SVERIGE: Dunderattack mot statsministern

2022 11 16

Sveriges förre försvarsminister Peter Hultqvist (S) dundrar mot regeringen.

– De har bara bevisat en sak och det är att de inte var seriösa i valrörelsen, framhäver Peter Hultqvist till Aftonbladet efter att Ulf Kristerssons (M) regering presenterat sitt första stödpaket till Ukraina för den nuvarande mandatperioden.

Bakgrunden till det hårda uttalandet är en kommentar från statsministern i samband med att S-regeringen i augusti tog beslut om att inte skicka artillerisystemet Archer till Ukraina.

– Jag tycker det är ynkligt och svagt, när Ukraina nu strider inte bara för sin egen frihet, utan för hela Europa, framhöll Kristersson i ett mejl till nyhetssajten Omni vid tillfället.

Ingen Archer

Idag meddelade regeringen att man skickar ett omfattande militärt stödpaket till Ukraina.

Men just Archer, som under lång tid stått högst på Ukrainas önskelista, fanns inte med.

Någonting som Hultqvist, idag ordförande i försvarsutskottet, visserligen anser är riktigt. Han är dock rejält upprörd över vad han anser är ett hyckleri från den M-ledda regeringen.

– De uttalade sig på dåliga grunder, då de inte informerat sig ordentligt om läget. De var slarviga och ogenomtänkta och drev det som en kampanjfråga. Jag försökte förklara att det inte var lämpligt att hålla på så, då måste man göra en grundlig analys. Det har försvarsmakten nu gjort och det uppdraget har regeringen nu grundat sina beslut på, säger Peter Hultqvist till Aftonbladet.

720 miljoner kronor

Stödpaketet som idag presenterades har ett värde av 720 miljoner kronor. Det största biståndspaketet till Ukraina från Sverige hittills.

– Vi har landat bokstavligt talat i ett vinterpaket, sade Ulf Kristersson på en pressträff i förmiddags och betonar att det både handlar om humanitärt, militärt och politiskt stöd.

Avancerade luftförsvarssystem

Den humanitära delen av paketet innefattar stöd, reparation av civil infrastruktur och minröjning. Regeringen betonar vikten av att paketet kommer ut så snabbt som möjligt eftersom behoven är akuta.

Det militära paketet har ett värde på tre miljarder kronor och i det ingår bland annat avancerade luftförsvarssystem och viktig militär utrustning och material i form av kroppsskydd och tält. Försvarsminister Pål Jonsson (M) vill av sekretesskäl inte gå in i detaljer på luftförsvarssystemet.

Utöver det militära och humanitära stödet kommer även regeringen bidra med politiskt stöd.

– Vi kommer att återkomma med andra paket inom andra domäner, säger försvarsministern. 

LÄS MER: Enormt svenskt glädjebesked till Ukraina

LÄS MER: Zelensky bekräftar nytt svenskt militär stöd

LÄS MER: Svenskt system högst upp på önskelistan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


12nov2025

JUST NU: ”Stanna hemma” – virusuppmaning utfärdas

2025 11 12

Apoteket Hjärtat slår larm om en oroväckande trend bland det svenska folket.

Under hösten blir det allt vanligare att smittor sprids, och många drabbas av förkylning eller annan sjukdom.

Nya smittor uppkommer med jämna mellanrum och sprids snabbt över världen.

Och en av anledningarna till den stora smittspridningen kan vara svenskarnas beteende när man är sjuk, vilket har förändrats mycket de senaste åren, visar en ny undersökning.

Över en tredjedel

Över en tredjedel av svenskarna tycker att det är okej att gå till jobbet om man är hängig, förkyld, snorig eller hostar.

Omkring en femtedel av svenskarna kan tänka sig att gå till jobbet med feber.

– Vår undersökning visar att de vanor och beteenden som kanske uppstod under covid 19-pandemin kan ses vara utdaterade. Idag finns det en högre acceptans för att vara på jobbet eller i skolan trots att man är sjuk, säger Apoteket Hjärtats chefsapotekare Annika Svedberg, i ett uttalande.

Att gå till jobbet när man är sjuk gör att man riskerar att sprida smittan vidare.

– Det mest effektiva sättet att stoppa smittspridning är att stanna hemma om man känner sig sjuk, uppmanar chefsapotekaren.

Sjuka barn i skolan

Nästan varannan förälder tycker det är okej att skicka barnen till skolan eller förskolan, även om de är lite hängiga, förkylda eller snoriga.

– Ibland kanske det är svårt att avgöra hur sjuka ens barn är. Minsta symtom på förkylning innebär inte alltid att de behöver stanna hemma, men vid feber eller om ens barn har ont i huvudet eller upplevs så trötta, orkeslösa eller hostiga att de inte orkar med lek och aktiviteter så som de normalt sett gör så bör de stanna hemma, säger Annika Svedberg.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer

Tips för att hålla sig frisk

- Tvätta händerna ofta. Använd tvål och vatten i minst 20 sekunder för att effektivt förhindra spridning av virus.

- Ha handdesinfektion nära till hands. Använd alkoholbaserad handdesinfektion när tvål och vatten inte finns tillgängligt.

- Försök att hålla avstånd om du eller någon i din närhet är sjuk. Skippa handskakningar och kramar.

- Nys och hosta alltid i armvecket.

- Undvik att dela handduk med en sjuk familjemedlem.

Källa: Apoteket Hjärtat

LÄS MER: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Foto: G. Fring

Text: Redaktionen


12nov2025

Reas ut i panik – ska rädda ryska ekonomin

2025 11 12

Den haltande ryska ekonomin tvingar nu landet till ett krisdrag för att handeln inte ska stanna av.

De senaste åren har den ryska handeln drabbats av hårda sanktioner, till följd av landets fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022.

För några veckor sedan meddelade USA att man sätter ännu hårdare press på den ryska oljeindustrin, som är helt avgörande för Rysslands ekonomi, när man slår till med nya sanktioner mot landets två oljejättar Rosneft och Lukoil.

Sanktionerna gör att företagen behöver upphöra med exporten till europeiska länder och avsluta sin internationella verksamhet, vilket väntas få stora konsekvenser.

– Lukoil är slut, säger en tidigare chef på Lukoil, till Politico.

Nytt panikdrag från Ryssland

Nu tvingas Ryssland till ett panikartat drag för att intäkterna från oljeexporten, och därmed finansieringen av kriget i Ukraina, inte ska stanna av,

Den ryska oljan reas nu ut på rekordnivåer, för att få andra länder att trotsa sanktionerna och fortsätta köpa.

– Rabatterna på rysk olja har ökat kraftigt i samband med USA:s sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil, uppger The Moscow Times.

– Rabatten i hamnarna i Primorsk och Novorossijsk den 10 november var 19,4 dollar per fat. I början av november låg rabatterna på omkring 14 dollar per fat, och innan USA:s sanktioner infördes i oktober låg den på runt tolv dollar.

Senaste gången som rabatterna i hamnen i Primorsk nådde över 15 dollar per fat var tidigare i år, när USA införde sanktioner mot Gazprom Neft och Surgutneftegaz.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Lavrov besviken – USA ger Kreml kalla handen

Indien och Kina backar

De senaste veckorna har flera företag från Indien och Kina, som är de länderna som köper mest olja från Ryssland, meddelat att man slutar köpa rysk olja.

– Enligt Bloombergs källor har fem stora indiska raffinaderier inte lagt beställningar på rysk olja för december. Dessa företag står för två tredjedelar av oljeexporten från Ryssland till Indien, uppger tidningen.

– I Kina vägrar i sin tur flera stora statsägda företag att köpa rysk olja.

Också Turkiet har ökat sin import av olja från andra länder den senaste tiden.

LÄS MER: Ryssland under attack – enorm explosion

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen