Jimmie Åkesson på ”hemligt besök”

2024 01 29

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har åkt utomlands.

SD-ledaren befinner sig just nu i Israel.

Det handlar om ett ”hemligt besök”, som varken Åkesson eller partiet gått ut med offentligt.

Partiledaren är inbjuden av  ”Rådet för internationella relationer” inom regeringspartiet Likud, rapporterar Expressen.

Det handlar således inte om en officiell inbjudan från Israel. Landets utrikesdepartement har svartlistat flera partier som har rötter i den nynazistiska rörelsen. Sverigedemokraterna är ett av dessa partier.

”Inofficiellt besök”

Under måndagen besökte Jimmie Åkesson Yad Vashem, ett monument-, arkiv- och forskningscentrum till minne av ”Förintelsens offer och hjältar". 

– Jimmie Åkesson är här i dag. Det är ett inofficiellt besök som inte är samordnat med vårt utrikesdepartement.

Det säger Simmy Allen, som är talesperson på Yad Vashem, till Expressen.

– Han kan besöka Yad Vashem som alla som kommer till Israel kan göra. Han registrerade sig för en guidad tur online på vår hemsida, fortsätter han.

”Viktigare än någonsin”

Åkessons besök sker två dagar efter Förintelsens minnesdag.

SD-ledaren kommenterade minnesdagen på sin Facebook-sida.

– Det är idag viktigare än någonsin att stå upp mot antisemitismen, i Sverige och i omvärlden, och att visa stöd för den demokratiska staten Israels rätt att försvara sig mot nutidens största hot mot världens judar, skrev han bland annat.

Nobbade SD

I maj 2023 besökte SD-topparna Richard Jomshof och EU-parlamentarikern Charlie Weimers Israels lagstiftande församling, Knesset.

Enligt uppgifter till Jerusalem Post nobbade flera israeliska ledamöter mötet med SD i sista stund på grund av utrikesdepartementets svartlistning och Sverigedemokraternas nazistiska historia.

Trots avhoppen träffade Jomshof och Weimers några representanter från borgerliga Likud och Nationell enighet.

Enligt Jerusalems Posts källor präglades mötet av ett stort hemlighetsmakeri.

LÄS MER HÄR:

Israel går ut med markering mot SD

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen