Framgång för Putin – Zelenskyj går ut med kraftig varning

2023 03 29

Den ryska armén har gjort framsteg i östra Ukraina.

– Ryska styrkor fortsätter att avancera och kontrollerar numera 65 procent av staden Bachmut, rapporterar den amerikanska tankesmedjan ISW.

Enligt ISW innebär det att Ryssland har utökat kontrollen över Bachmut med fem procent den senaste veckan.

Framgången beror till stor del på att styrkor från den ryska paramilitära Wagnergruppen lyckats inta industrikomplexet Azom.

ISW bedömer att Wagnertrupperna framöver kommer att försöka etablera kontroll över de norra och centrala delarna av staden för att sedan avancera mot stadens centrum.

Zelenskyj varnar

Efter beskedet om den ryska framryckningen går Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ut med en kraftig varning.

Han varnar för att en ukrainsk förlust i slaget om Bachmut kan få förödande konsekvenser.

Zelenskyj anser att en rysk framgång i östra Ukraina riskerar att leda till att diktatorn Vladimir Putin kan börja bygga upp ett internationellt stöd för en överenskommelse som tvingar Ukraina att gå med på oacceptabla kompromisser.

– Om han får lite blodvittring, luktar sig till att vi skulle vara svaga, då kommer han trycka, trycka, och trycka på, säger Zelenskyj till AP.

– Han kommer att försöka sälja segern till väst, till sin befolkning, till Kina och till Iran, fortsätter presidenten.

Mycket står på spel 

Zelenskyj besökte nyligen sina trupper i närheten av Bachmut.

Ukrainska och ryska styrkor har under flera månader utkämpat en blodig strid om staden.

En del västerländska militäranalytiker har antytt att staden inte är av en betydande strategisk betydelse.

Enligt uppgifter har amerikansk underrättelsetjänst uppmanat Zelenskyj att beordra en reträtt från staden.

–  Amerikanska och västerländska tjänstemän uppmanar Ukraina att flytta sitt fokus från de brutala striderna i den östra staden Bachmut och i stället prioritera en potentiell offensiv i söder, rapporterade CNN i slutet av januari.

Politiskt misslyckande

Men Zelenskyj utesluter i nuläget ett tillbakadragande från staden.  

– Presidenten menar att en ”stor förlust” i detta skede av kriget kan sätta Ukrainas upparbetade ”momentum” på spel, skriver AP.

Zelenskyj beskriver för första gången ett nederlag i Bachmut som ett politiskt misslyckande, snarare än ett taktiskt.

Presidenten förutspår att trycket på Ukraina kommer att öka snabbt om Bachmut faller. Både från krafter inom hans eget land och från det internationella samfundet.

– Det kommer att få vårt samhälle att känna sig utmattat. Det kommer att tvinga mig att kompromissa med dem (Ryssland).

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Kraftig förändring för kronan – första gången på två år

2025 01 14

Sveriges valuta faller ordentligt under måndagen.

Kronan fortsätter att tappa mot den amerikanska dollarn.

Under måndagen noterade Sveriges valuta den lägsta nivån mot dollarn på över två år.

Detta efter att kronan tappat ytterligare 10 öre mot den amerikanska valutan.

Vid lägsta noteringen under måndagen handlades en dollar för 11,32 kronor – den svagaste noteringen för kronan mot dollarn sedan hösten 2022.

För ett år sedan kostade en dollar 10,29 kronor.

Backar lite mot euron

Kronan faller även mot euron.

Under måndagen kostar en euro 11,52 kronor.

Siffran innebär att kronan backar med 2 öre mot euron.

Riksbanken varnar

En alltför svag krona kan sätta käppar i hjulet för kommande räntesänkningar.

Det har Riksbanken tidigare fastslagit.

– Det finns risker kopplade till återhämtningen i den svenska ekonomin och kronans växelkurs.

– Ny information och hur den bedöms påverka konjunktur- och inflationsutsikterna kommer att avgöra hur penningpolitiken utformas, framhöll centralbanken vid sitt senaste räntebesked i december.

Motståndet ökar

Trots kronans svaga värde ökar svenska folkets motstånd mot ett skifte till euro.

Andelen euromotståndare har ökat det senaste året, enligt en mätning från SvD/Demoskop.

Mer än var fjärde svensk, 44 procent, svarar att det skulle vara mycket eller ganska dåligt för Sverige att införa euron som valuta. En ökning med fem procentenheter på ett år.

– När vi fick sämre ekonomi, med hög inflation, stigande räntor och kriget i Ukraina, kändes det lite osäkrare att stå ensamma och utanför euron. Men den senaste tiden känner nog allt fler att vindarna har vänt, och då känns det återigen mindre otryggt att stå utanför.

Det säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till tidningen.

Foto: Riksbanken resp Anne Nygård

Text: Redaktionen


Norska bilister bötfälls i Sverige – förstår inte vägskylten

2025 01 14

Det är inte alltid så lätt att åka på bilsemester utomlands.

Flera trafikregler skiljer sig åt mellan olika länder, även inom Norden och EU.

Det har norrmän fått lära sig den hårda vägen, skriver Dagbladet.

Framför allt är det nya och obekanta vägskyltar i Sverige som kan ställa till problem, vilket innebär att många norska bilister som korsar gränsen kan räkna med böter som följd.

"Vad i allsin dar betyder det?"

I synnerhet är det en skylt som förvirrar: den som anger när det är förbjudet att parkera på en viss sida av vägen beroende på om det är udda eller jämnt datum.

– Sådana här skyltar kan man lätt hitta i tätbebyggda områden i Sverige, men vad i allsin dar betyder det? frågar sig den norska tidningen.

En av de enklare varianterna av vägmärket syns på bilden nedan, men ibland kan de försvåras av att även klockslag och direktiv om att förbudet gäller ett visst antal månader om året anges på samma skylt.

– Märket anger förbud mot att parkera fordon på dagar med jämnt datum på den sida av vägen som har jämna adressnummer och på dagar med udda datum på den sida av vägen som har udda adressnummer, förklarar Transportstyrelsen om den nedanstående skylten.

Bild: Transportstyrelsen

Gör annan miss

Det är dock knappast bara norrmän som har problem med att tolka parkeringsskyltar, många svenskar möter samma utmaningar.

Däremot finns det en annan parkeringsmiss som särskilt tycks drabba våra grannar i stor utsträckning när de besöker Sverige med bilen.

Och det är att de parkerar mot färdriktningen – vilket är lagligt i Norge men inte i Sverige.

– Många norrmän på roadtrips i Sverige har upplevt detta, framhöll Dagbladet under semestersäsongen i somras.

En "svenskfälla"

Fenomenet beskrivs i norska medier som en “svenskfälla” och leder till böter på 1 200 kronor.

Men Transportstyrelsen är glasklara med vad som gäller.

– Du får bara stanna eller parkera på den högra sidan av vägen i trafikens färdriktning, framhåller myndigheten.

En bil som parkeras på annat sätt bedöms kunna orsaka olyckor när föraren ska manövrera bilen till fel sida av vägen och är dessutom svårare att upptäcka i mörker när de är vända på fel håll, eftersom det saknas reflexer fram.

Foto: K. Eliason

Text: Redaktionen