Elon Musks pappa vädjar till sonen
2025 06 07
Elon Musks pappa blandar sig nu i storbråket mellan sonen och Donald Trump.
Det eskalerande storbråket mellan Elon Musk och president Donald Trump har dominerat nyhetsflödet de senaste timmarna och dagarna.
Trump har kallat Musk för ”galen”, och Musk har svarat med att hävda att Trump finns med i utredningen mot pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för sexhandel och hittades död i sin fängelsecell 2019.
Nu blandar sig Elon Musks pappa Errol i bråket – och riktar en vädjan till sonen.
Har kontaktat sonen
Elon Musks pappa är den sydafrikanska affärsmannen Errol Musk.
Han reagerar starkt på storbråket mellan sonen och Donald Trump, och beskriver det som en drabbning mellan två ”elefanttjurar eller alfahanar som bråkar med varandra”, rapporterar Newsweek.
Errol Musk reagerar bland annat på att sonen påstår att Trump ingår i Epsteinutredningen.
– Jag har ingen aning om vad han tänkte, säger Errol Musk.
– Jag kan bara föreställa mig att det bara är ett dumt misstag, tillägger han.
Han berättar också för Al Arabiya att han har skickat en vädjan till sonen via sms.
– Jag skickade ett meddelande till honom... där jag sade till honom att se till att det här försvinner, avslöjar pappa Musk.
Han är övertygad om att sonen och USA:s president fortfarande kan försonas, trots att de har riktat väldigt hårda ord mot varandra.
”Slår bakut”
Errol Musk tror också att sonen kan ha gett sig in i bråket med USA:s president på grund av stress.
– När människor har gått igenom mycket stress... når de så småningom en punkt där de slår bakut, säger Errol Musk.
Han understryker att även personer i samhällets toppskikt bara är människor.
– Även på de högsta nivåerna kämpar människor för att hitta en gemensam grund, säger han.
Bråket mellan Elon Musk och Donald Trump har fortsatt och eskalerat under fredagen. Trump har bland annat gjort klart att han inte är intresserad av något försonande telefonsamtal med Elon Musk.
Foto: Steve Jurvertson, Flickr
Text: Redkationen