JUST NU: Hätskt tonläge mellan USA och Kina

2022 07 25

Kina ”förbereder sig på allvar” inför Nancy Pelosis eventuella besök i Taiwan.

Det amerikanska representanthusets talman planerar enligt flera källor att inkludera Taiwan i sin Asientripp som kommer att inledas under de kommande veckorna.

Ett besök som Kina inte kommer ta lätt på.

Det understryker det kinesiska utrikesdepartementet i ett uttalande, rapporterar Bloomberg.

Starkare varning än vanligt

– Kina har upprepade gånger klargjort vår allvarliga oro över talman Pelosis potentiella besök i Taiwan och vårt starka motstånd mot besöket, sa Zhao Lijian, kinesiska UD:s talesperson, på en pressträff i Peking och tillade:

– Vi förbereder oss på allvar.

På frågan om Kina utfärdar en starkare varning än vanligt svarade Zhao:

– Den uppfattningen kan vara korrekt.

Kan införa flygförbudszon

Peking betraktar den demokratiskt styrda ön som kinesiskt territorium och kräver att länder avsäger sig formella förbindelser med Taipei.

Enligt uppgifter till CNN planerar Kina att upprätta en flygförbudszon över Taiwan för att förhindra Nancy Pelosis besök.

USA:s varning

I söndags varnade den amerikanska militären för att den kinesiska militären blivit ”allt mer farlig och aggressiv” de senaste fem åren.

USA:s högste befälhavare Mark Milley kommenterade ländernas spända relation under ett besök  i den indo-pacifiska regionen.

Han framhävde att antalet interaktioner mellan kinesisk och amerikansk militär ökat drastiskt i Stillahavsregionen de senaste fem åren.

– Budskapet är att den kinesiska militären, i luften och till sjöss, har blivit betydligt mer och märkbart aggressiv i just den här regionen, sa Miley enligt Politico.

Fruktar en invasion

USA har tidigare varnat för att Kina kan planera att invadera Taiwan.

Under ett möte med  ledarna från det så kallade Quad-blocket (USA, Australien, Indien och Japan) väckte president Joe Biden starka reaktioner när han betonade att USA är beredda att försvara Taiwan militärt vid ett kinesiskt angrepp.

När frågan ställdes svarade Biden:

– Ja, det är det åtagandet vi har gjort.

Foto: B. Matangelo resp J. Hoehne

Text: Redaktionen


Nya regler för svenska besökare – världens populäraste turiststad agerar

2025 09 04

Dubrovnik är världens mest besökta stad med 27 turister per capita under högsäsongen.

Den kroatiska staden är känd för sina välbevarade stadsmurar och som inspelningsplatsen för den fiktiva staden King's Landing i HBO-succén Game of Thrones.

Efter förekomsten i den populära serien har Dubrovnik noterat ett uppsving i turismen. Staden, som tidigare även var ett populärt resmål, pressas nu hårt av massturismen.

Nu väljer Dubrovniks borgmästare Mato Frankovic att agera. Frankovic meddelar att staden kommer att införa nya och hårdare regler för turister, inklusive svenska besökare.

Här är de nya reglerna

Följande regler kommer att implementeras från och med 2026, uppger Frankovic för The Independent:

-  Stadsmuren kommer endast vara tillgänglig för förhandsbokning. Den som vill vandra längs muren behöver således boka i förväg

- Endast två kryssningsfartyg får besöka staden per dag och de får stanna i max åtta timmar

- Hyresverksamheten och turistföretag ska granskas. Staden kommer att köpa upp flera lägenheter som familjer kan hyra för en låg peng

- Restauranger, souvenirbutiker och kaféer ska minskas till en mer hållbar nivå

”Kommer finnas en gräns”

Den som vill besöka  stadsmurarna kommer tvingas köpa ett så kallat ”Dubrovnikpass”, som kostar 35 euro – vilket motsvarar omkring 385 kronor.

– Nästa år måste man boka i förväg för att besöka stadsmurarna, och det kommer att finnas en gräns för hur många människor som kan promenera längs stadsmurarna samtidigt, säger borgmästare Frankovic till den brittiska tidningen.

LÄS MER: Rekordbesked om julmust – väcker stor förvåning

”Vill inte längre besöka”

Mato Frankovic tror att många turister kommer att uppskatta förändringarna. Han påpekar att flera besökare klagar över stadens trängsel.

– Turister vill inte längre besöka överbefolkade städer. Steg för steg kommer de överbefolkade städerna att trängas åt sidan. De städer som är förberedda för hållbar turism kommer att vara ledande, säger han till The Independent.

LÄS MER: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

Foto: A. Pacara

Text: Redaktionen


Använd inte mobilen på toaletten – forskare uppmanar alla

2025 09 04

En ny studie varnar för att använda mobiltelefonen under toalettbesök.

Toalettbesökare som scrollar på telefonen löper betydligt högre risk att drabbas av ett otrevligt fenomen. Studien, som publicerats av universitetssjukhuset Beth Israel Deaconess Medical Center, fastslår att den som använder mobilen under toalettbesök löper högre risk för hemorrojder.

–  Att använda telefonen på toaletten kopplas till 46 procent högre risk för att drabbas av hemorrojder, säger studiens huvudförfattare Trisha Pasricha i ett uttalande.

– Vi fortsätter att upptäcka nya sätt som mobiltelefonen påverkar vår hälsa. Hur och var vi använder den – exempelvis på toaletten – kan få oavsiktliga konsekvenser.

Rådet: ”Lämna mobilen”

Den ökade risken för hemorrojder kopplas till att personer som scrollar på mobilen ofta tillbringar betydligt längre tid på toaletten – 37 procent av mobilanvändarna spenderar minst fem minuter åt gången, jämfört med endast 7 procent bland icke-användare.

– Det är otroligt lätt att tappa tidsuppfattningen när vi scrollar på våra telefoner – populära appar är utformade för det ändamålet, säger Trisha Pasricha.

Forskaren uppmanar alla att lägga ifrån sig telefonen vid toalettbesök.

– Vi behöver fortsätta att studera detta. Men för att vara på den säkra sidan är det klokt att lämna mobilen utanför badrummet när man behöver gå på toaletten.

LÄS MER: Börsbolag går i konkurs 

FAKTA: Så många använder telefonen på toaletten

- Bland studiens deltagare uppger 66 procent att de använder mobiltelefonen på toaletten

- Majoritet av de som använder telefonen tenderar att vara yngre än de som inte använder telefonen

-  Bland mobilanvändare är det vanligast att läsa nyheter och använda sociala medier under toalettbesöken

LÄS MER: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut” 

Foto: Point3D Commercial Imaging Ltd resp Edward

Text: Redaktionen