Kräver att utländska månggiften förbjuds utan undantag

2021 04 09

Flera partier går emot S-MP-regeringen i frågan om huruvida Sverige ska tillåta undantag för förbudet mot utländska månggiften.

Regeringen föreslår att månggifte som ingåtts enligt utländsk lag ska förbjudas men säger ja till att månggifte ska kunna erkännas i undantagsfall om det finns så kallade synnerliga skäl, den så kallade månggiftesventilen rapporterar SR. Orsaken ska vara att ett totalförbud skulle kunna få orimliga konsekvenser för den svagare parten enligt Ekot som gått igenom partiernas motioner.

Men nu väntas Centern och Liberalerna göra gemensam sak med Moderaterna, KD och SD och kräva ett totalförbud där inga undantag godtas.

– Det finns inga fall där det är okej för män att äga flera kvinnor och dominera över dem. Det strider totalt mot svensk jämställdhetspolitik, säger Robert Hannah (L), ledamot i civilutskottet, till SR.

– Regeringen har ju inte heller varit särskilt tydlig med att tala om när den här ventilen skulle kunna tänkas tillämpas, anser Carl-Oskar Bohlin (M) som därför befarar att det kan leda till att månggiften godkänns oftare än vad politiken egentligen velat.

Här kan du läsa vad S och MP har för argument för att säga ja till undantag vilket även får stöd från flera olika tillfrågade samhällsaktörer.

ANALYS
S-MP-regeringen som vill ha ett generellt förbud lär få svårt att motivera för väljarna varför Sverige ska gå med på undantag i vissa fall. Det torde vara opinionsmässigt omöjligt. Att både C och L går över till M, KD och SD i denna frågan visar dessutom att regeringen inte heller säkrat upp stöd inom Januarisamarbetet. Det lutar åt ett svidande nederlag för S-MP-regeringen i en fråga som dessutom har stor opinionsmässig sprängkraft.

[forminator_poll id="2955"]

JUST NU: Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 28

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita husets order – ”Döda alla”

2025 11 28

Vita Huset har gett order om att ”döda alla”.

USA:s attacker mot båtar som påstås vara kopplade till knarksmuggling har mött hård kritik.

Nu har detaljer läckt ut om det första tillslaget – där försvarsminister Pete Hegseth gav order om att ”döda alla”.

Ordern: ”Döda alla”

Den första av USA:s många attacker mot båtar som påstås smuggla narkotika ägde rum i Karibiska havet den 2 september.

Då hade försvarsminister Pete Hegseth gett en mycket tydlig order, rapporterar Washington Post.

– Ordern var att döda alla, uppger en källa med insyn, enligt tidningen.

Vita huset ville alltså inte att någon på båten skulle överleva attacken.

För att verkställa den ordern räckte det dock inte med en attack.

Operationen, som följdes av Hegseth, började med att en robot avfyrades från Trinidads kust.

Därefter såg befälhavarna, som följde händelsen via en drönarkamera, hur båten brann i flera minuter.

Trots det visade det sig att två personer hade överlevt.

Men ordern var att döda alla.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Två överlevde – då slog de till igen

Det visade sig att två män hade överlevt attacken och klamrat sig fast vid den brinnande båten.

Då beordrades en ny attack – för att verkställa försvarsministerns order om att alla på båten måste dö.

När den andra roboten avfyrades sprängdes de två männen i luften, enligt tidningen.

Det efterföljande protokollet om attacken uppges dock ha redigerats så att det ska se ut som att man hade för avsikt att rädda överlevande. Vita huset har också hävdat att man har attackerat båten två gånger för att den ska sjunka – inte för att man ville döda överlevande.

Lång rad attacker

Sedan den första attacken utfördes har USA, på order av Vita huset, utfört en lång rad liknande attacker.

Minst 22 båtar har attackerats, och minst 71 påstådda narkotikasmugglare har dödats.

Kritiker menar att attackerna är olagliga och att de ansvariga i framtiden riskerar att ställas inför rätta för mord eller krigsbrott, uppger tidningen.

Men Donald Trump hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller, och har även hotat med att slå till på land i Venezuela.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Nato G Skidmore

Text: Redaktionen