Kraftig explosion i Turkiet – “trodde det var en jordbävning”

2023 08 07

Flera personer är skadade efter en explosion i Turkiet.

Under måndagen har en mycket kraftig explosion ägt rum i Turkiet.

Närmare bestämt skedde händelsen vid en hamn i Derince i de nordvästra delarna av landet.

Bilder visar ett stort eldklot och en mycket tjock rökpelare, och smällen ska ha känts över hela staden.

Det rapporterar tidningen Hurriyet.

Flera skadade

Enligt uppgifter ska explosionen ha inträffat då ett fartyg i hamnen var på väg att föra över spannmål till en silo.

Två spannmålssilos har skadats i samband med explosionen.

Åtminstone 10 personer har skadats varav minst 2 är allvarligt skadade.

Mycket är ännu okänt om händelsen.

“Trodde det var en jordbävning”

Borgmästaren i staden bekräftar att det rör sig om en mycket kraftig explosion.

– Vi trodde att det var en jordbävning, sen förstod vi att det rörde sig om en explosion, säger han till CNN Turk.

– Det finns omkring 40 silos här och två av dem exploderade.

Transportdepartementet framhåller att inga skepp skadades i samband med händelsen.

Efter jordbävningen

Det har nu gått flera månader sedan den katastrofala jordbävning som ägde rum i sydöstra Turkiet.

Återhämtningen går långsamt och på flera håll har man knappt ens börjat tänka på återuppbyggandet på grund av den oerhörda förödelsen.

– Tack och lov hände ingenting med mina barn, min man, mina nära och kära eller min familj, men att bli bortglömd, inte omhändertagen och övergiven är mycket svåra saker, säger Hulya som bor i ett av de påverkade områdena till BBC.

Kommer ta tid

Turkiska myndigheter har förklarat att återuppbyggandet av de 11 provinserna som påverkades av jordbävningen kan kosta så mycket som 105 miljarder dollar.

– Kroppar hittas fortfarande. Det är inte över. Om saker fortsätter så här kommer det bara att bli bättre efter 20 år, fortsätter Hulya.

Över 50 000 människor dog i den massiva jordbävningen som skedde i februari.

Foto: I. Alassiry

Text: Redaktionen


JUST NU: Matjätte ska öppna flera nya butiker

2025 07 11

En av de svenska matjättarna redovisar positivt resultat och planerar för nyetableringar.

Det handlar om matvaruhuskedjan Axfood som presenterar sin andra kvartalsrapport för året.

– Axfood summerar ett starkt andra kvartal med en tillväxt som var betydligt högre än marknadens, uppger företaget.

Lågprissegmentet drivande

I rapporten framgår tydligt att det är lågprissegmentet i koncernen som driver framgången.

Willysbutikerna står för det bästa resultatet.

– Det är tydligt att allt fler konsumenter väljer att handla hos oss, kommenterar Axfoods vd och koncernchef Simone Margulies.

Under det andra kvartalet växte Axfood betydligt mer än marknaden, främst drivet av Willys med affärsidén ”Sveriges billigaste matkasse”.

– Detaljhandelsomsättningen ökade med 23 procent totalt.

Fler butiker

Den ökade efterfrågan resulterar också i planer på nya butiker.

Vi ser att det finns fler kunder som vill handla hos Willys än vad det finns butiker, säger Simone Margulies till Dagens industri.

– Effektiviseringarna kommer att leda till årliga kostnadsbesparingar om cirka 80 miljoner kronor från 2026, vilket skapar förutsättningar för koncernen att fortsätta investera i prisvärde och konkurrenskraft.

City Gross blir Willys

Tidigare under dagen rapporterade marcusoscarsson.se om att en annan del av Axfoods koncern går betydligt sämre.

Det skulle kunna ledare till ytterligare fler Willysbutiker framöver.

– Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? kommenterade Ulf Johansson till Dagligvarunytt då.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke.

Summerar

– Vi summerar ett starkt kvartal där vi växte mer än marknaden och fortsatte attrahera såväl befintliga som nya kunder, uppger Axfood.

– Vi har bra momentum i Willys, Hemköp och Snabbgross och arbetar för att utveckla City Gross.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för skyfall

2025 07 11

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn.

– Under natten till söndag är det risk för kraftiga skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Enligt SMHI:s varning ligger sex län i riskzonen:

- Stockholms län

- Uppsala län

- Västmanlands län

- Örebro län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

Samtliga områden kan räkna med ihållande regn från natten mot söndag.

Lokalt kommer stora regnmängder falla på kort tid, uppemot 50 millimeter på vissa platser.

– Till på söndag ser tyngdpunkten på regnet ut att förskjutas till norra Svealand och sydostligaste Norrland. I detta område kan regnet bli kraftigt och ge rikliga regnmängder på kort tid, framhåller SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

Uppmaning till allmänheten

SMHI går också ut med flera uppmaningar till invånare i de berörda länen.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Högsommarvärme i Norrland

Helgvädret bjuder på stora kontraster i olika delar av landet.

I norra Sverige väntas högsommarvärme från fredagen och framåt.

SMHI har utfärdat en varning för höga temperaturer i Jämtlands län, Norrbottens län, Västerbottens län och Västernorrlands län. Enligt prognosen kan det bli uppemot 30 grader i områdena.

Värmen ser ut att hålla i sig under början av nästa vecka.

– I början på nästa vecka ser södra Sverige ut att få fortsatt ostadigt och lågtrycksbetonat väder, men med lite högre dagstemperaturer än tidigare. I norra Sverige blir det fortsatt högtrycksbetonat och i norra Norrland kan temperaturen i början av veckan nå omkring 30 grader på en del platser, berättar SMHI:s Mattias Lind.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen