JUST NU: Kan snuvas på Eurovision

2023 06 09

I veckan gick Stockholms stad ut med att man anmäler intresse för att arrangera Eurovision Song Contest.

Huvudstaden framstår för många som det självklara valet för var den europeiska musiktävlingen bör gå av stapeln.

Men så är nödvändigtvis inte fallet.

Stockholm kan nämligen snuvas på arrangemanget, rapporterar Göteborgs-Posten.

Konkurrent ska ansöka

Anledningen är att även Göteborg planerar att ansöka om att bli värd för Eurovision.

Det innebär att konkurrensen tätnar.

Enligt Göteborg & Co:s vice vd och evenemangschef Magnus Hallberg är Sveriges näst största stad “mer än redo”.

– Vi lämnar in vår ansökan på måndag, bekräftar han för GP.

Hög prislapp

Got Event, kommunens arenabolag som ansvarar för arenorna i Göteborg, arbetar febrilt med sin ansökan och kommer att jobba fram till måndagens deadline med att sälja in sin stad för SVT.

En faktor kan dock förstöra festen. 

Prislappen blir hög. Att arrangera Eurovision kan kosta mellan 100 och 200 miljoner kronor, vilket kan kräva att privata finansiärer går in.

Kommunen kommer nämligen inte att ställa upp på sådana summor.

– Det är helt uteslutet när vi kämpar för att rädda våra undersköterskor och behålla lärarna i våra skolor, säger Jonas Attenius (S), kommunstyrelsens ordförande i Göteborg, till GP.

Stockholms villkor

Även för Stockholm är ekonomin en knäckfråga.

Den faktorn, tillsammans med att arrangemanget kan motiveras ur miljösynpunkt, är ett villkor för att huvudstaden ska ta sig an värdskapet.

– I tider när det inte finns tillräckligt med pengar till skola och omsorg är det i grunden orimligt att tänka sig att Stockholm stad ensam kan bidra i samma ekonomiska utsträckning till Eurovision som år 2016, framhöll Stockholms finansborgarråd Karin Wanngård (S) i ett pressmeddelande i onsdags, och refererade till när man senast arrangerade Eurovision.

Kräver samarbete

Karin Wanngård uttryckte vidare att det är orimligt att enbart en part, som exempelvis kommunen i egenskap av arenaägare, ska stå för hela kalaset.

– Kostnaderna måste finansieras i samarbeten mellan SVT, regeringen, kringliggande kommuner, regionen och privata finansiärer, betonade hon vidare i samma meddelande.

LÄS MER: Stockholm säger ja till Eurovision – på ett villkor

LÄS MER: Säger nej till att arrangera Eurovision

Foto: Corinne Cumming, EBU

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trumps sista erbjudande – fly till Putin

2025 12 01

Donald Trump uppmanar en president att fly till Putin.

Donald Trump har erbjudit en av sina fiender att fly – till Putins Ryssland.

Det uppger den republikanska senatorn Markwayne Mullin.

”Åk till Ryssland”

President Trump har hotat med att inleda en markoperation mot Venezuela.

Nu kommer uppgifter om att USA även har erbjudit Venezuelas diktator Nicolás Maduro en möjlighet att fly.

– Vi har gett Maduro en möjlighet att lämna, säger Markwayne Mullin till CNN.

USA ska bland annat ha föreslagit att Maduro kan fly till Putinregimens Ryssland, som är en allierad till Venezuela.

– Vi sade att han kan lämna och åka till Ryssland, eller så kan han åka till något annat land, säger Mullin till kanalen.

Det är oklart när och hur ”erbjudandet” har framförts.

Donald Trump har dock bekräftat att han har talat med Nicolás Maduro i telefon.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Trump har ringt

Trump ville dock inte ge några detaljer om samtalet med Maduro.

– Jag skulle inte säga att det gick bra eller dåligt. Det var ett telefonsamtal, säger Donald Trump, enligt The Guardian.

Källor uppger dock att samtalet bland annat ska ha handlat om en möjlig amnesti och att Trump ska ha hotat att ingripa militärt om Maduro inte lämnar Venezuela, enligt Wall Street Journal.

Senatorn Markwayne Mullin förnekar dock att Trump förbereder en militär invasion.

– Nej, han har gjort det väldigt klart att han inte kommer att sätta in några trupper i Venezuela, säger Mullin till kanalen.

Ökar trycket på Venezuela

Donald Trump har dock ökat trycket avsevärt på Venezuela den senaste tiden.

Han har bland annat sagt att Venezuelas luftrum ska betraktas som ”stängt”.

USA har också utfört en lång rad attacker mot båtar utanför Venezuela som påstås vara inblandade i knarksmuggling.

De många dödliga attackerna har väckt mycket kritik, men den amerikanska presidenten hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller.

Och nu hoppas Trump-administrationen alltså att Venezuelas diktator ska lämna landet frivilligt – och kanske resa till Putins Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


1 december 2025

Glädjebesked väntar på torsdag – mer pengar i plånboken

2025 12 01

På torsdag kommer ett viktigt besked för hushållens ekonomi.

Många svenska hushåll har haft det kämpigt med ekonomin de senaste åren, inte minst på grund av inflationen.

Men på torsdag kan det komma ett glädjebesked.

Viktigt besked på torsdag

På torsdag klockan 08 kommer den svenska inflationstakten för november att avslöjas, rapporterar SvD.

Och det ser ut att bli goda nyheter från SCB. Inflationen väntas sjunka kraftigt, enligt tidningen.

I oktober landade inflationstakten på en oväntat hög siffra, 3,1 procent enligt måttet KPIF.

Men siffran för november ser ut att bli betydligt lägre.

Den väntas landa på 2,5 procent i årstakt, enligt en enkät från Infront/Nyhetsbyrån Direkt, uppger tidningen.

– Vi förutspår att KPIF exklusive energi kommer att återta det mesta av överraskningen uppåt som skedde i oktober, uppger SEB, enligt tidningen.

Även Swedbank är inne på samma linje.

– Trots den oväntat höga inflationen i oktober fortsätter vi att förvänta oss en gynnsam inflationsutveckling framöver och ser ingen anledning för Riksbanken att överväga räntehöjningar på kort sikt, skriver Swedbank.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Har varit tungt för hushållen

Inflationen har varit ett stort problem för hushållen, som därför har varit försiktiga med att konsumera.

En undersökning som Swedbank publicerade i början av november visade att 35 procent av hushållen såg mer positivt på sin ekonomi idag än för ett år sedan.

Men majoriteten planerade ändå att hålla hårt i plånboken och hålla igen på sin konsumtion.

– Trots ökad köpkraft väljer många att hålla hårt i plånboken. Erfarenheten av hög inflation och snabbt stigande bolåneräntor har satt sina tydliga spår, sade Swedbanks privatekonom Arturo Arques i ett uttalande då.

Särskilt singlar och ensamstående med barn hade en pessimist syn på sin ekonomi, enligt undersökningen.

Men nu kan inflationen alltså ha minskat kraftigt i november, vilket lär välkomnas av många hushåll.

LÄS OCKSÅ: Nato: "Vi kanske kommer bli mer aggressiva"

Foto: Emil Kalibradov

Text: Redaktionen