Kamala Harris råkade erkänna – insåg inte att mikrofonen var på

2024 10 29

Kamala Harris har uppförsbacke inför valdagen i USA.

Med bara en vecka kvar till valet tycks Donald Trump enligt flera mätningar ha kopplat greppet om att bli USA:s nästa president.

Bekymret är högst påtagligt för Demokraternas kandidat.

Och i ett samtal över bardisken med Michigans guvernör Gretchen Whitmer erkänner Kamala Harris att man har en stor utmaning framför sig – utan att ha insett att mikrofonen var på.

– Så, min grej är att vi måste få männen att ändra åsikt, säger Harris för att i samma stund bli varse om att samtalet spelades in.

– Åh, vi har mikrofoner här inne som lyssnar på allting. Jag insåg det inte.

Kampanjen vill inte kommentera

Klippet fångades av den amerikanska tv-stationen Fox News.

Kanalen har varit i kontakt med Harris-kampanjen som inte återkommit med något svar om vad som åsyftades med Harris kommentar.

För både Harris och Trump är det dock något av “sista chansen” för att hämta in röster från viktiga väljargrupper med bara dagar till valet.

En purfärsk mätning från just Fox visar att enbart 41 procent av männen föredrar Kamala Harris, medan 55 procent av männen skulle rösta på Trump.

För kvinnorna är situationen omvänd – 54 procent väljer Harris medan blott 42 procent av kvinnorna väljer Trump.

Fokuserar på män

Danska TV2:s USA-korrespondent Lotta Mejlhede har noterat Harris kommentar i samtalet med Michigan-guvernören.

– Kamala Harris säger egentligen bara det som är tydligt i mätningarna, där Trump leder ganska massivt bland män, medan hon leder bland kvinnor, framhåller hon till den egna kanalen.

Demokraten har under helgen fokuserat främst på att få svarta män i Pennsylvania på sin sida.

USA är på många sätt ett traditionellt land med traditionella könsrollsmönster och det kan vara svårare för en kvinna att få vissa män att tro att hon är den rätte som överbefälhavare – även för försvarsmakten, tillägger Lotte Mejlhede.

Foto: Official White House Photo by Katie Ricks

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


02 jun 26

USA gör storaffär med Sverige

2026 06 03

Den amerikanska militären vänder sig till Sverige.

USA:s armé har lagt en order på 22,4 miljoner dollar på taktiska simuleringssystem från den svenska försvarskoncernen Saab.

Det totala kontraktsvärdet uppskattas till 60,8 miljoner dollar, motsvarande cirka 566 miljoner kronor.

Systemet som Saab ska leverera heter Vehicle Tactical Engagement Simulation System (VTESS) base kits och inkluderar lasersensorer som används på militära fordon vid övningar.

– Med dessa kan användaren genomföra mycket realistiska övningar med sina befintliga fordon och vapensystem. Den nya VTESS-lösningen kan också enkelt integreras med den amerikanska arméns befintliga övningsutrustning, skriver Saab om affären.

Beskrivs som betydlig förbättring

Joakim Alhbin är chef för Saabs affärsenhet Training and Simulation.

Han är mycket nöjd med det nya avtalet och menar att det kommer att stärka den amerikanska stridsförmågan.

– Med Saabs teknologi får den amerikanska armén ett betydligt förbättrat, pålitligt och användarvänligt taktiskt simuleringssystem. Vi utvecklar kontinuerligt teknikdrivna och praktiska träningssystem tillsammans med våra kunder för att möta deras behov allt eftersom dessa förändras, säger Alhbin i ett uttalande.

LÄS MER: Trumps könslag stoppas i USA

Presenterar nytt stridsflygplan

Under tisdagen har Saab presenterat ytterligare en nyhet.

Vid en ceremoni på Saabs anläggning i Linköping lanserade försvarskoncernen det nya stridsflygplanet Gripen F.

Brasilien blir det första landet att köpa det toppmoderna stridsplanet.

– Utrullningen av Gripen F är en gemensam prestation mellan Saab, brasiliansk industri och det brasilianska flygvapnet, och speglar det djupa förtroende vi har byggt upp tillsammans under många år, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.

– Att utveckla detta flygplan tillsammans visar på hur välutvecklat samarbetet är. Det är inte bara ett mycket kapabelt stridsflygplan för det brasilianska flygvapnet, utan också ett konkret resultat av en långsiktig gemensam utveckling och gemensamma ambitioner.

Brasiliens kontrakt med Saab omfattar utveckling och produktion av 36 stridsflygplan: 28 Gripen E och åtta Gripen F. 

LÄS OCKSÅ: Elon Musk varnas för magplask – kan innebära slutet 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen