28 jan 2026

Kan bli 20 grader kallare i Sverige – forskare varnar för kollaps

2024 10 28

48 forskare har skrivit under ett öppet brev till regeringen där man varnar för en katastrof i Sverige.

Risken för att golfströmmen, som är anledning till det milda klimatet i Skandinavien, kan kollapsa har kraftigt underskattats.

Om det värsta händer står norra Europa inför ett katastrofscenario.

Det är kontentan i det öppna brev som nu lämnas över till Ulf Kristerssons (M) regering och som skrivits under av 48 forskare från olika delar av världen.

– Vetenskapen bekräftar allt mer att den arktiska regionen är en “ground zero” för “tipping point”-risker och klimatförändringar över hela planeten, skriver forskarna.

"Oåterkalleliga effekter"

Enkelt uttryckt talar man om följande: enorma mängder smältvatten från Grönlandsisen rinner ut i havet. 

Den förödande konsekvensen kan bli att de tre stora cirkulationssystemen i världshaven, inklusive golfströmmen, kollapsar som följd.

– En sådan cirkulationsförändring i havet skulle få förödande och oåterkalleliga effekter, särskilt för Nordens länder, framhåller forskarna i brevet.

Kan bli 20 grader kallare i Sverige

Överlämningen till regeringen aktualiserar på nytt den varning som utfärdades redan i februari tidigare i år efter en ny studie om strömmarna i Atlanten, däribland Golfströmmen, och om hur värme och saltvatten rör sig i havet.

I datamodeller har man identifierat varningssignaler på att vi är på väg mot en så kallad “tipping point” – det vill säga en brytpunkt där en kollaps av hela strömsystemet blir ett faktum.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, sade René van Westen från Utrecht University, en av forskarna bakom studien, till SVT.

Genomsnittstemperaturen skulle i så fall sjunka med tio grader och havsnivån höjas en meter.

"Borde göra allt för att undvika"

Johan Rockström är professor i jordsystemlära. Till vardags är han föreståndare för klimatforksningsinstitutet Potsdam i Tyskland.

Han är en av huvudförfattarna till det öppna brevet till de nordiska regeringarna.

– Det är anmärkningsvärt att politiska ledare i Skandinavien inte tar detta på allvar, det avgör om vi kan ha moderna välfärdsstater i Norden över huvud taget. Om det finns forskning som säger att vi inte kan utesluta en kollaps, till och med inom de närmaste 100 åren, borde man göra allt för att undvika att det sker, säger han till Dagens Nyheter.

Tidigare har forskare varnat för att strömmen skulle kunna kollapsa redan så tidigt som 2025, andra studier har pekat på att det är mer sannolikt att det sker om 30-40 år.

Foto: P. Lozovikov

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 22

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen