JUST NU: Kan snuvas på Eurovision

2023 06 09

I veckan gick Stockholms stad ut med att man anmäler intresse för att arrangera Eurovision Song Contest.

Huvudstaden framstår för många som det självklara valet för var den europeiska musiktävlingen bör gå av stapeln.

Men så är nödvändigtvis inte fallet.

Stockholm kan nämligen snuvas på arrangemanget, rapporterar Göteborgs-Posten.

Konkurrent ska ansöka

Anledningen är att även Göteborg planerar att ansöka om att bli värd för Eurovision.

Det innebär att konkurrensen tätnar.

Enligt Göteborg & Co:s vice vd och evenemangschef Magnus Hallberg är Sveriges näst största stad “mer än redo”.

– Vi lämnar in vår ansökan på måndag, bekräftar han för GP.

Hög prislapp

Got Event, kommunens arenabolag som ansvarar för arenorna i Göteborg, arbetar febrilt med sin ansökan och kommer att jobba fram till måndagens deadline med att sälja in sin stad för SVT.

En faktor kan dock förstöra festen. 

Prislappen blir hög. Att arrangera Eurovision kan kosta mellan 100 och 200 miljoner kronor, vilket kan kräva att privata finansiärer går in.

Kommunen kommer nämligen inte att ställa upp på sådana summor.

– Det är helt uteslutet när vi kämpar för att rädda våra undersköterskor och behålla lärarna i våra skolor, säger Jonas Attenius (S), kommunstyrelsens ordförande i Göteborg, till GP.

Stockholms villkor

Även för Stockholm är ekonomin en knäckfråga.

Den faktorn, tillsammans med att arrangemanget kan motiveras ur miljösynpunkt, är ett villkor för att huvudstaden ska ta sig an värdskapet.

– I tider när det inte finns tillräckligt med pengar till skola och omsorg är det i grunden orimligt att tänka sig att Stockholm stad ensam kan bidra i samma ekonomiska utsträckning till Eurovision som år 2016, framhöll Stockholms finansborgarråd Karin Wanngård (S) i ett pressmeddelande i onsdags, och refererade till när man senast arrangerade Eurovision.

Kräver samarbete

Karin Wanngård uttryckte vidare att det är orimligt att enbart en part, som exempelvis kommunen i egenskap av arenaägare, ska stå för hela kalaset.

– Kostnaderna måste finansieras i samarbeten mellan SVT, regeringen, kringliggande kommuner, regionen och privata finansiärer, betonade hon vidare i samma meddelande.

LÄS MER: Stockholm säger ja till Eurovision – på ett villkor

LÄS MER: Säger nej till att arrangera Eurovision

Foto: Corinne Cumming, EBU

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen