Ebba Busch (KD) går ut med uppmärksammat erkännande

2023 05 29

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch går idag ut i tv med ett uppmärksammat medgivande.

Elstödet förtjänar kritik.

Det erkänner nu KD-ledaren som medger att det fanns stora brister i hur systemet var uppbyggt, rapporterar TV4.

Framför allt bottnar självkritiken i att stödet inte var behovsprövat, jämfört med till exempel ett bostadsbidrag.

– Det är sådant som regeringen själv tar initiativ till. Här utgår vi från ett fyrkantigt EU-system, där vi inte kan göra den typen av skillnader, säger hon till tv-kanalen.

Miljonärer fick stora summor

Bakgrunden är att den tidigare socialdemokratiska riksdagsledamoten tillika miljonären och debattören, Jan Emanuel, gick ut och berättade att han fick orimligt mycket pengar tillbaka på elstödet.

Pengar som kommer från elförbrukning han lagt ned på att värma poolen och semesterboenden medan barnfamiljer och fattigpensionärer inte alls kom i närheten av de summorna – vilket fick S-profilen att påstå att det hela rör sig om ett stort systemfel.

"Inte värdigt"

Och Jan Emanuel har rätt i sin kritik, anser Ebba Busch.

Hon påpekar att den före detta Robinsondeltagaren inte behöver mer pengar, men att det är så utfallet blir när systemet är baserat på hur mycket man har betalat in i systemet.

– Det är därför jag säger att det här, det är inte ett värdigt system. Ett välfärdssystem ska inte hålla på med elstöd, säger Ebba Busch till TV4.

En följetong

Elstödet har varit en följetong för Ebba Busch under den första delen av regeringens mandatperiod.

Som närings- och energiminister har hon ofta fått stå till svars för den kritik och de frågor som riktats mot regeringen när det gällde vinterns höga elpriser.

Förra veckan riktades också en internationell uppmaning mot ministern från EU om att fasa ut elstödet.

– Kommissionen säger samtidigt att regeringen borde vara redo att ge nya riktade stöd till hushåll och företag om det skulle bli nya energiproblem i landet, säger rapporterade Liljeheden som är Sveriges Radios utsända EU-korrespondent.

Elförbrukning hemlig

Hur stor elförbrukning Ebba Busch själv har haft, och vad hon därmed har tagit emot i elstöd, vill hon inte gå ut med.

– Det håller jag för mig själv. Det tycker jag att väldigt många svenskar ska ha rätt till, att inte behöva dela med sig av vad deras elräkningar är på, sade hon till SVT i januari.

LÄS MER: Så höga blev partiledarnas elräkningar – en sticker ut

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Har startat tredje världskriget” – tung varning i natt

2026 02 23

Rysslands diktator Vladimir Putin har redan startat tredje världskriget.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till BBC.

– Jag bedömer att Putin redan har börjat. Frågan är nu hur mycket territorium han kommer att kunna erövra och hur man ska stoppa honom, säger han till kanalen och fortsätter:

– Ryssland vill påtvinga omvärlden ett annat levnadssätt och förändra de liv som människor har valt för sig själva.

Larmet: Kommer att fortsätta  

Samtidigt fortsätter de USA-ledda fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Enligt Zelenskyj vägrar den ryska sidan att överge kravet på att Ukraina ska avstå hela Donbasregionen i östra Ukraina till Ryssland. Kreml kräver att hela den ekonomiskt viktiga regionen ska tillfalla Ryssland, trots att ukrainska styrkor kontrollerar omkring 20 procent av området.

Zelenskyj vill inte göra några territoriella eftergifter.  

– Det handlar inte bara om mark. Att överge hundratusentals av våra invånare som bor där kommer att försvaga vår position. Det är så jag ser det. Och jag är säker på att ett sådant ”tillbakadragande” skulle splittra vårt samhälle, säger han till BBC.

Dessutom bedömer presidenten att Putin inte kommer att nöja sig med kontroll över östra Ukraina. Det skulle ”tillfredsställa honom ett tag”, men den ryska diktatorn kommer fortsätta att expandera sitt krig, varnar Zelenskyj.

– Enligt min uppfattning kommer han vara redo för det inom ett par år. Frågan är var han slår till nästa gång. Vi vet inte, men att han vill fortsätta [kriget] är ett faktum.

LÄS MER: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

Starkaste försvarslinjerna

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv i somras.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen


23feb26

VÄNDNINGEN: ”Ukraina är på väg att vinna kriget”

2026 02 23

En tung aktör menar att Ukraina vinner kriget.

Putin och Ryssland går mot fiasko i kriget mot Ukraina.

Som det ser ut nu kommer Ukraina att vinna, menar Finlands president Alexander Stubb.

”Kolossalt misstag av Putin”

Alexander Stubb är optimistisk till Ukrainas möjligheter att vinna kriget, och han anser att rapportering kring detta behöver bli mer positiv.

– De ryska förlustsiffrorna är inte hållbara för Ryssland. På deras värsta dagar dör en ukrainsk soldat för 25 ryssar. Faktum är att Ukraina vinner kriget, säger Stubb till Politiken.

Vladimir Putin gjorde en enorm felbedömning när han startade det här kriget, enligt Finlands president.

– Strategiskt sett har det varit ett kolossalt misstag av Vladimir Putin, vilket varken han eller ryssarna kommer att erkänna av förståeliga skäl, säger Alexander Stubb till tidningen.

Långt ifrån sina mål

Putin är också långt ifrån att uppfylla sina strategiska mål, menar Finlands president.

Han har inte lyckats göra Ukraina ryskt, istället har kriget bland annat lett till att Europa rustar upp rejält.

Det ser inte heller ut som att Ryssland har det lätt på slagfältet, särskilt inte med tanke på den senaste tidens rapporter om 20 000 döda ryska soldater i december, och 30 000 i januari.

– Jämför det med Afghanistan, där Sovjetunionen var i tio år och förlorade 18 000 soldater, säger han.

Han menar därför att västvärldens grundläggande berättelse om kriget i Ukraina är fel. Det borde framgå tydligare av rapporteringen att Putin är på väg att förlora kriget.

LÄS OCKSÅ: "Borde skämmas" - USA rasar mot Danmark

Har inte råd att avsluta kriget

Samtidigt varnar Alexander Stubb för att Putin kanske inte har rådet att avsluta kriget i Ukraina.

Rysslands ekonomi är i botten, och om kriget avslutas kan kaos och social oro vänta.

– De har ett stort budgetunderskott, deras tillväxt är noll, deras inflation är tvåsiffrig och deras ränta är 16 procent. Så Putin kan inte avsluta detta krig, säger Alexander Stubb till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk region i lågor - attackerats i 24 timmar

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen