Farlig lögn om apelsiner – sprids som en löpeld

2025 06 06

Ät en apelsin i duschen för att minska din ångest.

Det är ett av alla missvisande hälsotips som sprids på den sociala medieplattformen Tiktok.

Den brittiska tidningen The Guardian har kartlagt en rad påståenden som visat sig vara direkt felaktiga.

– De som söker hjälp konfronteras med tvivelaktiga råd, till exempel att äta en apelsin i duschen för att minska ångest, rapporterar tidningen.

Dessutom marknadsförs flera kosttillskott som mediciner mot trauma och ångest, trots att det inte finns något vetenskapligt stöd bakom påståendena. Experter som The Guardian har pratat med konstaterar att 52 av 100 filmklipp som gav råd om att hantera trauma, ångest, depression och psykisk ohälsa innehöll missvisande information.

”Kan må ännu sämre”

Nu varnar psykologen Anna Bennich för att trenden kan få allvarliga konsekvenser. Att äta en apelsin i duschen för att lindra ångest är inte direkt farligt, men det falska påståendet kan leda till att människor som lider av psykisk ohälsa söker hjälp för sent.

– Att använda helig basilika hjälper inte mot ångest och att sprida sådana här tips kan göra att det hamnar på individen själv, som kan må ännu sämre och tänka att det är fel på en själv när tipsen inte funkar, säger hon till TV4.

Psykologen anser att Tiktok borde reglera flödet.

–  Det här är ju lurendrejeri. Är det kloka personer som pratar om psykisk ohälsa så kan det vara många som finner stöd i det, men om man sprider felaktigheter kan det vara skadligt.

LÄS MER: Oväntat besked om Nutella

Fakta Tiktok

- Tiktok är en app för mobiltelefonen, där man kan spela in och dela videor med varandra. 

- Appen ägs av Kina. Det kinesiska företaget Bytedance köpte 2018 upp Musical.ly, och bytte namn på appen till Tiktok.

- Nästan hälften av barn i Sverige mellan 12–15 år använder Tiktok dagligen.

- I takt med appens tillväxt har experter gått ut och varnat för Tiktoks sätt att samla in information om sina användare.

- Appen är världens snabbast växande och har laddats ned nästan fyra miljarder gånger.

Källor: Internetsstiftelsen resp Svenskarna och internet

LÄS MER: Två barn döda – föräldrar anklagar sociala mediejätte

Foto: Stevepb

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Samsung: Låt inte batteriet sjunka under 20 procent

2026 09 27

När batteriet på telefonen når 20 procent är det dags att ladda igen.

Den uppmaningen riktar Samsung till användare som vill undvika att batteriet på mobiltelefonen slits ut.

Telefontillverkare fokuserar som bekant mycket på att få till lång batteritid, men med tanke på telefonernas förmåga idag krävs mycket energi för att driva mobilens prestanda.

– Försök att hålla din smarttelefon mellan 20–80 procent laddad, konstaterar Samsung.

Minskar slitage

Telefoner med två eller tre år på nacken upplever ofta slitage på batteriet.

Även Kjell och Company uppmanar till att se till att telefonen alltid har mer än 20 procent.

– Att låta batteriet gå ner för mycket sliter på det mer, och ironiskt nog gäller det även när batteriet är laddat till 100 procent, framhåller butikskedjan.

– Dagens mobilbatterier klarar mer än någonsin, men de utsätts också för mer än någonsin. Minska slitaget genom att inte låta batteriet gå under 20 procent.

Apples tips

Apple har också en rad tips till Iphone-användare som vill maximera batteriets livslängd.

De två främsta tipsen är:

- Minska skärmens ljusstyrka eller aktivera automatisk ljusstyrka.

- Ha alltid wifi påslaget eftersom en wifi-anslutning drar mindre ström än när enheten är ansluten via mobilnätet. 

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt

Största strömslukarna

Mobiltelefonerna arbetar med en rad olika uppgifter samtidigt. Bland annat ingår att hålla sig uppkopplad på mobilnätet och att driva appar och sensorer i bakgrunden. 

Det som drar allra mest ström är skärmen – ju ljusare skärmen är och ju längre den är på, desto mer ström drar den. 

Spel och GPS

Här är andra stora strömbovar, enligt Comviq:

- Spel

- GPS- och navigeringstjänster 

- Appar som körs i bakgrunden 

- Uppkopplingen – Att ladda ner data via mobilnätet eller WiFi, exempelvis när du använder streamingtjänster, kostar också batterikraft.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Amanz

Text: Redaktionen