JUST NU: Kremls svar efter diplomatens avgång

2022 05 24

Rysslands FN-rådgivare Boris Bondarev i Genevé lämnade sin tjänst i FN med buller och bång.

I ett avskedsbrev, som bland annat har verifierats av New York Times, riktade han skarp kritik mot den ryska staten och Vladimir Putins anfallskrig mot Ukraina.

– I dag sa jag upp mig från min tjänst som rysk diplomat. Under min tjugo har jag upplevt olika vändningar i vår utrikespolitik. Men jag har aldrig skämts så mycket över mitt land som den 24 februari, skrev Bondarev och beskrev Putins krig mot Ukraina som ”ett brott mot det ukrainska folket”.

Kremls svar

Kremls talesperson Dmitrij Peskov har kommenterat Bondarevs avsked.

– Kreml är inte bekanta med det här brevet. Om han var anställd vid utrikesdepartementet så är det en fråga för dem, säger Peskov till CNN och tillägger:

– Här kan vi dock konstatera att herr Bondarev inte längre är med oss, snarare är han emot oss.

Vi har ett starkt stöd

FN-rådgivarens fördömande av den ryska ledningen berör inte Peskov.

– Den ryska ledningens agerande stöds av nästan hela befolkningen. Det betyder att den här gentlemannen uttalande går emot den allmänt dominerande åsikten i vårt land.

Fortsätter att försvara kriget

Putinregimen fortsätter att försvara sitt blodiga krig i Ukraina. I en intervju med den ryska nyhetsbyrån TASS hävdar landets försvarsminister Sergej Sjojgu att Ryssland var tvungna att inleda sin ”särskilda militära operation” för att skydda rysktalande människor i Ukraina.

– Utifrån den framväxande situationen tvingades Ryssland att starta en särskild militär operation för att skydda människor från folkmord, demobilisera och avnazifiera Ukraina och för att säkerhetsställa landets neutrala och kärnvapenfria status, säger Sjojgu till nyhetsbyrån. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen


3 sep 26

Skyfall och åska på väg – här drar det in

2026 09 04

Hösten är på ingång.

Regn och åska drar in över delar av Sverige på lördagen.

SMHI varnar samtidigt för kyligare temperaturer och pekar ut områden där ovädret kan braka loss.

Regn och åska

Helgen bjuder på ett tydligt väderomslag i delar av Sverige.

På lördagen väntas regn, skurar, blåst och betydligt kyligare temperaturer på flera håll.

– Skurar fortsätter huvudsakligen beröra södra halvan av landet, i synnerhet Götaland. I Götaland blir det mer växlande molnighet och alltså sol mellan skurarna men också lite byig västvind. Till viss del finns också luckor i molntäcket över Svealand, och i Lappland kan det möjligtvis bli lite större luckor i molntäcket, uppger vädermyndigheten.

Framför allt pekas delar av inre Halland, södra Västergötland och västra Småland ut som områden där skurarna kan ge större mängder regn.

I Svealand väntas ett mer blandat väder, där vissa platser kan slippa regn helt medan andra får skurar.

LÄS MER: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Åskan kan slå till

Regnet är inte det enda som kan dra in.

På sina håll finns även risk för åska under lördagen.

– Det är inte omöjligt att det kan förekomma åska i de här skurarna. Det ser inte ut att bli jättemycket åska, men det kan absolut förekomma imorgon, uppger SMHI.

Även östra delar av landet kan få åska, men enligt meteorologen är risken störst i samband med skurarna i Götaland.

Det innebär att södra Sverige kan få en ordentlig blandning av regn, skurar, blåst och åska under dagen.

Kyligare temperaturer

Temperaturerna blir också betydligt mer höstlika på flera håll.

I Götaland och Svealand väntas temperaturerna i regel ligga runt eller strax över 15 grader.

Längst i söder kan det på vissa platser bli omkring 16–17 grader.

Även Skåne och Halland får räkna med blåsigt väder.

Där kan vindbyarna nå upp till hårda nivåer.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: sethink

Text: Redaktionen