JUST NU: Fördel Andersson – jämnt läge inför valet

2022 06 08

Magdalena Andersson (S) har störst chans att vinna valet 2022.  

Det indikerar en ny mätning från SvD/Newsworthly.

Enligt undersökningen har Magdalena Andersson 58 procent chans att behålla postens som statsminister efter höstens val.

Men oppositionsledaren Ulf Kristersson (M) är inte uträknad. Han har 42 procents chans att ta makten i Rosenbad efter valet i september.

Helt öppet

– Som statistiker skulle jag säga att 58 mot 42 procents sannolikhet är som att singla slant, säger Måns Magnusson, docent i statistik vid Uppsala universitet, till SvD.

Tillsammans med Jonas Wallin, docent i statistik vid Ekonomihögskolan vid Lunds universitet, har han tagit fram den helt nya statistiska modellen som den nya mätningen baseras på.

– Modellen analyser mönster i de senaste 20 årens opinionsmätningar och valresultat. Genom att simulera 1 000 val varje vecka får vi en sammanvägd bedömning av partiernas väljarstöd, konstaterar tidningen.

Ingen majoritet

Enligt statistikernas beräkningar skulle Magdalena Andersson i dag få ihop ett regeringsunderlag (S, C, V och MP) med 158 mandat. Långt ifrån de 175 mandat som krävs för att få majoritet i riksdagen.

Vid ett bästa scenario skulle statsministern skrapa ihop hela 194 mandat efter höstens val. Men det troligaste scenariot är att hon lyckas landa på 176 mandat. Minsta möjliga majoritet.

Högerkoalitionen M, SD, L och KD landar troligtvis på 173 mandat, enligt simuleringarna.

– Om jag hade behövt gissa skulle jag säga att Anderssons underlag får flest mandat, men vi är långt ifrån säkra, säger Måns Magnusson till tidningen.

Spänt tonläge

Efter misstroendeförklaringen mot justitieminister Morgan Johansson har tonläget mellan statsministerkandidaterna hårdnat.

Efter tisdagens omröstning riktade statsminister Magdalena Andersson skarp kritik mot oppositionsledaren och Moderaternas agerande.

– SD tog initiativet till en misstroendeförklaring, och sen valde M att följa efter inom några minuter. Det är uppenbart att beslutet inte grundades på en noggrann analys av vilka effekter detta hade kunnat få. M och KD:s lättvindiga beslut hade kunnat få allvarliga konsekvenser, eftersom vi befinner oss i ett säkerhetspolitiskt känsligt läge, sa hon på en pressträff.

Ingen Natofråga

Ulf Kristersson kritiserade i sin tur regeringen och Magdalena Andersson för att ha gjort misstroendeförklaringen mot Morgan Johansson till en Natofråga.

– Den enda som har väckt frågan om regeringskris och Nato, det var regeringen. Vi ville diskutera brottsligheten i Sverige, sa han i tisdagskvällens Aktuellt.

Foto: Moderaterna o Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Många svenskar har snabbt blivit sjuka

2025 10 24

Många svenskar har insjuknat.

Många i Sverige har blivit sjuka den senaste tiden.

Sveriges lantbruksuniversitet har gjort mätningar i avloppsvattnet och mäter nivåerna av luftburna virus, och ser att en sjukdom ökar på flera håll i Sverige.

Fler sjuka – avloppsvattnet avslöjar

Sveriges lantbruksuniversitet mäter nivåerna av bland annat Coronavirus, Influensa A och Influensa B, rapporterar SR.

Deras mätningar, som görs vid 19 av Sveriges reningsverk, visar att säsongsinfluensan nu är på gång i Sverige.

– Senaste veckan har vi detekterat ett influensavirus i Göteborg, Helsingborg, Kalmar, Karlstad, Linköping, Luleå, Malmö, nästan alla av Stockholms reningsverk som vi bevakar, Umeå… så nästan alla, säger Anna Székely, som leder SLU:s forskningsarbete, till radiokanalen.

Säsongsinfluensavirus sprids alltså allt mer.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Folkhälsomyndigheten anser emellertid inte att influensasäsongen har kommit igång på riktigt än – även om en tydlig ökning har noterats senaste veckan.

Myndigheten uppmanar dock folk att förbereda sig.

Uppmaning – tänk på detta

Folkhälsomyndigheten vänder sig särskilt till människor som behöver vaccinera sig mot influensa.

– Det man kan tänka på nu är att inte underskatta influensan, men det här är en bra tidpunkt att vaccinera sig om man rekommenderas det, säger AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till radiokanalen.

Vissa grupper rekommenderas att vaccinera sig mot influensa, enligt 1177.

Det gäller bland annat om man fyller 65 år i år eller är äldre än så.

Flera grupper rekommenderas vaccination

Det handlar också om personer som har en viss sjukdom eller en ökad risk för allvarlig influensa av någon annan orsak.

Det gäller bland annat personer som har en hjärt- kärlsjukdom, personer som har problem med andningen på grund av sjukdom, och personer som har leversvikt, njursvikt, diabetes eller nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling.

Även personer med flera funktionsnedsättningar eller Downs syndrom, eller som är gravida efter vecka 12, rekommenderas vaccination, enligt vårdsajten.

Man kan också behöva vaccinera sig om man ofta är nära någon med kraftigt nedsatt immunförsvar.

Om man är osäker och vill veta om man rekommenderas att vaccinera sig bör man vända sig till vården.

 LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Text: Redaktionen


24 oktober 2025

JUST NU: Ryssland hotar med chock – kan drabba vanliga svenskar

2025 10 24

Ryssland reagerar starkt mot nya amerikanska sanktioner.

Vladimir Putins ekonomiska sändebud Kirill Dmitrijev har rest till USA efter beskedet om nya amerikanska sanktioner mot Ryssland.

Han beskriver sanktionerna som ”ovänliga åtgärder” – och menar nu att västvärlden kommer att drabbas hårt.

Hotar med chock

De amerikanska sanktionerna har ”absolut ingen” påverkan på Rysslands ekonomi, hävdar Dmitrijev, enligt Moscow Times.

Samtidigt hävdar han att sanktionerna kommer att medföra en chock – i form av stigande bensinpriser som drabbar väst.

– Priserna på oljemarknaderna har redan stigit och kommer att fortsätta att stiga, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

Enligt Putins sändebud kommer konsekvenserna alltså att bli kännbara vid bensinpumpen för vanliga amerikaner. Det skulle i så fall kunna innebära att även svenskar drabbas, eftersom oljemarknaden är global.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Anklagar Storbritannien och EU

Det är emellertid tydligt att Putinregimen är mer stressad över de amerikanska sanktionerna än den vill erkänna.

Omedelbart efter att Trump-administrationen hade gett besked om nya sanktioner, och meddelat att toppmötet mellan Trump och Putin ställs in, reste Dmitrijev till USA för att diskutera ”framtiden för de rysk-amerikanska relationerna”.

Dmitrijev passar samtidigt på att rikta hårda anklagelser mot Ukraina och mot de europeiska länderna, enligt tidningen.

Han anklagar Ukraina för att ha ”försenat och stört förhandlingarna” mellan Ryssland och USA.

Samtidigt påstår han att Kyiv agerar ”på begäran av britterna och européerna, som vill att konflikten ska fortsätta”.

– Vi ser att det är Ukraina som inte vill lösa de problem som hopar sig. Vi kommer att förmedla till våra amerikanska kollegor att Ukraina tyvärr stör den nödvändiga dialogen, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen