SVERIGE: Smäll för folk med studielån

2022 11 15

CSN-lånet kommer att bli dyrare från och med 2023.

De som betalar tillbaka på sina studielån kommer att behöva räkna med högre ränta efter årsskiftet, rapporterar Sveriges Radio.

Räntan på studielån beräknas höjas med 0,14 procent. Dessutom adderas en påslagsränta för att täcka upp för förluster från personer som inte betalat tillbaka sina skulder.

"Anmärkningsvärt"

Enligt CSN:s egna beräkningar skulle en skuld på 166 000 kronor innebära 88 kronor mer i ränta.

Utöver att att täcka kreditförluster för studielån som inte betalas tillbaka är ett annat syfte att skapa större ekonomiskt utrymme i budgeten för omställningsstudiestödet.

Sveriges förenade studentkårer är inte nöjda med beslutet.

– Vi tycker att det är dåligt, säger Linn Svärd, föreningens ordförande, till SR.

Hon tillägger:

– Vi lever i ett samhälle där den svenska staten ska ge oss möjlighet till utbildning. Vi kan inte vara ett land som låter andra studenter betala för studenter att plugga. Det är kontraproduktivt och anmärkningsvärt.

Ny typ av studielån 2022

Den 1 januari i år införde riksdagen en ny typ av studielån. Man valde då att höja vissa åldersgränser i villkoren.

Förändringen gjorde det möjligt att söka lån till och med det år studenten fyller 60 år, men lånet måste vara färdigbetalat sista dagen det år man fyller 64.

Det innebär att alla som tagit studielån före 2022 och under 2022 eller senare kommer att ha minst två lån, framhåller CSN på sin hemsida.

Genom det nya studielånet är syftet att det ska bli lättare att studera även för de som kommit upp  ålder. 

– Alla som får lån utbetalda från 1 januari 2022 får det nya lånet, informerar myndigheten.

Fakta studielån Sverige

  • Cirka 1,7 miljoner människor i Sverige har studielån.
  • De högsta genomsnittliga studieskulderna har personer som bor i Solna, Stockholm, Lund och Uppsala.
  • Allt fler tar studielån i Sverige och genomsnittsskulden hos låntagarna ökar.
  • Totalt är låntagarna skyldiga svenska staten 241 miljarder kronor den 1 januari 2021.
  • Solnaborna toppar listan över högsta studieskulderna medan Stockholm stad har flest medborgare med studielån.
  • Svenskarna är bra på att betala av sina studielån. Hela 92,5 procent av den totala lånesumman som debiterades 2021 betalades in under året.
  • I kommuner med stora lärosäten finns den högsta andelen personer med studielån, i Lund är andelen 26 procent.
  • Det är även i dessa områden som låntagarna har de högsta genomsnittliga studieskulderna Stockholms län, Uppsala län och Skåne län toppar listan när det gäller länen.

Källa: CSN

LÄS MER: Drastisk höjning av CSN-räntan

Foto: Sioro Photography

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 17

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


16 april 2026

Putin-fientligt meddelande sprids i Ryssland

2026 04 17

Ryssar uppmanas att vägra lyda Putin.

Ett meddelande till det ryska folket sprids just nu som en löpeld.

Det handlar om en viral video där en rysk Youtuber som jobbar med IT uppmanar sina kollegor att vägra lyda regimens order.

Vädjar till andra ryssar – ”bygger järnridå”

Den ryska regeringen har gett order om att virtuella privata nätverk, alltså VPN, ska blockeras.

VPN används ofta för att komma runt den ryska censuren.

I en video som publicerades den 7 april, och som nu har setts av nästan 450 000 personer, riktar en man som kallar sig Dmitrij en uppmaning till IT-personal runt om i Ryssland.

Videon rubriceras som ”en vädjan till IT-arbetare om VPN-blockeringar”, rapporterar Moscow Times.

Dmitrij uppmanar IT-personal i Ryssland att inte ”bygga en järnridå åt oss själva med våra egna händer”.

Youtubern uppger att han själv jobbar för ett företag som har fått order från regimen att blockera VPN-användare inom en vecka.

Om så inte sker kommer företaget förlora olika statliga förmåner, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor besvikelse i Moskva - tidigare Sovjetstat lämnar

”Jag tänker inte göra det här”

Men Dmitrij säger att han inte kommer att lyda ordern, och uppmanar även andra till motstånd.

– Jag tänker inte göra det här. Till alla som på något sätt är kopplade till IT... Tillåt inte detta nonsens, säger han i videon.

Han uttrycker hård kritik mot den totalitära ryska regimens agerande.

– När de börjar be oss sätta restriktioner på oss själva börjar det kännas som någon slags dödsskvadrontaktik. Det är bara totalt nonsens. Vi gör inte ens så här mot ”andra” längre. Vi gör det mot oss själva, säger Dmitrij.

Många ryska webbplatser och onlinetjänster har dock redan börjat blockera användare som försöker komma åt dem via VPN, efter regimens order om att det måste göras.

Men Dmitrij hoppas alltså att många inom den ryska IT-branschen ska vägra lyda Putins order.

Användningen av VPN har skjutit i höjden i Ryssland efter invasionen av Ukraina, då Putinregimen också började blockera allt fler västerländska medier och plattformar, enligt tidningen.

SE VIDEON HÄR.

LÄS OCKSÅ: "Första gången i modern historia" - helt nytt problem för Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen