Gul vädervarning i flera län

2023 10 11

Det blåser upp till kraftigt oväder i delar av södra Sverige.

Från att ha varit rekordvärme och många fina dagar i september har nu hösten på allvar börjat att ta grepp om landet.

“Fara för allmänheten”

Hårda vindar slår ordentligt mot Götaland och för onsdagen och torsdagen har SMHI nu gått ut med gul varning – den första av tre nivåer.

Vädervarningar på gul nivå innebär att vädret kan medföra konsekvenser för samhället, framhåller SMHI på sin hemsida.

– Vädret kan bli en fara för allmänheten och orsaka vissa skador på egendom och miljö. 

"Omfattande översvämningar"

Det är i synnerhet på västkusten som vädret kommande två dagar förväntas bli särskilt besvärligt.

Hårda vindar i kombination med högt vattenstånd gör att det bland annat finns risk för erosionsskador på känsliga kuststräckor.

– Vattenståndet stiger under onsdagen i samband med blåsigt väder, vilket kan orsaka omfattande översvämningar och skador längs kusten, varnar SMHI.

Totalt tre län

Varningen omfattar ett område som sträcker sig längs kusten från strax söder om Göteborg längs med Hallandskusten hela vägen ned till Malmö.

Totalt omfattas tre län av den gula varningen på land:

- Västra Götaland

- Halland

- Skåne

Gul varning för kuling är dock även utfärdad till havs från Södra bottenhavet i höjd med Sundsvall hela Östersjön ända ned till Skanör-Falsterbo i sydöstra Skåne, vilket gör att det kan upplevas mycket blåsigt även på östkusten och på Gotland och Öland.

Hårda vindbyar

Lokalt förväntas mycket hård blåst med vindbyar på uppemot 20 meter per sekund.

Väderinstitutets varning gäller från och med klockan 19.

Onsdag kväll stiger vattenståndet och kulminerar under tidig morgon torsdag.

– Högst nivåer förväntas i till exempel Laholmsbukten och Skälderviken. Under torsdag eftermiddag sjunker vattenståndet med start i norr.

Under torsdagen spricker det upp och solen kommer fram, men hårda eller mycket hårda västliga vindar består.

Varningen längst Hallandskusten gäller för närvarande fram till och med 16.00 på torsdag.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


KRAVET: Då ska din bil kunna beslagtas – som i Danmark

2025 07 12

En S-politiker kräver att bilar ska kunna beslagtas.

På torsdagskvällen skedde en allvarlig olycka i Malmö som har gett upphov till en debatt om trafiksäkerhet och trafikbeteende.

Nu kräver en S-politiker att polisen ska få en utökad rätt att beslagta bilar.

Vill kunna beslagta bilar

Efter olyckan på Föreningsgatan i Malmö i torsdags, där fyra personer (varav två barn) skadades, kräver nu tekniska nämndens ordförande Andreas Schönström (S) en förändring.

Schönström vill att polisen ska få rätt att beslagta bilen för så kallade buskörare och personer som har ett olämpligt trafikbeteende, rapporterar Sydsvenskan.

– Vi kan ju se på trafikbeteendet hos vissa yngre män att man inte är mogen att ha körkort. De framför bilarna på ett extremt farligt sätt, säger Andreas Schönström till tidningen.

S-politikern vill nu se en lagstiftning liknande den i Danmark, där polisen har större möjlighet att beslagta bilar vid olämpligt trafikbeteende.

– Kör man hundra kilometer i timmen i en stad där hastighetsbegränsningen är 40, då tycker jag det är rimligt att polisen får beslagta bilen, säger Schönström som exempel, enligt tidningen.

Utreds av regeringen

Ett liknande förslag utreds redan av regeringen, efter att Malmöpolisen redan 2024 krävt lagändringar för att stoppa så kallat buskörande.

Debatten har aktualiserats efter olyckan på torsdagskvällen.

Det var på Föreningsgatan i Malmö som en bil av okänd anledning körde upp på trottoaren och in i ett antal fotgängare, rapporterade SVT.

Fyra personer fördes till sjukhus med ambulans.

Bland dessa fyra fanns två barn. En flicka under tio år blev allvarligt skadad, medan en yngre flicka och två kvinnor blev lindrigt skadade.

Föraren anhölls men släpptes sedan fri. Han är dock fortfarande misstänkt, enligt kanalen. Misstanken rör försök till mord, alternativt vållande till kroppsskada samt grov vårdslöshet i trafik.

Foto: Jose Carbajal

Text: Redaktionen


SEB-EKONOM: Sverige riskerar ”omöjlig återvändsgränd” – stor sektor hotas

2025 07 12

En SEB-ekonom varnar för allvarliga problem.

Svensk ekonomi och arbetsmarknad har gått trögt de senaste åren.

Nu riskerar Sverige än mer allvarliga problem, varnar en framstående SEB-ekonom.

Trumps hot om 30-procentiga tullar kan få mer långtgående konsekvenser än vad många tror – särskilt om EU väljer att svara.

”Kommer drabbas väldigt hårt”

President Donald Trump har skickat ett tullbrev till EU där han hotar med 30-procentiga tullar från 1 augusti.

Nu varnar SEB-ekonomen Robert Bergqvist för allvarliga konsekvenser, rapporterar TV4.

– Exporten från EU och från Sverige kommer drabbas väldigt hårt av de här höga tullarna. På toppen av detta kan vi lägga det faktum att vi har en svagare dollar och en starkare svensk krona, säger han till kanalen.

Svensk exportindustri riskerar alltså ett hårt slag. Det kan få allvarliga konsekvenser för arbetsmarknaden.

Den svenska exportsektorn står för en stor del av Sveriges sysselsättning. Drygt 1,1 miljoner personer sysselsätts av exportsektorn, enligt Industriarbetsgivarna.

Men det finns också ett annat hot, enligt SEB-ekonomen.

”Omöjlig återvändsgränd”

Robert Bergqvist menar att det skulle bli extra problematiskt om EU skulle svara på tullarna.

Då kan samma situation uppstå som mellan USA och Kina, vilket skulle kasta in Sverige och EU i en ”omöjlig återvändsgränd”, enligt SEB-ekonomen.

– Tullarna bara höjs och höjs och i praktiken blir det en omöjlig återvändsgränd där man tar död på handeln mellan EU och USA, säger Robert Bergqvist till kanalen.

EU-tjänstemän ser dock Donald Trumps besked om 30-procentiga tullar från 1 augusti som en ”förhandlingstaktik”, rapporterar Reuters.

I Donald Trumps tullbrev till EU, som publicerades på Truth Social på lördagen, menar Trump att relationen mellan EU och USA inte har varit ”ömsesidig”.

– Vår relation har tyvärr varit långt ifrån ömsesidig. Från och med den 1 augusti 2025 kommer vi att ta ut en tull på endast 30 procent av Europeiska unionen på EU-produkter som skickas till USA, separat från alla sektorspecifika tullar, meddelar Donald Trump.

Foto: SEB

Text: Redaktionen