Fredrik Reinfeldt riktar uppmaning till svenska folket

2023 10 23

Fredrik Reinfeldt skickar en tydlig signal till alla svenskar.

Efter det terrordåd som ledde till att två svenskar förlorade livet i Bryssel har rejäl oro letat sig in bland det svenska folket.

Många känner en nervositet över hotbilden som finns mot svenskar, och såväl politiker som experter har bekräftat att hotbilden har ökat.

Nu går Sveriges tidigare statsminister Fredrik Reinfeldt ut med en uppmaning till svenska folket i samband med situationen.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Måste stå upp”

Reinfeldt, som idag är verksam som ordförande för Svenska Fotbollförbundet, menar att vi med stolthet bör bära den gula tröjan.

Han understryker att det är en symbol för ett öppet och inkluderande Sverige.

– Vi måste stå upp för tröjan. Den markerar vårt stöd och vår glädje över att vara svenskar. Jag vägrar acceptera att vi ska släcka ner det öppna samhället och vika oss för våldsverkare, säger han till DN.

Innebär gemenskap

Från olika håll har det manats till vaksamhet vad gäller svenskar som befinner sig utomlands.

Även i Sverige är säkerhetsläget utsatt, men Reinfeldt anser att “vi ska fortsätta använda landslagströjan”.

Han betonar samtidigt vikten av den gemenskap som landslagströjan innebär.

Riktat mot Sverige

Två svenska medborgare dog i den terrorattack som skakat landet, och en tredje skadades allvarligt.

Statsminister Ulf Kristersson (M) och den svenska regeringen har förklarat att säkerhetssituationen för Sverige och svenskar är mycket allvarlig.

– Hotbilden mot Sverige och svenska intressen utomlands är sedan tidigare förhöjd. UD uppmanar svenskar utomlands att iaktta ökad försiktighet och förhöjd vaksamhet samt att hörsamma lokala myndigheters råd, framhåller regeringen.

“Skäl för oron”

Säpo har sedan tidigare höjt terrorhotnivån från tre till fyra på den femgradiga skalan.

– Nu vet vi med isande tydlighet att det fanns skäl för den oron, säger Ulf Kristersson till SVT.

Foto: P. Knutsson

Text: Redaktionen


Sverige säger nej till USA – stormakten vädjar om hjälp

2025 03 17

Det råder stor brist på ägg i USA.

Efter flera utbrott av fågelinfluensan har över 50 miljoner höns tvingats avlivats i USA sedan oktober 2024.

Det har lett till ett kraftigt minskat utbud av ägg, vilket fått USA:s regering att vända blicken mot andra länder.

Stormakten har undersökt om flera europeiska länder, inklusive de nordiska, kan exportera ägg till USA.

Nu svarar Sverige.

Enligt Kronägg, en av Sveriges största äggproducenter, blir det svårt att transportera ägg till stormakten i väst.

– Det är inte helt okomplicerat att få tillstånd för export till USA. Jag tror inte vi kommer att exportera, säger Kronäggs vd Markus Lindström till GP.

– Vi har också äggbrist i Europa och där har vi redan exportkanaler vi använder oss av. Så det är snarare så att vi exporterar inom Europa.

Norge ger samma besked.

– Tyvärr har vi inte ett enda ägg att sälja. Alla ägg vi har kommer att gå till norska konsumenter, säger Kjell S. Rakkenes, vice vd för strategi, hållbarhet och kommunikation på äggproducenten Nortura, till norska TV2.

Enligt Rakkenes har USA kontaktat många länder runt om i världen.

– Jag har förstått att de har kontaktat flera länder med förfrågningar om att köpa ägg. Det visar att försörjningssituationen är krävande på fler håll än i Norge, säger han.

Finland och Danmark svarar

Finland och Danmark säger varken ja eller nej.

Båda länderna hänvisar dock till att nuvarande regelverk gör det svårt att exportera ägg till USA.

– Ett stort antal kontrollkrav i bland annat USA står i vägen för att kunna exportera ägg dit, har chefen för branschorganisationen Danske Æg sagt till jordbrukstidningen Fødevarewatch.

Public service-kanalen Yle rapporterar att finska producenter tampas med liknande problem.

– Svaret var att man egentligen inte kunde svara på frågan, eftersom man inte har förhandlat om att sälja ägg till USA. Därför känner man i Finland inte till de krav landet har på ägg och äggprodukter, uppger kanalen.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Ungern slår till mot Ukraina – ”tack vare Trump”

2025 03 17

Alla stödpaket från EU till Ukraina kommer att stoppas av Ungern.

Det meddelar den ungerske utrikesminister Péter Szijjártó på måndagen.

I ett inlägg på Facebook skriver Szijjártó att Ungern har stoppat ett nytt stödpaket på cirka 20 miljarder euro till Ukraina.

Vidare meddelar utrikesministern att Ungern kommer motsätta sig alla framtida stödpaket som övriga EU-länder enas om.

Szijjártó anser att Donald Trumps intåg i Vita huset har förändrat spelplanen och hävdar att EU vill förlänga kriget genom att stödja Ukraina.

– Tack vare president Trump har hoppet om fred aldrig varit så nära under de senaste tre åren som det är nu, så Bryssels avsikt att omöjliggöra fredssamtal är oacceptabel, framhåller utrikesministern.

”Vi låter dem inte dra in oss”

EU:s nya stödpaket på 20 miljarder euro sätter Ungern alltså stopp för.

– Vi låter dem inte dra in oss i detta, vi låter dem inte finansiera vapenleveranser till Ukraina med ungerska skattebetalares pengar. I stället stödjer vi fredsförhandlingar, skriver Péter Szijjártó.

Kan EU runda Ungern?

Det återstår att se om EU kan runda Ungerns veto eller övertala landet att ändra sig.

Tidigare har Ungern dragit tillbaka veton i utbyte mot ekonomiskt stöd.  

Starka band till Ryssland

Szijjártó agerande följer en röd tråd. 

Trots den ryska invasionen har Ungern bibehållit sin starka relation med Ryssland. 

Ungern är fortfarande starkt beroende av rysk olja och har nära samarbete med Ryssland i flera energifrågor.

Under premiärminister Viktor Orbans styre har Ungern upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland.

Foto: Jorono resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen