Ica förklarar sig – därför dröjer prissänkningen

2023 03 29

Ica har aviserat matprissänkningar på 300 varor.

Men det är först 11 april, dagen efter annandag påsk, som förändringen slår igenom.

Det vill säga efter en högtid som mängder med hushåll firar med stora middagar och ännu mer godis.

Nu går Eric Lundberg, vd för Ica Sverige, ut och förklarar varför sänkningarna dröjer.

– Prissänkningen är resultatet av förhandlingar med våra leverantörer och sådana förhandlingar tar tid. Dessutom behöver butikerna tid att förbereda sig, det är ju där prissänkningarna sker, framhåller Ica-chefen i ett mejl till Dagens Nyheter.

Varierar kampanjer unde rpåsken

En annan förklaring är att Ica-butikerna varierar sina erbjudande under påskhelgen.

I år är inget undantag, menar Eric Lundberg.

– Högtider är kampanjintensiva perioder och jag är övertygad att landets alla Ica-butiker även satsar på bra och prisvärda erbjudanden för just sina kunder inför påsken, uttrycker han.

Dramatisk vecka

Det har varit en dramatisk vecka för landets stora livsmedelsbutiker.

Först ut med att sänka priserna var Lidl, vars förändringar trädde i kraft i måndags.

Även Coop sänker sina priser med start imorgon, torsdag. Samtliga före den stora påskhelgen.

– Med sänkningen vill Coop stötta sina medlemmar, som fått allt högre kostnader under den senaste tiden, framhöll matkedjan i ett pressmeddelande.

För tidigt att ropa hej

Samtidigt har det gått ut en varning gällande alla varor som nu påstås gå ned i pris.

Ulf Mazur, vd på Matpriskollen, manar till fortsatt vaksamhet. Det återstår att se hur mycket billigare matkassen verkligen blir.

– Med Coop är det svårt att säga vad resultatet blir, eftersom priserna på frukt och grönt ändras två gånger i veckan. Icas prissänkning blir intressant att följa. Vi får se hur det blir när det genomförs ute i butikerna, jag hoppas de skyltar upp sänkningarna ordentligt, sade han till Aftonbladet i veckan.

Liknar en PR-kupp

Emma Hernell, vd för konsultföretaget HUI som ägs av branschorganisationen Svensk Handel, har uppmärksammat att matjättarnas prissänkningar liknar en PR-kupp.

– Hundra matvaror i en butik med kanske 10 000 artiklar är inte jättemycket. Det är kampanjmässigt och kanske inte ger en reell effekt, säger hon till Svenska Dagbladet.

Hon förklarar att det är viktigt att följa vilka varor som får sänkt pris. Om priset sänks på varor som många köper, så kommer det i slutändan att få stor betydelse för slutkonsumenten.

– Det finns sådana varor inom många kategorier, säger Emma Hernell.

LÄS MER: Priskriget – nya uppgifter om framtida prisökningar

LÄS MER: Nu kommer besked från Willys om matpriserna

Foto: ICA Reklam

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen