Försvarsmakten tagna på sängen – har inte informerats

2024 02 08

Regeringen vill att Sverige ska delta i två militära insatser på Röda havet.

Det meddelade utrikesminister Tobias Billström (M) på torsdagsförmiddagen.

Billström bekräftade att Sverige ska delta i den USA-ledda Operation Prosperity Guardian och EU-insatsen Aspides.

–  Huvuduppgiften är att se till att skydda den civila sjöfarten mot de anfall som huthirebellerna genomför urskillningslöst och som hotar att sätta vitala delar av världshandeln ur spel, kommenterade Tobias Billström enligt SVT.

Försvarsmakten förvånade

Utrikesministerns besked har mottagits med stor förvåning av Försvarsmakten.

Flera personer inom myndigheten uppger att försvaret inte har informerats om regeringens planer, rapporterar SvD.

Marinens kommunikationschef Jimmie Adamsson berättar att Sverige inte kan bidra med fartyg till insatserna, eftersom samtliga båtar saknar luftvärn.

– De är alltså inte utrustade med egna luftvärnsrobotar vilket behövs i området. Det politiska beslutet som krävs för att de ska få det har inte effektueras, säger han till SvD.

Flygvapnet är lika förvånade som marinen.

– Om det finns en plan för vad som ska skickas har den inte kommunicerats ut till försvarsgrenarna ännu. Jag sitter inte på någon information om detta över huvud taget, säger Louise Levin, flygvapnets kommunikationschef, till tidningen.

”Defensiva insatser”

Ett formellt beslut om Sveriges deltagande kan inte fattas förrän riksdagen tillsammans ger grönt ljus till planerna.

Försvarsminister Pål Jonson (M) hoppas på ett brett stöd.

– Det handlar om defensiva insatser för att skydda örlogsfartyg eller bidra med eskort för kommersiella fartyg. I grunden handlar detta om att Sverige är ett exportberoende land och att det är väldigt viktigt för oss med säker sjökommunikation, säger han till TV4.

I samma intervju kommenterar ministern frågan om Sverige kan skicka egna fartyg till konfliktzonen.

– Det är helt uteslutet. Vi har inte de resurserna, säger Jonson och berättar att Sverige i stället kan bidra med stabsofficerare, kontorspersonal och liknande.

Att skicka en väpnad styrka till området är även aktuellt, uppger försvarsministern.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Förbjuden hamburgare ska säljas i Sverige

2025 07 10

Hamburgare som förbjöds så sent som i juni har nu fått klartecken att säljas i Sverige.

“International Food Festival, den återkommande internationella matmarknaden, är på turné genom landet igen. Just nu pågår festivalen i Helsingborg.

Men mattältet Down under som bland annat säljer krokodil- och känguruburgare har stött på patrull.

Burgarna förbjöds nyligen av kommunens inspektörer när festivalen var på plats i Jönköping i slutet av förra månaden, rapporterar Jönköpings-Posten.

Anledningen var att det till exempel inte gått att fastställa att det verkligen var krokodil i köttet.

– Enligt intyget så rörde det sig om krokodilkött, men man sålde det som hamburgare med krokodil och inslag av kalv. Därför sa vi att det här är inte tillräckligt säkert för konsumenter och förbjöd dem att sälja det, säger Niclas Purfürst, chef för miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun, till lokaltidningen.

"Inget underlag överhuvudtaget"

Samma mattält har även strutskött på menyn. Inte heller dessa eller känguruburgarna fick säljas. Enligt kommunen hade företaget inte uppvisat “något underlag på övriga köttslag överhuvudtaget”.

– Så de fick inte heller säljas. Det stängdes ned helt och hållet, det här ståndet, säger Niclas Purnfürst.

Jönköping hade fått tipset från Lidköping där matmarknaden hade varit veckan innan.

Där hade inspektörerna även synpunkterna på bristen på god handhygien. Kommunen påpekade dessutom att “ingen spårbarhet inkommit för exotiska köttslag såsom känguru, struts eller krokodil”, skriver JP.

Vändningen: får grönt ljus

Följden blev att köttet fick slängas.

Efter ett stopp i Ystad har festivalen nu dragit vidare till Helsingborg.

Och där har burgarna fått grönt ljus, rapporterar SR. Kommunens inspektörer har nu kunnat verifiera varifrån köttet kommer. Klartecknet kommer efter att företaget fått ordning på dokumentationen, bekräftar Lotten Johansson, tf miljödirektör i Helsingborg.

Patrik Kjörling, ägare till Becano AB som står bakom ståndet, välkomnar beskedet. Att företaget till slut har fått rätt beskriver han som viktigt.

Han är dock kritisk till att kommunernas inspektörer varnat varandra för burgarna. Kjörling menar även att kommunernas krav på att ta fram rätt uppgifter kom med för kort varsel.

– De får stanna upp och lyssna så de får rätt information. Så där är det i ett nötskal, det spelar ingen roll om det är en hälsomyndighet eller arbetsmiljöverk, de lyssnar inte, säger Patrik Kjörling till SR.

Foto S. Dalhuisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen