SVERIGE: Extrempolitiker skrämde bort över tusen barn

2022 06 01

1 500 barn ändrade sina planer och stannade hemma från Järvaveckan på grund av Rasmus Paludan.

För närvarande pågår Järvaveckan, den återkommande politikerveckan i Stockholm där bland annat partiledare kan visa upp sig och tala till potentiella väljare.

En som också planerat att dyka upp är den dansk-svenska högerextrema politikern Rasmus Paludan, som i dagarna fått tillstånd att manifestera två timmar om dagen på en parkering utanför arrangemangets entré.

Skolor hoppade av

Som en del av Järvaveckans invigning skulle samtidigt 1 500 barn från grundskolor springa stafett på idrottsplatsen där evenemanget äger rum. 

Men när beskedet om Paludans tillstånd kom valde flera skolor att hoppa av i sista minuten, rapporterar Dagens Nyheter.

Rädda för oroligheter

Anledningen är att barnen inte vågar vara på plats på grund av att Paludan kommer att närvara på samma anläggning.

– Vi fick veta igår eftermiddag att Paludan fått tillstånd och kontaktade skolorna. Då valde flera, bland annat de tre största skolorna, att inte komma av rädsla för att det skulle bli oroligheter. Det är naturligtvis jättetråkigt, säger Cecilia Gyldén, generalsekreterare för Lidingöloppet som arrangerar Järva skolstafett, till tidningen.

Polisen beredda

Trots att polisen hävdade att läget var under kontroll var det enbart 300-400 barn av de 1 500 föranmälda som dök upp, i synnerhet äldre elever. 

Enligt polisen har man beredskap för eventuella oroligheter.

– Absolut. Men det här är inte nytt för oss, vi har tagit höjd för att det kan bli upprörda känslor och meningsskiljaktigheter, säger Olivia Åkerhielm, ingripandepolis i Järva, till Aftonbladet.

Ville bränna koranen

Rasmus Paludans blev bekant för svenska folket i påskas, i samband med att den högerextrema politikern organiserade manifestationer med syfte att bränna koranen, vilket ledde till våldsamma demonstrationer och upplopp i flera svenska städer.

0 procent stöd i Danmark

Politikern har både medborgarskap i Danmark och i Sverige och har tidigare meddelat att han vill ställa upp med sitt parti Stram Kurs i riksdagsvalet i september.

I Danmark har det gått tungt för Paludans parti som efter påskkravallerna fick 0 procents stöd i landets opinionsmätningar.

Ebba Busch talar idag

Järvaveckan pågår resten av veckan. Idag talar Kristdemokraternas ledare Ebba Busch och imorgon är det dags för Annie Lööf (C).

Statsminister Magdalena Andersson (S) är sist ut bland riksdagens partiledare med sitt tal på lördag.

Arkivfoto: Ingripandepolisen

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 25

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


God jul ”avskum” – Trump ser rött på juldagen

2025 12 25

USA:s president Donald Trump går ut med en arg julhälsning.

I ett inlägg på sin sociala medieplattform Truth social önskar presidenten god jul till alla amerikanska medborgare. Samtidigt passar han på att kalla vänsterväljare för ”avskum”.

– God jul till alla, inklusive avskummen i den radikala vänstern som gör allt för att förstöra vårt land, skriver Trump.

Presidenten fortsätter inlägget med att räkna upp saker som hans administration har åstadkommit under 2025.

– Vi har inte längre öppna gränser, män i damidrott, transsexualitet för alla och en svag brottsbekämpning. I stället har vi en rekordstor aktiemarknad och den lägsta brottslighet på årtionden. Vi har ingen inflation och en BNP på 4,3 procentenheter, två procentenheter bättre än väntat.

Faktakollen

USA:s BNP ökade mer än väntat under det tredje kvartalet. Tillväxten med 4,3 procent i årstakt. Siffran var betydligt högre än förhandsprognoserna, men inte två procentenheter bättre än väntat som Trump antyder. Förhandsprognoserna låg på 3,3 procent, rapporterar Reuters.

Inflationstakten sjönk till 2,7 procent i november i USA. En större minskning än väntat. Samtidigt ligger inflationen fortfarande över den amerikanska centralbankens mål på 2 procent.

Brottsligheten i USA har sjunkit i vissa avseenden under Trumpstyret. Bland annat har antalet massmord minskat till den lägsta nivån sedan 2006, uppger Axios.

Samtidigt tampas USA med flera stora problem. Arbetslösheten har stigit till den högsta nivån på flera år och reallöneökningarna har avtagit.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tullfiasko

Dessutom väntas Trumps handelstullar dra in mindre intäkter än väntat. I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Men en färsk sammanställning från Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser – fastslår att tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, det vill säga 100 miljarder dollar mindre än Vita husets prognos.

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen