31 juli 2026

Ica med jättehyllning till konsumenterna

2023 07 05

Utskällningarna av Ica och övriga matbutiker har avlöst varandra under året.

Under årets första månader var de skenande matpriserna en mycket het fråga i Sverige.

Ökningarna har ifrågasätts kraftigt av såväl hushåll som politiker.

– Jag tycker det är orimligt att svenska matkassar kostar så mycket mer än i länder runt om, sade bland annat finansminister Elisabeth Svantesson (M) i våras när hon kallade upp matjättarna till regeringen.

Rasade i förtroende 

Ica är kanske det mest utskällda företaget av allihop.

Siffror från maj har även visat att matjätten rasat i förtroende bland svenska kunder.

– Den positiva bilden av den goda Ica-Stig har fått sig en törn. Han har blivit girig-Stig i folks ögon, och inte så lyhörd, sade Eva Ossiansson, varumärkesforskare vid Göteborgs universitet, till Svenska Dagbladet vid det tillfället.

Men åt andra hållet tycks förtroendet vara oförändrat – till och med kanske förbättrat.

Antagandet stärks i och med att Ica nu går ut med en jättehyllning till svenska hushåll och livsmedelskonsumenter.

Jättehyllning: "Glädjande"

Hyllningen baseras på att svenska kunder fortsatt väljer svensk mat i hög utsträckning – trots de ökade matpriserna och där utländska alternativ ofta är billigare.

Att beteendet håller i sig imponerar särskilt på Ica med tanke på hur pressade hushållen är.

– Samtidigt är det glädjande att se att en majoritet av konsumenterna trots detta har ett bibehållet starkt engagemang för den svenska maten, säger Ica-gruppens vd Nina Jönsson i ett pressmeddelande.

"Starkt engagemang"

Anna Karin Hatt, vd och koncernchef för Lantbrukarnas Riksförbund som tillsammans med Ica beställt undersökningen, stämmer in i hyllningskören.

– Det är mycket glädjande att konsumenterna fortsätter ha ett starkt engagemang för svenska livsmedel.

– Svenska livsmedel står för många goda värden i form av hög kvalitet, en god djurvälfärd, låg antibiotikaanvändning samt ett lägre klimatavtryck än livsmedel producerade i andra länder.

Pressen märks

Det märks dock att hushållen är påverkade av ökade omkostnader när man tittar på de konkreta siffrorna.

63 procent anger idag att lågt pris är viktigt när de väljer varor – jämfört med 52 procent för fyra år sedan.

Andelen som uppger att de ändå är villiga att betala mer för svensk livsmedel sjönk också visserligen från 82 procent 2019 till 75 procent i år.

Men det är fortfarande en mycket hög siffra sett till omständigheterna.

– Det är därför väldigt viktigt för Ica att fortsatt erbjuda Sveriges största sortiment av svenska och från Sverige-märkta livsmedel och stötta lantbruket, säger Nina Jönsson.

LÄS MER: Dåliga nyheter för Ica-Stig

Foto: ICA Gruppen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen