Här vill migrationsministern placera asylsökande

2022 12 14

Regeringen vill utreda att avskaffa möjligheten för asylsökande att ha egna boende.

Enligt migrationsministern Maria Malmer Stenergard (M) är det alldeles för många som försvinner med ett sådant upplägg, vilket får konsekvensen att handläggningstiderna förlängs. Det säger hon i en lång intervju med Dagens Nyheter.

Istället ska förslaget om att placera asylsökande i särskilda transitcenter tas fram och utredas.

– Så att vi har koll på var de befinner sig, säger Maria Malmer Stenergard, och tillägger även att man bör se över om asylsökande ska ha obegränsad rätt till rättsligt biträde under den juridiska processen.

Klart är dock att de så kallade transitcenterna kommer att finnas på svensk mark. Att ta inspiration från exempelvis Danmark och Storbritannien, som har liknande center fast utomlands, är inte aktuellt.

"Ingen försämring"

Migrationsministern betonar dock att det inte handlar om att “försämra” villkoren för den som söker asyl i Sverige.

– Jag vänder mig mot begreppet försämringar. Vi ska på varje punkt lägga lägga oss i linje med vad EU-rätten kräver. Till exempel rätten till anhöriginvandring och vilka försörjningskrav som ska ställas, säger Maria Malmer Stenergard.

Vill ta över avgörande

En annan ändring som regeringen och Malmer Stenergard vill driva igenom är vem som ska avgöra om det är säkert för en person att återvända till sitt hemland vid händelse av att man får avslag på sin asylansökan.

Idag är det Migrationsverket som har det tolkningsföreträdet. Men migrationsministern föreslår istället att regeringen ska komponera en lista över säkra länder och på så vis ta över ansvaret från myndigheten.

– Vi tycker det är rimligt att det är ett beslut regeringen fattar och vi vet att många andra länder har den ordningen. Det är ett sätt för regeringen att vara snabbfotad och kunna anpassa sig efter en förändrad utveckling i olika länder, säger Maria Malmer Stenergard till DN.

Debatterades i tv

Migrationspolitiken i Sverige var hett omdebatterad i helgens första stora tv-sända partiledardebatt efter valet.

Bland annat anklagade C-ledaren Annie Lööf specifikt Liberalernas Johan Pehrsonför att gå Sverigedemokraternas ärenden i frågan.

– Du valde ministerposter och samtidigt genomföra Sverigedemokraternas migrationspolitik. Det är ovärdigt, sade hon i SVT:s sändning.

"Ska återvända"

Regeringen och SD har tidigare även öppnat för att omvandla permanenta uppehållstillstånd till tidsbegränsade.

Någonting som Jimmie Åkesson (SD) gärna vill se förverkligas.

– Det är inte orimligt. Fokuset måste vara att man kommer hit så länge man behöver skyddet, sen återvänder man till sitt hemland, framhöll han i samma debatt.

Foto: Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen