Folkhälsomyndigheten slår larm

2022 11 24

Bland personer som har ekonomiska problem är det tre gånger så vanligt med psykiska besvär jämfört med de som har det bättre ställt.

Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.

Myndighetens rapport presenteras samtidigt som Konsumentverket meddelar att svenska hushåll kan räkna med 20 procent dyrare mat och dubbelt så dyra elräkningar nästa år. För en familj med två vuxna och två barn i skolåldern, 6-9 respektive 10-13 år, beräknas utgifterna enbart för livsmedel landa på drygt 10 700 kronor i månaden.

Det kan slå hårt mot svenskar som redan lever på marginalen.

Mer än vad tionde svensk

Folkhälsomyndigheten statistik visar att tolv procent av Sveriges befolkning har de senaste åren haft  svårigheter att klara de löpande utgifterna för mat, hyra och räkningar. I ett längre perspektiv har andelen med psykiska besvär ökat, och den är särskilt hög bland de som har en ansträngd ekonomisk situation.

– Det är fler i denna grupp som uppger att de har psykiska besvär. År 2022 var andelen som uppgav stress, svåra besvär av ängslan, oro eller ångest och suicidtankar tre gånger högre bland de som hade ovanstående ekonomiska problem än bland övriga, framhåller myndigheten.

Vidare fastslår Folkhälsomyndighetens statistik att var femte person, 20 procent, uppgav svåra besvär av ängslan, oro eller ångest, vilket kan jämföras med sex procent av de som hade det bättre ställt.

Förutspår dyster utveckling 

– Vi vet att ekonomiska problem har samband med psykiska besvär, och det sambandet är dubbelriktat. Ungefär hälften av gruppen med någon form av ekonomiska problem svarade dessutom att de har en långvarig sjukdom. Att ha hälsoproblem kan inverka på arbetsförmågan och därmed påverka privatekonomin. Dessutom kan ekonomiska problem i sig påverka den psykiska hälsan negativt, säger Hillevi Busch, utredare på Folkhälsomyndigheten.

Hon understryker att den senaste tidens inflation och prisökningar kan leda till att fler får det svårare att klara de löpande utgifterna.

– De ökade kostnaderna för mat, el, transport och annat drabbar ju alla, men de med mindre ekonomiska marginaler drabbas extra hårt. Att inte veta om pengarna ska räcka till det mest nödvändiga är mycket stressande, och kan påverka både den kroppsliga och psykiska hälsan. Det är för tidigt att säga hur utvecklingen påverkar den psykiska hälsan i befolkningen i stort, eftersom det är fler faktorer än ekonomisk trygghet som är viktiga, säger Hillevi Busch.

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Brittisk order – ”Skjut män i rätt ålder”

2025 12 01

Nu kommer avslöjande uppgifter om brittiska specialstyrkor.

Storbritannien deltog i det amerikanska kriget i Afghanistan.

Nu kommer uppgifter om att brittiska specialstyrkor ska ha haft en dödlig policy som man sedan har försökt mörka.

Försökt dölja informationen

Brittiska specialstyrkor ska ha haft en policy att döda män i stridsduglig ålder i Afghanistan – även när de inte utgjorde ett hot.

Det uppger en högt uppsatt officer, enligt dokument som Sky News har tagit del av.

Officeren ska ha tagit upp frågan med en högre befälhavare inom de brittiska specialstyrkorna, som benämns N1802.

Denne ska dock ha fattat ett ”medvetet beslut” att försöka dölja informationen för att skydda specialenheterna.

Detta för att dölja potentiella krigsbrott av enheten, enligt källan.

Rykten bland soldater

Källan ska ha hört uppgifterna om potentiella krigsbrott från sina egna soldater under insatsen i Afghanistan 2011.

– Han kände att detta var... möjligen en medveten policy bland nuvarande underenhet att engagera och döda män i stridsduglig ålder även när de inte utgjorde något hot, står det i dokument som kanalen har tagit del av.

– Han hade blivit kontaktad av några av sina män som återberättade separata samtal med medlemmar av UKSF1 där sådana antydningar hade gjorts, enligt dokumentet.

”Etiskt och juridiskt oförsvarligt”

Uppgifterna är osäkra, men officeren som har slagit larm menar att de ändå bör utredas.

– Det faktum att detta rykte cirkulerar är i sig motbjudande och enligt min mening oacceptabelt, säger han.

Ryktet ska också ha förstärkts av att antalet vapen som hittades på marken och antalet döda inte hängde ihop på ett logiskt sätt.

– Uppenbarligen, om det finns något mer än rykten bakom det, så har delar av UKSF gett sig in i ett etiskt och juridiskt oförsvarligt beteende, tillägger officeren.

Han hoppas att vidare undersökningar ska bringa klarhet i frågan.

– Min uppfattning är att detta förtjänar en djupare undersökning, säger han.

Foto: Roberto Catarinicchia

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötsligt bakslag för JD Vance

2025 12 01

Vicepresident JD Vance nås av dåliga nyheter.

USA:s vicepresident JD Vance har under relativt kort tid blivit en av USA:s och världens mest profilerade politiker.

Vance har pekats ut som storfavorit till att ta över efter Donald Trump.

Men nu har vicepresidenten råkat ut för ett plötsligt bakslag.

Tappar försprång

Nya mätningar tyder på att Vances favoritskap till att bli Republikanernas presidentkandidat 2028 har minskat, rapporterar Newsweek.

I en mätning från McLaughlin & Associates ställs Vance bland annat mot Donald Trumps son, Donald Trump Jr., och andra kandidater som har pekats ut som favoriter.

I augusti hade Vance en ledning på hela 20 procentenheter över Trump Jr., som låg på andra plats, med 36 procent mot 16 procent.

Ledningen utökades dessutom i september – då var gapet hela 28 procentenheter.

Men sedan dess har skillnaden mellan kandidaterna minskat rejält.

I november minskade Vances ledning till 10 procentenheter. I novembermätningen hade Vance 34 procent medan Trump Jr. fick 24 procent, vilket visar att presidentens son knappar in rejält.

LÄS OCKSÅ: Nobbar Orbán - efter mötet med Putin

Trumps siffror påverkar

Det är långt kvar till nästa presidentval och det är uppenbart att JD Vance fortfarande har en lång väg att gå för att bli Republikanernas presidentkandidat i valet 2028.

I sin roll som vicepresident är Vance mycket nära förknippad med den nuvarande administrationen, vilket kan bli en nackdel för honom om Donald Trumps popularitet sjunker.

– För tillfället måste han hålla sig i takt med presidenten. Om han inte gör det, gör han helt enkelt inte det jobb han valts att utföra. Så när Trumps opinionssiffror sjunker, lider Vance, säger Mark Shanahan, som undervisar i amerikansk politik vid University of Surrey i Storbritannien, till tidningen.

Besked efter mellanårsvalet

Det ska dock sägas att andra opinionsmätningar ger ett större försprång för Vance.

Men Trump-administrationens popularitet kommer att bli avgörande för vicepresidentens chans att bli presidentkandidat.

Vance har dock ännu inte sagt att han vill bli presidentkandidat, och den typen av besked brukar överlag inte ges förrän efter mellanårsvalet.

LÄS OCKSÅ: "Kadyrovs soldater" utslagna i överraskningsattack

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen