JUST NU: Johan Pehrson utesluter samarbete med S

2022 07 05

Liberalerna kommer inte att tacka ja till Magdalena Anderssons (S) erbjudande.

Efter att Kristdemokraterna är färdiga med sin halvdag i Almedalen är det nu dags för Liberalerna att ta över inför kvällen.

Precis som alla andra partiledare inleddes även Liberalernas dag med att partiledaren, Johan Pehrson i det här fallet, frågades ut av Sveriges Radio.

Blankt nej till S

I intervjun berättar Pehrson att han ansett att partiet tidigare varit “fladdrigt”, men kommer att “välja väg”.

Och den väg han talar om är en borgerlig sådan. Partiledaren utesluter nämligen samarbete med Socialdemokraterna.

– Jag har varit väldigt tydlig med att efter de här åtta åren med S-regeringar så är det slutvänt på stenar, säger han till radion.

Andersson får kalla handen

Det innebär att statsminister Magdalena Andersson får kalla handen efter att igår ha bjudit in just Liberalerna till samarbete.

– Jag tycker inte att man ska utesluta det. Vi fick ett väldigt komplicerat läge efter förra valet och får vi det igen så kommer vi behöva förvalta valresultatet, sade Andersson till Expressen.

Statsministern: Liberaler obekväma med SD

Enligt statsministern finns det många liberaler som är obekväma med att Sverigedemokraterna ingår i högerblocket, framför allt efter att Jimmie Åkesson (SD) inte kunde välja mellan USA:s president Joe Biden och Rysslands diktator Vladimir Putin före kriget.

M-ledaren petar SD

Samma dag gav dock Ulf Kristersson (M) besked om att SD inte är välkomna i en potentiellt M-ledd regeringen

Han får medhåll idag av Johan Pehrson, som dock uppger att han kan tänka sig att budgetförhandla med partiet. 

Kickstartade med miljardsatsning

Liberalerna har i övrigt kickstartat sin halvdag i Almedalen med att presentera en satsning på skolan värd 2,5 miljarder kronor.

Pengarna ska gå till att anställa 1 000 fler speciallärare i skolan.

– Det är väldigt många elever som även denna sommar lämnade skolan utan fullständiga betyg. Det är viktigt att man sätter in de här åtgärderna tidigt, säger Pehrson enligt SVT.

“Inte raketforskning”

Satsningen motiveras med att andelen elever som får stödundervisning minskat, precis som de särskilda undervisningsgrupperna.

– Det kanske inte är raketforskning att det ligger till på det här sättet. Både lärarna själva och Skolinspektionen säger att det är svårt att bedriva undervisning i helklass, säger L-ledaren.

Klockan 19.00 ikväll håller Johan Pehrson sitt tal.

Foto: Liberalerna resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen