USA-VALET: Här är kandidaten som leder – ny mätning

2024 10 22

Med två veckor kvar till valet har en av kandidaterna kopplat greppet om att bli USA:s nästa president.

Det visar två stora mätningar från välansedda opinionsinstituten FiveThirtyEight (538) och Decision Deck HQ.

Det är republikanernas Donald Trump som kopplat greppet.

Modellerna ger Trump 53 respektive 52 procent chans att vinna valet i november.

"Första gången"

Mätningen från opinionsinstitutet Decision Deck har tagits fram på uppdrag av The Hill.

I en kommentar till undersökningen konstaterar tidningen att stödet för Trump ökar stadigt.

– Tidigare president Donald Trump har gått om Harris. För första gången anses han vara favorit.

Bra månad för Trump

I somras gav The Hills valprognos Kamala Harris störst chans att vinna valet. Hennes vinstchanser uppgick till mellan 54 och 56 procent.

I början av oktober började dock dynamiken skifta.

Trump har ätit sig i kapp och förbi Harris.

– Förskjutningen i valprognosen sammanfaller med den republikanska kandidatens förbättrade väljarstöd i Wisconsin och Michigan, två vågmästarstater som tidigare lutade mot Harris. Trump hade redan en liten fördel i Arizona, Georgia och North Carolina, rapporterar The Hill.

Pennsylvania är den enda vågmästarstaten som Harris leder i, enligt undersökningen.

Mycket kan hända

Trots uppgången för Trump ser presidentvalet ut att bli en riktig rysare.

Republikanen leder med liten marginal i flera vågmästarstater. Om några av delstaterna går tillbaka till Harris så svänger pendeln igen.

Vågmästarstater är de delstater i USA som i presidentval ofta byter preferenser mellan Republikanska partiet och Demokratiska partiet.

Den kandidat som vinner flest vågmästarstater kommer sannolikt kunna utropa sig som segrare i november.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen