SVERIGE: Haveri för snöröjningen i Stockholm – läget förvärras

2022 11 21

Arbetet med att röja snön i samband med det kraftiga ovädret i Stockholm har åkt på ett betydande bakslag.

Fler av maskinerna som används vid snöröjningen i huvudstaden har nämligen gått sönder, rapporterar Dagens Nyheter.

– Det har varit utmanande och många problem sedan dess. Vi prioriterar vägar där kollektivtrafik, räddningstjänst och viktiga varuleveranser behöver kunna ta sig fram, säger Malinda Flodman på trafikkontoret till tidningen.

Träffades av blixten

En del av haveriet beror på att maskiner träffades av blixten i natt, då en oväntad och ovanlig åskstorm drog in över Stockholm.

– Det har förekommit att maskiner har gått sönder, säger Malinda Flodman när även Svenska Dagbladet når henne.

Hon vill dock inte svara på om maskinerna kan lagas under dagen eller om de är ur bruk tills vidare.

På väg att förvärras

Snön slog till mot Stockholm under helgen och plogbilarna har kört utan avbrott sedan söndagseftermiddagen.

Men läget är på väg att bli värre.

– Nu är problemet att det hinner komma en ny mängd snö på gatan innan vi hinner köra färdigt, och då får vi börja om från början gång på gång. Då är det svårt att hinna med och komma ikapp, säger Malinda Flodman till SvD.

"Mörk dag för kollektivtrafiken"

Stora problem har präglat huvudstaden under morgonen och förmiddagen. Över 30 avgångar från SJ är försenade eller inställda från Stockholm, och även i SL råder stora problem.

– Det är en mörk dag för kollektivtrafiken, konstaterar Karolina Wickman på SL:S pressjour.

Uppmanas att jobba hemma

Polisen uppmanar fortsatt människor att inte ge sig ut i trafiken och jobba hemma om möjligheten finns.

– Förhoppningen är att de som kan jobba hemma väljer att göra det idag. Även att de som kan lämna bilen hemma gör det idag, säger Carina Skagerlind, presstalesperson för Stockholmspolisen, till Aftonbladet.

Kör med sommardäck

SMHI har utfärdat en orange varning för snöfallet i Stockholm och på Gotland för måndagen.

I Uppsala, Skåne och i delar av Götaland och Svealand råder för närvarande gul varning.

Flera olyckor har redan rapporterats av polisen.

– Vi har olyckor där bilar med sommardäck är inblandade. Det är helt vansinnigt, säger Carina Skagerlind.

LÄS MER: Ovanligt väderfenomen – misstogs för bomber

Foto: J. Flobrant

Text: Redaktionen


22 okt 26

Panik i Ukraina – nu agerar Donald Trump

2026 10 23

Ukrainas tillgång till satellitnätverket Starlink har begränsats.

Händelsen har skapat panik bland den ukrainska ledningen och landets militär, rapporterar Wall Street Journal.

Begränsningen har bland annat inneburit att drönare inte kunnat flyga snabbare än 160 kilometer i timmen, vilket har fått stora konsekvenser för Ukrainas försvars- och attackförmåga.

Skyller på varandra

Starlinks ägare Elon Musk har förnekat att han begränsat hastigheten för det krigsdrabbade landet.

Musk har framhållit att det är president Trump som ytterst beslutar om eventuella begränsningar av systemets hastighet och användning.

Vita huset lägger dock ansvaret på Musk.

– Det är ett privat företag; presidenten driver inte företaget och kan inte instruera det företaget att göra någonting, har utrikesminister Marco Rubio sagt.

Trump agerar

Nu uppges president Donald Trump agera.

Enligt uppgifter till Wall Street Journal har Trump ringt Elon Musk och bett honom att återställa Starlink för Ukraina.

Kort efter samtalet ska Starlink fungera bättre, enligt tidningens källor.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger dock att hastigheterna för Starlink ännu inte har återställts helt, rapporterar Reuters.

Läs också: Partisaner slår till mot Moskva 

Avgörande för Ukraina

Den militära versionen av Starlink kallas för Strashield och har varit en central del av Ukrainas försvar sedan krigets första dagar.

Via satellitsystemet har den ukrainska militären säkrat tillgången till internet.

Starshield har gjort det möjligt för ukrainska trupper att styra drönare, dela drönarbilder i realtid och kommunicera i områden där mobilnätens täckning har slagits ut. 

Andra läser: Svensk bilhandlare i konkurs

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Pinkod till bankkort ska försvinna – det här ersätter

2026 10 22

Tiderna med att knappa in en kod på fyra siffror när du betalar med ditt bankkort är på väg att ta slut.

Redan idag har metoden börjat fasas ut i och med att “blipptekniken” tagit över allt mer när det gäller mindre köp i butik. Nu kan koden dock snart vara ett minne blott även vid större köp.

Ny teknik är nämligen på väg att etablera sig i västvärlden, rapporterar franska Presse-Citron. Det är det så kallade biometriska bankkortet som introduceras, som innebär att kunden istället placerar sitt finger på en inbyggd sensor i kortet.

Den franska industrijätten Thales håller just nu på att utveckla tekniken.

– Det finns inte längre något behov av att ange din hemliga kod eftersom kortet omedelbart känner igen ditt finger, säger Frédéric Martinez, produktmarknadschef på Thales, till tekniksajten.

En tidsfråga

I Frankrike har nu flera stora banker börjat fasa ut pinkoderna och ersätta dem med den nya tekniken. Sannolikt är det bara en tidsfråga innan fler länder hänger på.

Fördelen anses vara säkerheten. Ett fingeravtryck är unikt, medan en kriminell med förhållandevis enkla medel skulle kunna lägga beslag på bankkoden.

Den franska tidningen menar dock att kunderna hittills är relativt splittrade. En del beskrivs som entusiastiska, andra ser inte någon anledning att förändra det nuvarande systemet.

– Men förändringen har definitivt börjat, skriver tekniksajten.

Andra läser: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Inopererade chip

Biometriska lösningar för betalningar är i sig inget nytt, men blir allt mer kreativa. Idag har tusentals svenskar ett inopererat chip i handen som på sikt kan ersätta kreditkort, passerkort och biljetter, rapporterade SVT i fjol.

Och redan 2019 införde Mastercard till exempel att du skulle kunna betala med hjälp av fingeravtryck eller ansiktsigenkännig. Men hittills har det handlat om köp på nätet.

– Biometri matchar konsumentens förväntningar på ännu säkrare och smidigare betalningslösningar i sin allt mer digitala livsstil. Det gör köpet mycket enklare då konsumenten slipper komma ihåg lösenord utan istället använda sitt fingeravtryck eller en bild av sig själv för att autentisera köpet. Något som kommer såväl konsumenter, handlare och banker till nytta, sade Mastercards dåvarande regionchef för Norden och Baltikum vid tillfället.

Andra läser: Biljätte kollapsar

Foto: Axfood resp Jonas Leupe

Text: Redaktionen