09 okt 26

PRISKRIGET: Nya uppgifter om framtida prisökningar

2023 03 29

Flera stora matkedjor har valt att sänka priset på ett antal varor.

Efter att Lidl meddelat att de skulle sänka och frysa priserna på över 100 varor valde matjättarna Ica som Coop att agera.

Även Willys, som tillhör den tredje matjätten Axfood, har konstaterat att man sänkt priserna på utvalda varor.

”Priskriget” sätter press på butikerna.

Konsumenter som oroar sig över ytterligare prisökningar kan därmed vara lugna.

Det betonar Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel.

Hon menar att det vore ohållbart för butikerna att genomföra ytterligare prishöjningar. 

– Just nu kämpar alla för att konkurrera om konsumenternas minskade köpkraft, säger hon till SVT Nyheter.

Ökade producentpriser

Matpriserna har stigit mer för butikerna än för konsumenterna.

Det visar färska siffror från Statistikmyndigheten, SCB.

Livsmedel blev 22,1 procent dyrare i butikerna mellan februari i fjol och februari i år.

För butikerna ökade inköpspriset med 22,3 procent under samma period.

Sedan 2020 har priserna på livsmedel i butik ökat med 25,5 procent.

– Under samma tid har priserna för livsmedel stigit med 36 procent för butiker och grossister, säger Kristoffer Olsson, prisstatistiker på SCB.

”Visar att det inte stämmer”

Karin Brynell anser att SCB:s nya siffror visar att matbutikerna inte smyghöjt priserna i butik.

–  Det har ibland antytts att man har höjt priserna mer än vad som kan motiveras, det här visar att det inte stämmer. Handeln har inte fört över kostnaden på konsumenterna, säger hon till SVT Nyheter.

Om undersökningen

SCB har mätt  ITPI, prisindex för inhemsk tillgång, som visar vad svenska butiker och företag betalar när de köper in produkter från producenterna.

Detta till skillnad mot  KPI, konsumentprisindex, som mäter den genomsnittliga prisutvecklingen för hela den privata inhemska konsumtionen i Sverige. Priserna som mäts är de som konsumenterna faktiskt betalar.

– Vi vet inte hur de nya siffrorna kommer att slå men generellt brukar KPI följa efter ITPI med någon månads fördröjning, säger Kristoffer Olsson till SVT.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


31 okt 26

Ny lågpriskedja utmanar Ica och Willys – öppnar jättebutik

2026 10 31

En ny livsmedelskedja expanderar i Sverige.

Det ser ut som att Ica och Willys har fått en ny utmanare på matmarknaden.

Lågprisuppstickaren Matrix växer och öppnar nu en jättelik butik, vilket blir kedjans femte i Sverige.

Öppnar jättebutik

Lågpriskedjan Matrix har skrivit avtal om en lokal på nästan 1 400 kvadratmeter i handelsplatsen Port 73 i Haninge i Stockholm.

Planen är att slå upp portarna under fjärde kvartalet 2027.

I handelsplatsen finns sedan tidigare både Coop och Willys. Därmed får Matrix ytterligare en etablering på en plats där flera stora matkedjor redan konkurrerar om kunderna.

– Det blir vår femte butik och vi tror mycket på att det ska bli en lyckad satsning samtidigt som vi tror att vi kan tillföra Port 73 något annorlunda. Vi ser fram emot att bli en del av handelsplatsen och att välkomna våra kunder, säger Murat Üzel, VD på Matrix Butikerna, i ett uttalande.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Växer snabbt i Sverige

Med den nya etableringen växer Matrix till fem butiker med en sammanlagd yta på omkring 6 400 kvadratmeter.

Kedjans övriga butiker finns i Stockholmsområdena Skogås, Jordbro, Nynäshamn och i Norrköping.

Den senaste öppningen skedde i Hageby i Norrköping hösten 2024. Det blev kedjans första butik utanför Stockholmsregionen.

Trots att informationen om öppningen var begränsad blev intresset stort.

– Vi satte bara upp några lappar vid butiken om det, trots det var det jättelånga köer när vid öppnade, sade Marcela Pettersson, butikschef, för Norrköpings Tidningar, vid öppningen.

Utmanar med låga priser

Matrix har en tydlig lågprisprofil och kombinerar traditionella dagligvaror med mat från hela världen och erbjuder samtidigt ett stort utbud av frukt och grönt.

Utöver matvaror från olika delar av världen säljer kedjan även vanliga basvaror från välkända märken.

– Sedan är vi inte så låsta som de stora kedjorna. Kommer det in kunder och frågar efter en viss typ av vara kan vi ta in den redan nästa vecka om vi vill. Då känner man sig hörd som kund, sade Marcela Pettersson, som tidigare jobbat som butikschef på både Coop och Netto, till Fri Köpenskap, vid ett tidigare tillfälle.

Den nya etableringen är ytterligare ett steg i Matrix expansion på den svenska dagligvarumarknaden.

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: POWER-Noel-Edling

Text: Redaktionen


31 oktober 2026

Swedbank: Slutar fungera 1 november – kunder måste byta

2026 10 31

En av Swedbanks säkerhetsdosor fasas ut.

Sedan flera år har Swedbank alltmer gått över till en orange och modernare säkerhetsdosa för inlogg på internetbanken. Den modellen är utrustad med kamera, vilket ökar säkerheten genom att den kan läsa av kontrollbilder vid inloggning.

Ändå är det inte ovanligt att bankens kunder fortfarande har kvar och använder den gamla svarta säkerhetsdosan.

– Vi rekommenderar att du har den senaste versionen av vår säkerhetsdosa, uppmanar banken.

Går i graven

Nu går äldre modellen i graven. Den 1 november slutar den svarta säkerhetsdosan att fungera för inloggning på bankens sida.

– Du som har en svart oval säkerhetsdosa och har behov av ny är välkommen in på ett bankkontor för att byta ut den, uppmanar Swedbank sina kunder.

– Den nya orangefärgade säkerhetsdosan ger ett bättre skydd mot bedrägerier.

Många har under de senaste åren gått över till att främst använda BankID för inlogg. Samtidigt är det inte ovanligt att kunder har kvar sin säkerhetsdosa som en reserv.

Bättre skydd

Swedbanks orangea säkerhetsdosa ger bland annat ett tryggare skydd mot bedrägerier. Ett ökande fenomen i samhället, som inte minst drabbar många äldre.

– Tänk på att aldrig lämna ut koder eller använda BankID på uppmaning. Anmäl misstänkta händelser direkt till banken och polisen, uppmanar Swedbank.

Läs också: Chocksiffra för V i ny mätning

Tre varningstecken

Swedbank informerar om tre varningstecken som kan avslöja att någon försöker luras.

- Oväntad kontakt som ser ut att komma från välkända företag, myndigheter eller någon du känner är ett vanligt försök att lura dig. Bedragare använder falska avsändare för att skapa trovärdighet och övertyga dig. 

- Stress och rädsla är ett sätt att få dig att fatta ogenomtänkta beslut och göra det bedragaren vill, utan att tänka efter. Det kan handla om att ett lån ska ha tagits i ditt namn eller att pengar är på väg att lämna ditt konto.

- Ett sätt att försöka lura dig är att ge dig ett erbjudande du inte kan motstå. Det kan vara ett investeringserbjudande som lovar stor och snabb avkastning, eller en flörtig kontakt på sociala medier.

Källa: Swedbank

Andra läser: Ramaskri mot Willys-koncernen – tar in kritiserade varor 

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen