JUST NU: Ilska mot regeringens klimatpolitik – stämmer staten
2022 06 03
Ungdomar i klimatorganisationen Aurora planerar att dra regeringen inför rätta.
Beskedet kom idag i samband med en klimatstrejk i Stockholm som organiserades i Auroras namn, rapporterar Dagens Nyheter.
Den utlösande faktorn till beskedet är ett brev som regeringen har skickat till organisationen.
Skickade kravbrev
Brevet är i sig ett svar från ett kravbrev som Aurora skickade till regeringen redan i våras. Där utkrävde organisationen svar på vilka nya politiska lösningar som ska träda i kraft för att Sverige ska nå upp till globala klimatmål.
Deadline för att svara var 1 juni, skriver DN.
“Går vidare med stämningsansökan”
Enligt ungdomarna innehöll dock regeringens svar allt annat än vad organisationen ville höra, och efter beskedet meddelar organisationen att de kommer att dra svenska staten inför rätta.
– Regeringen ger i sitt brev varken någon försäkran om att de kommer att göra det vi kräver eller egentligen något nytt alls i sak. Vi kommer att gå vidare med stämningsansökan, säger Sofi Marklew som är medlem i Aurora, till DN.
Expert ger ungdomarna en chans
I det rättsliga underlaget kommer organisationen att utgå från svensk grundlag, Europakonventionen för mänskliga rättigheter och Parisavtalet. Det är inte omöjligt att ungdomarna går segrande ur en kommande rättegång, om man ska tro Agnes Hellner, universitetslektor i processrätt vid Stockholms universitet.
– Liknande processer har haft framgång i andra länder, så det går inte att avfärda möjligheten. Men det är förstås olika förutsättningar i olika länder och många frågor att ta ställning till, säger hon till tidningen.
Lyckade försök utomlands
De senaste åren har snarlika stämningsförsök mot stater varit framgångsrika. Till exempel stämde miljögruppen Urgenda den nederländska regeringen 2019.
Gruppen krävde att ministrarna skulle agera för klimatet långt utanför de mål som satts av EU, skriver BBC.
Dömde staten i Nederländerna
Högsta domstolen i Nederländerna valde att gå på Urgendas linje och fällde den nederländska staten.
Domen innebar att regeringen tvingades arbeta för att minska utsläppen med minst 25 procent.
“Statens skyldighet”
Rätten motiverade sin dom utifrån FN:s klimatkonvention och statens rättsliga skyldighet att skydda nederländska medborgares liv och välbefinnande.
– Det finns en hel del konsensus i det vetenskapliga och internationella samfundet om det akuta behovet av en minskning av växthusgaserna med minst 25 procent av utvecklade länder, framhävde domstolen enligt BBC.
Når enbart hälften av målen
I Sverige uppnås enbart hälften av regeringens klimatmål, enligt en granskning av DN.
De målen räcker inte om Sverige ska leva upp till vad landet har lovat i Parisavtalet som slöts 2015.
Foto: C. LeBoutillier
Text: Redaktionen