Få allvarliga biverkningar

2021 07 19

Mindre än 0,1 % av de drygt 5,8 miljoner svenskar som vaccinerats mot coronaviruset har resulterat i rapporter om misstänkta allvarliga biverkningar konstaterar Läkemedelverket.

Myndigheten har tagit emot drygt 4 000 rapporter om misstänkta allvarliga biverkningar efter vaccineringen mot covid-19 uppger Ekot. Då det ska jämföras med de över 5 800 000 personer som har vaccinerats med Pfizer, Moderna eller AstraZeneca så betecknar myndigheten att antalet allvarliga biverkningar är få.

Enligt förväntan

– Det som vi ser är i allra största utsträckning helt enligt förväntan, säger Veronica Arthurson, enhetschef på Läkemedelsverket, till Ekot.

Omkring 99,93 % av alla som fått vaccinet har inte resulterat i en rapport till Läkemedelsverket om allvarlig biverkning. Däremot finns fler rapporter om biverkningar som inte klassas som allvarliga enligt Läkemedelsverket och till och med 15 juli har det registrerats nästan 58 000 rapporter om misstänkta biverkningar för de vacciner som används mot covid‍-‍19 i Sverige.

Astra sticker ut

Så här ser statistiken ut avseende respektive vaccin, givna doser och inkomna rapporter om biverkningar:

                              Doser             Rapporter     %

◾Pfizer        7 303 582      26 243        0,35 %

◾Moderna   947 177          7 701         0,81 %

◾Astra         1 309 135      23 194         1,77 %

Huvudvärk och feber

En genomgång av de vanligaste misstänkta biverkningarna enligt Läkemedelsverkets statistik visar att AstraZeneca resulterat i betydligt fler biverkningar och det handlar inte minst om feber, huvudvärk och frossa.

Så här ser statistiken ut:

◾Pfizer: Huvudvärk (7 887), Feber (7 343), Trötthet (6 070), Frossa (3 875)

◾Moderna: Feber (2 936), Huvudvärk (2 347), Rodnad (1 873), Svullnad (1 830)

◾Astra: Feber (14 055), Huvudvärk (11 043), Frossa (8 535), Trötthet (4 262)

ANALYS

Sverige har drabbats av 14 646 dödsfall under pandemin och vaccinet har räddat livet på tusentals svenskar.  Statistiken ger ett mycket tydligt besked – själva viruset är mycket, mycket farligare än vaccinet.

[yop_poll id="369"]

Kunder rasar mot Swedbank – storbanken gör stor förändring

2025 02 05

Storbanken Swedbank genomför en stor förändring efter massivt missnöje från kunderna.

Det finns ett stort missnöje bland många av Swedbanks kunder.

Enligt Svenskt Kvalitetsindex mätningar är Swedbank Sveriges sämsta bank, baserat på kundnöjdhet.

Och nu genomför storbanken drastiska åtgärder för att kunderna ska bli mer nöjda.

Därför är kunder missnöjda

Swedbank rankades längs ned när det gäller kundnöjdhet i Svenskt Kvalitetsindex mätning 2024, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Missnöjet har bland annat gällt de digitala tjänsterna drivna av artificiell intelligens.

Men det finns också andra saker som kunderna är missnöjda med, exempelvis tillgängligheten.

Därför vidtar Swedbank nu en drastisk åtgärd för att förbättra sin service, rapporterar DI.

Banken storsatsar nu på att bli betydligt bättre på att svara i telefon.

Många kunder har varit missnöjda med långa väntetider när man ringer Swedbanks kundtjänst, och nu vidtar banken en drastisk åtgärd för att ändra på det.

– I dagsläget kanske du behöver vänta upp mot ibland 20 minuter, och ännu mer om du ska komma fram när många ringer, säger Swedbanks nya chef för Svensk bankverksamhet, Anna-Karin Laurell, till tidningen.

Banken är alltså högst medveten om problemet och gör nu en stor förändring för att råda bot på det.

Stor förändring

Swedbank har nu som målbild att kunna besvara 80 procent av alla samtal inom 3 minuter. Målet ska vara uppnått i slutet av 2025, enligt tidningen.

För att uppnå det målet kommer Swedbanks kontorsanställda också att besvara telefonsamtal.

Det kommer innebära att de 300 personer som idag svarar på kundsamtal kommer att fördubblas i antal, enligt banken.

Samtidigt innebär det dock att många bankkontor kommer att få begränsade öppettider och att möjligheten till spontana bankbesök kommer att begränsas ytterligare på vissa ställen, rapporterar GP. Vilka bankkontor det gäller är dock oklart.

Förutom missnöjet med långa väntetider har kunder alltså även varit missnöjda med Swedbanks AI-tjänster.

– Dessa driver i stort sett bara missnöje, eftersom de sällan löser kundens problem, kommenterade SKI i sin rapport 2024.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Bekräftat: Enormt besked för Swish

2025 02 05

Betaltjänsten Swish kan titulera sig bäst i hela Sverige.

Och det är inte bara inom sin egen bransch som företaget har blivit något av en gigant i landet.

Swish har nämligen utsetts till Sveriges starkaste varumärke – för fjärde gången på lika många år. Utmärkelsen delas ut av det globala undersökningsföretaget Yougov.

Längre ned på listan finns klassiska jättar som Ikea, Volvo, Ica och Systembolaget.

Swish klår dem allihop – till och med Google.

– Det är otroligt roligt att kamma hem den här utmärkelsen för fjärde året i rad, säger Pär Ekroth, kommersiell chef på Swish, i en kommentar.

Används av 8,6 miljoner

Swish lanserades på marknaden 2012 som ett samarbete mellan Sveriges största banker.

Tio år senare passerades en milstolpe när företaget kunde bekräfta att över åtta miljoner svenska kunder använde tjänsten. Idag ligger motsvarande siffra på 8,6 miljoner.

Den numera solklara betaljätten har blivit en naturlig del i folks vardag och introducerat nya tjänster, erövrat fler marknadsandelar i e-handeln och fått en starkare roll inom självbetjäning i butik.

Det är några av faktorerna som bidragit till att Swish nu utsetts till landets starkaste varumärke.

– Våra användare är alltid i fokus, och vi jobbar ständigt för att hitta nya sätt att förenkla vardagen för dem ytterligare, säger Pär Ekroth.

LÄS MER: Swish aktiverar stor förändring

Öppnar för konkurrens

Trots succén och den till synes ohotade dominansen öppnade Riksbanken i slutet av förra året för större konkurrens.

Myndigheten gav då klartecken för att öppna betalningssystemet RIX-INST för fler typer av omedelbara betalningar. Ett system som tidigare enbart varit öppet för Swishbetalningar.

Kontentan är att bankkunder därmed skulle kunna byta ut Swish mot en annan lösning istället.

– Vi hoppas nu att de banker som anslutit sig tar tillfället akt och skapar tjänster för omedelbara betalningar som privatpersoner och företag efterfrågar, sade Christina Wejshammar, chef för avdelningar för betalningar på Riksbanken, i november.

Hela listan: Sveriges starkaste varumärken 2025

  1. Swish
  2. Ikea
  3. Volvo
  4. SVT Play
  5. Wasabröd
  6. Arla
  7. ICA
  8. Google
  9. Systembolaget
  10. Västerbottenost

Källa: Yougov

Foto: Swish

Text: Redaktionen