Kamala Harris råkade erkänna – insåg inte att mikrofonen var på

2024 10 29

Kamala Harris har uppförsbacke inför valdagen i USA.

Med bara en vecka kvar till valet tycks Donald Trump enligt flera mätningar ha kopplat greppet om att bli USA:s nästa president.

Bekymret är högst påtagligt för Demokraternas kandidat.

Och i ett samtal över bardisken med Michigans guvernör Gretchen Whitmer erkänner Kamala Harris att man har en stor utmaning framför sig – utan att ha insett att mikrofonen var på.

– Så, min grej är att vi måste få männen att ändra åsikt, säger Harris för att i samma stund bli varse om att samtalet spelades in.

– Åh, vi har mikrofoner här inne som lyssnar på allting. Jag insåg det inte.

Kampanjen vill inte kommentera

Klippet fångades av den amerikanska tv-stationen Fox News.

Kanalen har varit i kontakt med Harris-kampanjen som inte återkommit med något svar om vad som åsyftades med Harris kommentar.

För både Harris och Trump är det dock något av “sista chansen” för att hämta in röster från viktiga väljargrupper med bara dagar till valet.

En purfärsk mätning från just Fox visar att enbart 41 procent av männen föredrar Kamala Harris, medan 55 procent av männen skulle rösta på Trump.

För kvinnorna är situationen omvänd – 54 procent väljer Harris medan blott 42 procent av kvinnorna väljer Trump.

Fokuserar på män

Danska TV2:s USA-korrespondent Lotta Mejlhede har noterat Harris kommentar i samtalet med Michigan-guvernören.

– Kamala Harris säger egentligen bara det som är tydligt i mätningarna, där Trump leder ganska massivt bland män, medan hon leder bland kvinnor, framhåller hon till den egna kanalen.

Demokraten har under helgen fokuserat främst på att få svarta män i Pennsylvania på sin sida.

USA är på många sätt ett traditionellt land med traditionella könsrollsmönster och det kan vara svårare för en kvinna att få vissa män att tro att hon är den rätte som överbefälhavare – även för försvarsmakten, tillägger Lotte Mejlhede.

Foto: Official White House Photo by Katie Ricks

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen