JUST NU: Jimmie Åkessons nya regeringsbesked

2022 08 22

Sverigedemokraternas partiledare öppnar dörren för Liberalerna.

Relationen mellan Sverigedemokraterna och Liberalerna har varit ansträngd.

Vid flera tillfällen under de senaste månaderna har båda partierna vid flera tillfällen uttalat sig om att de inte accepterar en regering där det andra partiet ingår.

Senast i helgen uttalade sig en central källa i SD om att det är uteslutet att släppa fram en sådan konstellation där L ingår.

– En regering som Liberalerna sitter i är inte intressant för oss. Vi kommer inte stödja en sådan regering, uppgav källan till Expressen.

Öppnar dörren

Men dessa uppgifter förnekas på måndagsmorgonen av partiets ordförande Jimmie Åkesson i en intervju med SR Ekot.

Istället menar han att SD håller “dörrarna öppna” för en borgerlig regering där L ingår – även om SD inte är en del av den.

“Cirkulerat rykten”

Enligt Åkesson stämmer helt enkelt inte det källan uppgett för Expressen.

– Jag vet att det cirkulerat rykten i skvallerpressen. Vi har inte fattat några sådana beslut [om att säga nej], vi ska sätta sakpolitiken i centrum, säger han till Ekot.

Han säger också:

– Jag tror att en regering med ett parti i de positionerna blir en sämre regering än om vi ingår i den. Men det är klart om sakpolitken är tillräckligt bra, vi är inte där nu, men om den är det då kan vi absolut tänka oss att släppa fram en regering.

Prioriterar a-kassa

Jimmie Åkesson berättade även att om partiet efter valet ska budgetförhandla med Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna kommer den viktigaste frågan vara att a-kassan inte ska sänkas.

En åsikt som inte delas av övriga partier i M-KD-L-konstellationen.

Enligt SD ska a-kassan ligga kvar på “pandeminivå” och partiet är redo att förhandla om frågan.

16,5 procent

Den senaste opinionsmätningen från Sifo indikerar att SD når 16,5 procent av rösterna – 4,2 procentenheter mindre än Moderaterna.

Andra mätningar har visat att det är helt jämnt mellan M och SD – båda partierna på 18,6 procent –  om vilket parti som ska bli Sveriges näst största. 

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Ockuperade Krym attackerat – mängder av explosioner

2025 11 22

Ukrainska drönare har slagit till mot Krym.

Attacken har genomförts under natten till lördagen.

Samtidigt som Zelenskyj funderar på om han ska acceptera USA:s fredsförslag eller inte fortsätter ukrainska drönare att slå till mot territorium som de ryska styrkorna har ockuperat.

Mängder av explosioner har noterats på Krym under natten, rapporterar Ukrainska Pravda.

Under attack

Drönare genomförde en storskalig attack mot det ockuperade Krym under natten.

Explosioner har inträffat i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. 

Tidiga rapporter tyder på att kritisk energiinfrastruktur har träffats.

– Lokala invånare uppgav att de första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Vittnen rapporterade smällar från riktningen av kraftvärmeverket, varefter en ambulans anlände till platsen runt klockan 00:50, uppger den ukrainska tidningen.

Minst tio i Hvardiiske

Bara i Hvardiiske har minst tio explosioner skett.

Ett av de sannolika målen för attacken var 220 kV-transformatorstationen i Krasnoperekopsk – som förser stora delar av Krym med elektricitet.

Även skottlossning ska ha hörts på halvön.

Läs mer: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Nya osäkerheter

Den nya amerikanska 28-punktsplanen har lett till oro i Europa och Ukraina om att det krigshärjade landet kommer att tvingas acceptera betydande eftergifter.

Samtidigt kommer uppgifter om att ryssarna inte är helt nöjda med planen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“För framtida avtal”

ISW förklarar.

– Den ryska oppositionstidningen Verstka rapporterade den 21 november att diplomatiska källor och källor nära Kreml uppgav att bestämmelserna i den 28-punkts fredsplanen borde ses mer som en grund för ett framtida avtal och inte som ett avtal som Putin formellt skulle skriva under, uppger ISW.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen