SVERIGE: Incident på Gröna Lund

2023 05 12

En mordbrand kan ha ägt rum på Gröna Lund.

Under fredagskvällen, en dryg timme efter att nöjesparken öppnat, började det brinna inne på en toalett.

Det rapporterar bland annat Sveriges Radio.

– Vi fick larm internt och tog oss omedelbart dit och såg att det var rökutveckling från toaletten, säger parkchefen Thomas Lindin.

Misstänkt mordbrand

Omedelbart slogs det larm till brandkåren som var på plats blixtsnabbt.

– Räddningstjänsten var här på 6-7 minuter och gick in med brandsläckare, förklarar Thomas Lindin.

Ganska snabbt kunde man få kontroll på branden och det visade sig att den hade tagit fart efter att elden startat i en soptunna.

Nu inleds en förundersökning om mordbrand.

– Polisen misstänker att branden är anlagd, framhåller myndigheten på sin webbplats.

Spärrar av

Åtgärder kommer nu att sättas in för att få svar på hur elden kunde bli lös.

– Den toalett där branden uppstod kommer spärras av så att polisen kan utreda brandorsaken, uttrycker polisen vidare.

Gröna Lund har inte behövt stänga och inga besökare har påverkats, försäkrar Thomas Lindin.

– Nej, det har de inte. Efter att de hade släckt fick vi klartecken att hålla öppet, säger han till SR.

Skakig start

Ingen person ska ha befunnit sig på platsen när elden bröt ut.

Det finns inte heller några uppgifter om att någon ska ha skadats.

Gröna Lund, som öppnade för året den 29 april, har emellertid haft en skakig start på säsongen.

Samma dag som öppningsdagen utspelade sig stor dramatik på nöjesfältet när åkattraktionen Insane fastnade 17 meter upp i luften.

Den blev stillastående med passagerare i en hel halvtimme.

Säkerhetssystemet slog till

Förklaringen då var att säkerhetssystemet slog till, antingen på grund av blåsten eller för att en gondol gått för fort.

– En av våra attraktioner Insane stannade med en gondol i sin broms i banan. Oftast när en attraktion stannar, vilket händer under säsongen, så har det att göra med att det är säkerhetssystemet som slår till. Då stannar attraktionen som den ska med hjälp av sina bromsar, sade Annika Troselius, informationschef på Gröna Lund, vid tillfället.

LÄS MER: Stor dramatik på Gröna Lund

LÄS MER: Gröna Lund slår tillbaka – efter Lisebergs fräcka kupp

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen