Elon Musks pappa vädjar till sonen

2025 06 07

Elon Musks pappa blandar sig nu i storbråket mellan sonen och Donald Trump.

Det eskalerande storbråket mellan Elon Musk och president Donald Trump har dominerat nyhetsflödet de senaste timmarna och dagarna.

Trump har kallat Musk för ”galen”, och Musk har svarat med att hävda att Trump finns med i utredningen mot pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för sexhandel och hittades död i sin fängelsecell 2019.

Nu blandar sig Elon Musks pappa Errol i bråket – och riktar en vädjan till sonen.

Har kontaktat sonen

Elon Musks pappa är den sydafrikanska affärsmannen Errol Musk.

Han reagerar starkt på storbråket mellan sonen och Donald Trump, och beskriver det som en drabbning mellan två ”elefanttjurar eller alfahanar som bråkar med varandra”, rapporterar Newsweek.

Errol Musk reagerar bland annat på att sonen påstår att Trump ingår i Epsteinutredningen.

– Jag har ingen aning om vad han tänkte, säger Errol Musk.

– Jag kan bara föreställa mig att det bara är ett dumt misstag, tillägger han.

Han berättar också för Al Arabiya att han har skickat en vädjan till sonen via sms.

– Jag skickade ett meddelande till honom... där jag sade till honom att se till att det här försvinner, avslöjar pappa Musk.

Han är övertygad om att sonen och USA:s president fortfarande kan försonas, trots att de har riktat väldigt hårda ord mot varandra.

”Slår bakut”

Errol Musk tror också att sonen kan ha gett sig in i bråket med USA:s president på grund av stress.

– När människor har gått igenom mycket stress... når de så småningom en punkt där de slår bakut, säger Errol Musk.

Han understryker att även personer i samhällets toppskikt bara är människor.

– Även på de högsta nivåerna kämpar människor för att hitta en gemensam grund, säger han.

Bråket mellan Elon Musk och Donald Trump har fortsatt och eskalerat under fredagen. Trump har bland annat gjort klart att han inte är intresserad av något försonande telefonsamtal med Elon Musk.

Foto: Steve Jurvertson, Flickr

Text: Redkationen


Helt ny funktion i bilar – Volvo först i världen

2025 06 07

Volvo introducerar nu en helt ny funktion i bilarna.

På torsdagen har Volvo gett ett unikt besked.

Biljätten introducerar “världens första multiadaptiva säkerhetsbälte i kommande Volvo EX60”.

Det framhåller bolaget i ett pressmeddelande.

Helt ny funktion

Det nya säkerhetsbältet debuterar i den kommande helt elektriska Volvo EX60 2026.

Det är utformat för att “bättre skydda människor genom att anpassa sig till trafikvariationer och personen som bär det, tack vare realtidsdata från bilens avancerade sensorer”.

Använder data

Volvo meddelar att det nya multiadaptiva säkerhetsbältet kan använda data som matas in från inre och yttre sensorer för att anpassa skyddet och anpassa inställningen baserat på situationen och individens profiler.

Det handlar då exempelvis om längd, vikt, kroppsform och sittposition.

– Till exempel kommer en större passagerare i en allvarlig krock att få en högre bältesbelastningsinställning för att minska risken för huvudskador, meddelar Volvo.

– Medan en mindre passagerare vid en mildare krock kommer att få en lägre bältesbelastningsinställning för att minska risken för revbensfrakturer.

Så fungerar det

Det hela uppnås genom att “avsevärt öka” antalet så kallade lastbegränsande profilvariationer, som hanterar den kraft som appliceras på de åkande i händelse av en olycka. 

Och tack vare programuppdateringar ”over-the-air” blir det enligt Volvo bättre med tiden.

– På mindre än ett ögonblick analyserar bilens system de unika egenskaperna hos en krock – som riktning, hastighet och passagerarposition – och delar den informationen med säkerhetsbältet.

“Stor uppgradering”

Åsa Haglund, chef för Volvo Cars säkerhetscentrum, kommenterar saken.

– Det här är en stor uppgradering av det moderna trepunktsbältet, en uppfinning från Volvo som introducerades 1959 och som beräknas ha räddat över en miljon liv, säger hon.

– Det är ett utmärkt exempel på hur vi utnyttjar realtidsdata med ambitionen att bidra till att rädda miljontals fler liv.

Foto: Remy Lovesy

Text: Redaktionen


Kunder strömmar till Elgiganten – folk köper samma sak

2025 06 07

Inför sommaren är det en särskild vara som står högst på önskelistan.

Efterfrågan är enorm.

Sedan förra året har försäljningen femdubblats. Enligt Elkjøp, elektronikkoncernen där Elgiganten ingår, har trycket aldrig varit större.

Alla tycks vilja köpa samma sak – en robotgräsklippare.

– Aldrig tidigare har efterfrågan på den nya generationen robotgräsklippare varit så hög som den är nu, säger Joachim Barth, företagets kommunikationsrådgivare, till DinSide.

– Vi såg förra året att vi kunde förvänta oss en försäljningsökning och har förberett lagerlokalerna och så att det ska finnas tillräckligt med robotgräsklippare år folket.

Flera butiker har rea

Att det är stort intresse för robotgräsklippare just nu är kanske inte så konstigt.

Säsongen har precis börjat och när regnet varvas med solsken växer gräset så att det knakar. För närvarande har flera butiker dessutom rea på robotarna, enligt Aftonbladets köpguide.

– Den stora fördelen med att ha en robotgräsklippare är att man sparar mycket tid, och vad kan var bättre än att få tid över till andra aktiviteter och mindre jobb i trädgården? Robotgräsklipparen ger dig ett perfekt klippresultat och en perfekt höjd på gräset, förklarar Elgiganten.

LÄS MER: Willys agerande väcker ilska – “blev ledsen och chockad”

Framför allt i grannlandet

Och kunderna tycks ha fallit för lockelsen hos kedjorna.

Enligt Elgigantenkoncernen beror det sannolikt på att ny och bättre teknik erbjuds till ett lägre pris än förr.

– Många vill lägga sin tid på att göra något annat än att klippa gräs, och det har blivit mycket enklare, säger Joachim Barth.

Även Power märker av det stora intresset. Framför allt är det norrmännen som vill utrusta trädgården i sommar.

– Efterfrågan på robotgräsklippare i Norge har ökat markant på senare tid, säger Danial Bhatti, försäljningschef på Power, till DinSide.

Den som vill göra som norrmännen gör dock bäst i att noga jämföra de olika egenskaperna i robotarna innan man bestämmer sig för vilken modell – och varifrån – som ska inhandlas.

Batterikapacitet, laddningstid, klipphöjd och om roboten klarar branta sluttningar bör beaktas när man väljer modell, säger Danial Bhatti.

LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen