Gröna Lund slår tillbaka – efter Lisebergs fräcka kupp

2023 04 24

Fräckheterna mellan Sveriges ledande nöjesparker når nu nya nivåer inför sommarens rusning.

Det går inte att ta miste på att rivaliteten mellan Gröna Lund och Liseberg har vuxit sig minst lika hög som en berg-och-dalbana.

Våghalsig kupp

Detta efter att Liseberg ställt till med en våghalsig kupp mot Grönan och nu reagerar anställda på Stockholms nöjesfält mot konkurrenten i Göteborg.

– Jag är väldigt frustrerad alltså, säger Erik till Sveriges Radio.

Han jobbar på Gröna Lund men avstår att gå ut med sitt namn.

Bakgrunden är att Liseberg nu överraskat med ett fräckt tilltag på Gröna Lunds hemmaplan.

Bästa åkturen

Liseberg har köpt stora annonsytor på Djurgårdsfärjorna som tar besökare från Stockholm city ut till Gröna Lund på Djurgården i Stockholm.

– Dagens bästa åktur – med lite flyt går den till Göteborg och Nordens största nöjespark, lyder reklamtexten på färjan.

Och på andra sidan står det så här:

– Liseberg 100 år! Fira en riktig kalassommar i pirr-i-magen-huvudstaden.

Tagna på sängen

Att Liseberg slår till med en reklamkupp mitt bland Gröna Lunds besökare tar Gröna Lunds personal på sängen.

– Det är lite kaxigt av dem att säga så, säger Karolina som jobbar på Gröna Lund.

Lisebergs PR-chef Mårten Westlund är däremot väldigt glad över reklamkampanjen.

– Vi försöker jaga varandra lite grann kan man säga, uppger han till GP.

– Vi är ju Sveriges två största nöjesparker, även om det inte är någon tvekan om att vi är störst, framhåller han.

Slår tillbaka

Lisebergs PR-chef konstaterar att Lisebergsgänget har en ”vänskaplig beef” med Gröna Lund.

Ett tidigare år flög man en luftballong med en stor Lisebergskaninbild över Gröna Lund på nöjesfältets premiärdag i Stockholm.

Gröna Lund slår nu tillbaka mot Lisebergs påstående att göteborgarna skulle ha den bästa åkturen.

– Vi kan säga att det är absolut inte bästa åkturen. Vi har mycket bättre än så, säger Karolina, vid Gröna Lunds personal, med ett skratt till SR.

Älskar varandra

Gröna Lunds informationschef Annika Troselius tycker att fajten mellan de två stora rivalerna är festlig.

– Vi älskar ju varandra. Vi har busat med varandra ganska mycket genom åren, säger hon till GP.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


JUST NU: New York utropar nödläge – flygplan stoppas

2025 07 15

New Yorks guvernör Phil Murphy har utlyst undantagstillstånd.

Folk i den amerikanska delstaten måste vara redo att omedelbart ge sig av hemifrån om situationen kräver det.

Anledningen är massivt oväder i nordöstra USA som orsakat kraftiga översvämningar, rapporterar NBC News.

– Om du bor i en källarlägenhet, var uppmärksam. Översvämningar kan inträffa med kort varsel. Ha en telefon, ficklampa och nödkit i närheten. Var redo att förflytta dig till högre mark, framhåller New York City Emergency Management på X.

Livshotande: "Stanna inomhus"

Liknande varningar utfärdas i New Jersey.

Enligt National Weather Service i USA pågår “livshotande översvämningar” i New York City-regionen.

Folk uppmanas nu att stanna inomhus.

– Vänligen stanna inomhus och undvik onödiga resor, säger New Jerseys guvernör Phil Murphy enligt NBC.

Stoppar flyg

Filmer som spridits på sociala medier visar hur folk i New Jersey vadar ut i översvämningsvatten ovanför knäna.

Flyg har ställts in på såväl LaGuardia International Airport som Newark Liberty International Airport samt stora JFK Airport utanför New York, enligt FlightAware.

The Independent skriver att det så många som sex flygplatser på östkusten har stoppat flyg på grund av stormarna. Kaotiska scener uppges ha utspelat sig på flera flygplatser efter att mängder med resenärer fått sina reseplaner grusade.

Det rapporteras även om totalt “kaos” på tunnelbanelinjerna i New York City.

Minst tre tåglinjer på Manhattan har ställts in på grund av översvämningar vid stationerna och flera tåg har drabbats av "allvarliga störningar", skriver NBC.

Drar sig österut

Strax efter klockan 22 lokal tid på måndagskvällen har det värsta regnet börjat dra österut. 

Under natten, det vill säga förmiddagen svensk tid, väntas regnet avta i intensitet.

Inga dödsfall har hittills rapporterats till följd av den extrema väderförändringen.

– Det kraftigaste regnet har flyttat sig österut och försvagats. Detta regn förväntas fortsätta röra sig österut och minska i intensitet under natten, framhåller National Weather Service i ett uttalande.

Foto: B. Jacoby

Text: Redaktionen


PANIK I RYSSLAND: ”Inte upplevt det här sedan 1953”

2025 07 15

Den ryska eliten skakas av landets tidigare transportminister Roman Starovojt plötsliga död.

Förra veckan hittades ministern död i sin bil. Enligt ryska uppgifter ska han ha skjutit sig själv.

Dödsfallet inträffade endast några timmar efter att Starovojt avskedats från sin post som transportminister.

Händelsen har satt skräck i den ryska eliten.

Det framhåller Nina Chrusjtjova, professor i internationella relationer vid The New School i New York. 

– Den ryska eliten är rädd, säger Chrusjtjova enligt Dagbladet.

– Vi har inte upplevt något liknande sedan 1953, fortsätter professorn som är barnbarnsbarn till den tidigare Sovjetledaren Nikita Chrusjtjov.

När Nina Chrusjtjovas nämner år 1953 syftar hon på avrättningen av Lavrentij Berija – chefen för Sovjets hemliga polis NKVD och en av de mest fruktade gestalterna i Stalintidens terror. I folkmun kallades Berija för ”Stalins bödel”.

Vågade inte prata med journalister

Nina Chrusjtjova jämför stämningen hos den ryska eliten med den som rådde efter Berijas död på 1950-talet.

När Starovojts begravdes i torsdags närvarade inte Rysslands diktator Vladimir Putin. Flera högt uppsatta ministrar var dock på plats. Ingen av dem vågade prata med journalister.

– De försöker göra honom till syndabock, säger Meduzas politiska kommentator Andrej Pertsev om efterspelet kring transportministerns död.

Han påpekar att Starovojt tidigare var guvernör i den ryska Kurskregion. En region som invaderades av Ukraina efter att Starovojt lämnat posten.

– Den ukrainska attacken kunde främst ske för att det inte fanns tillräckligt med soldater vid gränsen, men det är lättare att skylla på en civil tjänsteman, hävdar Pertsev.

LÄS MER: Drömbesked för Ukraina – en ”första våg” är på väg 

Korruptionsanklagelser

Andra bedömare menar att Roman Starovojt bär stort ansvar för det ryska nederlaget i Kursk. Ukrainska styrkor erövrade snabbt cirka 1 300 kvadratkilometer av regionen.

Roman Starovojt ansvarade för att bygga upp försvarsställningar mot den ukrainska gränsen. Enligt uppgift ska stora delar av den tilltänkta försvarsbudgeten ha förskingrats. Cirka 3,2 miljarder rubel försvann från projektet.

Den undermåliga och långsamma förstärkningen av gränsförsvaret anses ha lämnat regionen sårbar.

LÄS MER: Trump bekräftar massivt avtal för Ukraina – hotar Vladimir Putin

Text: Redaktionen