. 

Den mellanstatliga utvecklingsbanken befarar att Ukrainas BNP kommer att minska med 20 procent. För Rysslands del ligger siffran på tio procent.

Kan förvärras ytterligare
EBRD kallar de ekonomiska konsekvenserna av kriget för “den största utbudschocken på 50 år”. Raset i ländernas finansiella situationer kan dock bli ännu värre om kriget inte når en fredlig lösning inom kort.

– [De senaste prognoserna] förutsätter att en vapenvila förmedlas inom ett par månader, följt strax efter starten på en omfattande återuppbyggnadssatsning i Ukraina, meddelar EBRD enligt den amerikanska tidningen Barron’s.

Nolltillväxt för Putin

Om ovanstående scenario slår in kan dock Ukrainas ekonomi komma på fötter relativt snart. Enligt EBRD skulle Ukrainas BNP kunna återhämta sig med 23 procent redan nästa år.

För Ryssland, som drabbats av historiska sanktioner från omvärlden, är prognosen nolltillväxt för Putins del.

Raserade lovande prognos

Siffrorna står i enorm kontrast till vad som förväntades i länderna innan kriget bröt ut. 

Ukrainas BNP bedömdes före 24 februari istället växa med 3,5 procent i år. Även den ryska ekonomin skulle expandera med tre procent.

Ryssland isolerade

Omvärlden sanktioner har isolerat Ryssland och dess ekonomi. Landet har flera gånger till och med rapporterats vara nära konkurs.

Samtidigt har BBC också rapporterat om att den ryska regimen betalar syriska legosoldater med en lön 61 000 kronor vardera för att slåss för Putin.

Hjälper före detta sovjetstater

EBRD grundades 1991. Syftet var att hjälpa gamla sovjetländer att närma sig och implementera frihandel och marknadsekonomi.

Sedan dess har utvecklingsbanken expanderat och bistår även länder i Mellanöstern och Nordafrika.

Foto: M. Marco

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen