Keir Starmers meddelande till Ryssland

2025 04 25

Storbritanniens premiärminister fortsätter att pressa Ryssland.

Striderna fortsätter längs med frontlinjen i Ukraina.

Samtidigt fortsätter USA:s president Donald Trump att försöka få till ett fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland.

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer fortsätter att sätta press på Vladimir Putin – och riktar på torsdagskvällen ett tydligt meddelande till den ryske ledaren.

Det rapporterar Sky News.

Skickar meddelande

Keir Starmer får under kvällen besök av EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen vid ett energitoppmöte i London.

Han använder en del av sitt tal till att skicka ett budskap till Vladimir Putin och säger att Ryssland aldrig får kunna ”utpressa” Europa när det gäller energi.

– Tills Ryssland kommer till förhandlingsbordet och går med på ett fullständigt och ovillkorligt eldupphör måste vi fortsätta att slå ned på deras energiinkomster, som fortfarande fyller Putins krigskassa. Detta är rätt tillfälle att agera, säger Starmer.

Nya attacker

I dagarna har Ryssland och Ukraina utbytt nya attacker.

Ukrainska styrkor genomförde enligt uppgifter en drönarattack mot Alabuga Special Economic Zone i republiken Tatarstan, där Ryssland monterar Shahed-drönare som levererats av Iran.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Högljutt”

Chefen för Ukrainian Center for Countering Disinformation, löjtnant Andriy Kovalenko, som ofta rapporterar om framgångsrika ukrainska attacker mot ryskt territorium, uppgav den 23 april att det var ”högljutt” i Alabuga SEZ och antydde att det förekom ”något framgångsrika” attacker i området.

Stor produktion

ISW förklarar.

– Kovalenko noterade att Ryssland producerade över 6 000 Shahed-drönare och tusentals skendrönare i Alabuga SEZ under 2024 och att Ryssland beordrade Alabuga SEZ att producera 8 000-10 000 Shahed-drönare och 15 000 skendrönare under 2025.

– Ryska källor publicerade bilder som påstods visa en brand i Yelabuga, Republiken Tatarstan, nära Alabugza SEZ och som visade hur det ryska luftförsvaret försökte skjuta ner drönare i området.

Foto: Kirsty O'Connor No 10 Downing Street 

Text: Redaktionen


PANIK I KREML: Stora oroligheter hotar regimen

2025 09 09

Putin och Kreml fruktar oroligheter som kan hota regimen.

Kremlregimen börjar bli allt mer panikslagen över ett allvarligt problem som riskerar att ställa till med stora oroligheter i landet.

Man fruktar att ett stort antal soldater som kommer hem från kriget i Ukraina kommer att orsaka stora svårigheter.

Panik i Kreml

Både Vladimir Putin själv och tjänstemän i Kreml är rädda för att krigsveteraner som har återvänt till Ryssland kommer att ställa till med oroligheter och allvarliga störningar i samhället, rapporterar Moscow Times.

Många kommer sannolikt att få en sämre inkomst än de har haft vid fronten, vilket kan leda till stort missnöje. De har lockats till armén med sign-on-bonusar, har Kreml-källor sagt till Reuters.

En stor andel av de ryssar som har skickats till kriget är kriminella som har rekryterats från ryska fängelser.

Kreml oroar sig för att de kommer att fortsätta att begå brott när de kommer hem igen. Många har också redan återvänt till Ryssland.

Problemet märks av redan nu. Ryska soldater som har återvänt hem från kriget har dödat runt 400 människor hemma i Ryssland sedan kriget började, enligt nyhetsbyrån Vyorstka.

LÄS OCKSÅ: Dubbelattack mot Ryssland

Vill säkra veteraners lojalitet

Kreml försöker desperat att vidta åtgärder för att lösa problemet – annars riskerar hemvändande soldater att skapa oroligheter som till och med kan bli ett hot mot regimen.

Många soldater drabbas också av posttraumatisk stress. Minst en av fem ryska soldater tros lida av så kallad krigsrelaterad PTSD. Den ryska regeringen försöker nu se till att fler terapeuter utbildas till att behandla den typen av problem. Det råder dock brist på terapeuter i Ryssland, enligt tidningen.

Samtidigt försöker Kreml att försäkra sig om krigsveteranernas lojalitet gentemot Putinregimen, bland annat genom att skapa nya karriärvägar för soldater som har återvänt hem.

– I ett uppenbart försök att hantera potentiella risker för Rysslands hårt kontrollerade politiska system har Kreml skapat elitträningsprogrammet "Time of Heroes", som ska vara ett snabbspår för krigsveteraner till regeringsroller, enligt tidningen.

Genom programmet har en handfull veteraner fått jobb inom bland annat presidentadministrationen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

Foto: M. Lysenko samt President of Russia – Official Photo

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump mycket upprörd – ”får aldrig inträffa igen”

2025 09 09

USA:s president Donald Trump  är mycket missnöjd med Israels attack mot Hamas högkvarter i Qatar.

Attacken, som dödade minst fem Hamasmedlemmar, har lett till irritation i Vita huset.

– Det var en ensidig attack mot en suverän stat som inte främjar Israels eller USA:s mål, säger Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt i ett uttalande.

Leavitt berättar att president Trump har satt ned foten efter attacken.

– President Trump har talat med Qatars ledare och försäkrat Qatar att något liknande aldrig kommer att inträffa på deras territorium.

Samtalat med Netanyahu

Trump har pratat med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

– Han har fört fram sina åsikter och de är mycket tydliga, säger Leavitt på en pressträff.

På frågan om attacken kommer att leda till några konsekvenser för Israel, svarar hon:

– Det är bara presidenten som kan fatta ett sådant beslut.

Anklagar USA för lögn

Vita huset hävdar att USA varnade Qatar innan attacken.

Uppgifterna tillbakavisas dock av den qatariska regimen.

– Samtalet från en amerikansk tjänsteman kom samtidigt som attacken pågick, säger Majed Al-Ansari, talespersonen för Qatars utrikesdepartement, enligt Reuters.

LÄS MER: “Betydligt värre än väntat” – stort bakslag i USA

Israel jublar

Israel har tagit på sig fullt ansvar för attacken.

– Tiden då terroristledare beviljades immunitet på vissa platser är förbi, säger premiärminister Benjamin Netanyahu enligt Reuters.

Oppositionsledaren Yair Lapid stödjer också den militära operationen. Han kallar attacken för en "exceptionell operation".

Qatar har fördömt attacken och emiren Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani har talat med Donald Trump.

– Qatar kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att skydda sin säkerhet och bevara sin suveränitet, ska han ha sagt till den amerikanske presidenten.  

LÄS MER: Rysk vd hittad död – utan huvud

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen