UPPGIFTER: Farligt gift i potatis och grönsaker

2023 06 01

Frukt och grönsaker har i hemlighet besprutats med mycket farliga bekämpningsmedel.

Forskning har visat att ämnena Fluazinam och Abamectin, som bland annat kan användas mot svamp- och insektsangrepp när man odlar lök, potatis, sallat, gurka, paprika och jordgubbar, är farligt och krymper hjärnan.

Men det har tillverkare av bekämpningsmedel ignorerat, avslöjar en forskningsstudie vid Stockholms universitet, enligt SVT.

– Ett klart brott mot lagstiftningen och etiken, säger Axel Mie som är doktor i analytisk kemi och en av forskarna bakom studien.

"Fusket är hårresande"

Det finns en skyldighet hos tillverkarna att redovisa sina studier om bekämpningsmedlens effekter till myndigheterna.

Men många bolag väljer alltså att fuska.

Drygt var fjärde bekämpningsföretag har inte deklarerat de farliga effekterna för EFSA, EU:s livsmedelssäkerhetsmyndighet.

– Jag tycker det är hårresande. Det leder till att myndigheternas bedömningar blir otillförlitliga och till att hälsoskyddande förbud uteblir, säger Axel Mie till SVT.

Skadar hjärnan

Just Fluazinam har bland annat använts flitigt i Italien. 

Medlet har upptäckts i anslutning till lekplatser exponerats för gravida och barn i området.

“Upprörande” enligt Axel Mie som inte skulle vilja befinna sig på dessa platser.

Han pekar framför allt på konsekvenserna som preparaten har för den mänskliga hjärnan. 

Det har förstås inte gått att testa på människor, men man har kunnat se tydliga skador på hjärnor som minskar hos råttor, vars hjärnutveckling påminner mycket om människans.

Äter för lite grönsaker

Under de senaste månaderna har svenska myndigheter vid flera tillfällen konstaterat att gemene svensk har för dåliga matvanor.

Man har också infört riktade försök att ta fram nya direktiv kring hållbar kost.

Dock ökade konsumtionen av grönt radikalt från 1980 till 2020, enligt Jordbruksverket.

Svensken konsumerade nästan dubbelt så mycket köksgrönsaker 2020 jämfört med 1980, framhöll myndigheten i ett pressmeddelande häromåret.

Sockerprodukter ökar

Samtidigt har emellertid konsumtionen av godis och läsk parallellt ökat kraftigt.

–  Socker, sirap, choklad- och konfektyrvaror, glass samt malt- och läskedrycker med mera svarar tillsammans för 20 procent av den totala energitillförseln, uppger Jordbruksverket.

LÄS MER: Livsmedelsverket vädjar till svenska folket

Foto: T.Paolini

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


JUST NU: Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 24

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen