UPPGIFTER: Ica slutar sälja populär produkt

2024 04 05

Ica ger nu besked om att man upphör med försäljning av ett livsmedel som svenskarna tycker om.

Det uppger SR på fredagskvällen och meddelar att livsmedelsjätten inte längre kommer att sälja räkor från västkusten.

Nordhavsräkan från Nordsjön, Skagerrak och Kattegatt kommer framöver inte att ingå i sortimentet.

Det med anledning av att man blivit av med MSC-certifieringen, en stämpel som visar hållbarhet och miljöstatus.

Tydligt besked

Det tydliga beskedet kommer direkt från matvarujättens hållbarhetsavdelning enligt radiokanalen.

– I och med att Nordhavsräkan från Nordsjön, Skagerrak och Kattegatt tappar sin MSC-certifiering och har rött ljus i WWFs fiskguide kommer Ica centralt inte att sälja dessa räkor, framhåller Icas hållbarhetsledare till SR.

Räkor är som bekant mycket populära i Sverige och det finns en oro hos fiskare att allt fler aktörer kan dra in sin försäljning.

Viktig stämpel

Beskedet från MSC, vars märke ses som en viktig stämpel för de som vill handla miljövänligt och hållbart, kommer som ett potentiellt hårt slag mot fiskare.

Det råder nu osäkerheter kring hur flera andra aktörer i branschen kommer att agera.

Det har än så länge inte kommit några uppgifter om att andra livsmedelskedjor har för avsikt att sluta sälja räkorna.

Förlorade certifieringen

Organisationen MSC har tagit bort märket då de menar att räkbeståndet på västkusten har minskat och att fisket är ohållbart.

Fisketrycket på beståndet bedöms vara alldeles för högt, vilket nu har fått organisationen att agera.

– Det finns räkor men fisketrycket är högre än vad som de vetenskapliga råden från ICES anser är hållbart, framhåller organisationens marknadsutvecklare Louise Valentin till SVT.

Hoppas på ansvarstagande

Det är oklart ifall märket kan återinföras beroende på ändrade förutsättningar framöver.

– Det beror delvis på hur Internationella havsforskningsrådet nästa beståndsuppskattning ser ut, den planeras att släppas i juni 2024. Vi hoppas att alla aktörer tar sitt ansvar så att beståndet blir starkt och vi i framtiden kan få njuta av den goda färska svenska räkan igen.

Nytt besked

Senare kommer det ett nytt besked från Ica.

– Vi fortsätter sälja Nordhavsräkor som vanligt, de kommer från andra delområden som fortfarande är MSC-certifierade.

Det meddelar Icas externa relationer-chef till Expressen.

Hon uppger samtidigt att man ska sluta med räkor från vissa havsområden och vara försiktig med räkor från andra havsområden.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättefartyg i Norden – tusentals soldater ombord

2025 09 12

Världens största hangarfartyg befinner sig i nordiskt vatten.

Tusentals soldater uppges befinna sig ombord.

Det handlar om det amerikanska fartyget USS “Gerald R. Ford” som är på väg att lägga till i yttre Oslofjorden, rapporterar norska medier.

Skeppet följs av norska kustbevakningsfartyget Nornen.

Två polisbåtar är samtidigt på väg “i relativt hög hastighet”, skriver Dagbladet.

– Vi har sagt att fartyget kommer att anlända på fredag, men kan av säkerhetsskäl inte kommentera ytterligare, säger överstelöjtnant Stine Barclay Gaasland till NTB.

Enormt fartyg

Syftet med besöket är att fördjupa relationen med Norges försvarsmakt.

USS Geral R. Ford är 333 meter långt och som mest 78 meter bred. Två kärnreaktorer driver skeppet som har en maxhastighet på över 30 knop.

Över 90 flygplan och helikoptrar får plats liksom en besättning på 4 500 personer.

– Om vi ska fungera bra tillsammans i en eventuell kris eller krig är det avgörande att vi tränar tillsammans i fredstid, framhåller norska försvarsmakten enligt NRK.

LÄS MER: Polen markerar – Trump ifrågasätter drönarna

Bevakas hårt

Det aktuella fartyget var det första av en ny typ när det sjösattes i den amerikanska flottan redan 2013.

Under tiden som skeppet är i norskt vatten måste båtägare hålla ett avstånd på 0,5 sjömil från hangarfartyget.

Dessutom får varken drönare eller flygplan operera i närheten av skeppet.

I samband med att USS Gerald R. Ford vistas i Oslo, samt när det ska segla in och ut ur Oslofjorden, kommer det att bevakas med militära fartyg och vakter.

Förra gången fartyget var på besök i Oslofjorden, 2023, var det tvunget att lotsas fram då det är strax under det maximala djupet i fjorden.

Vid det förra besöket var det många som samlades för att titta på när fartyget anlände.

En del var dock kritiska och argumenterade för att det var pålitligt att ha ett amerikanskt krigsfartyg i Oslofjorden, enligt NRK.

LÄS MER: Amerikansk snabbmatsjätte uppges komma till Sverige

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Massiv attack mot Ryssland – explosioner i Sankt Petersburg

2025 09 12

Ryssland uppges vara under attack.

Drönare har skickats mot flera ryska regioner.

Även mot huvudstaden Moskva och jättestaden Sankt Petersburg.

Det handlar om en storskalig attack, uppger ryska tjänstemän och mediebolag enligt Kyiv Independent.

– Attacken orsakade enligt uppgift bränder på ett fartyg i Primorsk hamn och vid en Lukoilanläggning i Smolensk, skriver den ukrainska tidningen.

Primorsk hamn är den största ryska oljelastningshamnen i Östersjön.

– Invånare i Leningrad oblast säger att attacken är en av de mest massiva mot regionen sedan det fullskaliga kriget började.

Stänger flygplats

Över 30 drönare ska ha skjutits ned över Leningrad oblast, enligt den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko.

Enligt den ryska oppositionskanalen Astra fortsätter invånare i regionen, samt i Sankt Petersburg, att rapportera om explosioner.

Flygplatsen Pulkovo i just Sankt Petersburg har akutstängt till följd av drönarhotet. Drygt 50 flygningar uppges ha påverkats.

I Moskva ska Ryssland ha skjutit ned nio ukrainska drönare på väg mot huvudstaden, enligt ett uttalande från borgmästaren Sergej Sobjanin på Telegram.

Informationen har inte bekräftats i västerländska medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland – “då blir det action”

"Avvärjt stor attack"

Från det ryska försvarsdepartementet hävdas att Rysslands luftförsvar har avvärjt en stor ukrainsk drönarattack.

Det uppges att totalt 221 ukrainska drönare identifierats, inklusive de nio över Moskva.

Västerländska medier har inte bekräftat de uppgifterna heller.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen