6 mars 2026

Donald Trump ställer ultimatum till Putin

2025 01 22

USA:s nya president går nu fram med ett skarpt krav på Rysslands diktator.

Donald Trump lovade i valrörelsen att avsluta kriget i Ukraina på 24 timmar.

Nyligen justerades löftet om till “ungefär 100 dagar”.

Nu har republikanen tagit ett av sina första steg mot att uppfylla löftet. Donald Trump hotar nämligen den ryska diktatorn Vladimir Putin med kännbara konsekvenser om han inte inställer sig vid förhandlingsbordet, rapporterar The Hill.

Hotar med sanktioner

Om Ryssland inte ansluter till förhandlingar om en vapenvila kommer USA att införa ytterligare sanktioner mot landet.

– Det låter troligt, bekräftar Donald Trump enligt tidningen.

Ännu en dos sanktioner mot Ryssland skulle kunna innebära ett hårt slag mot den redan pressade nationen.

För knappt två månader sedan noterade den ryska valutan sin lägsta nivå på två år.

Tidigare sanktioner tillsammans med sjunkande oljepriser och den ryska centralbankens penningpolitik pekades ut som direkta orsaker.

– Om den svaga växelkursen håller i sig i minst en månad kommer det definitivt att påverka priserna, sade Stolypin Anton Sviridenko, chef för det ryska Institutet för tillväxtekonomi, till Forbes vid tillfället.

Bjuder in Xi Jinping

Som följd har priset på vanliga basvaror skjutit i höjden för det ryska folket.

Det har också fått befolkningen att egentligen för första gången i större omfattning börja ifrågasätta Putin och regeringen.

Nyligen visade en undersökning från Russia Field att en majoritet av ryssarna vill inleda omedelbara fredsförhandlingar med Ukraina.

I ett sådant scenario säger nu Donald Trump att han vill ha med Kinas diktator Xi Jinping som medlare för att lösa konflikten.

– Han har mycket makt, säger den nyligen invigda presidenten.

Inget besked om stöd till Ukraina

Donald Trump fick i samma veva frågan om USA kommer att fortsätta skicka vapen till Ukraina.

Han upprepade sin åsikt att EU borde göra mer än vad som just nu är fallet.

– Vi pratar med Zelensky (Ukrainas president, red. anm.), vi kommer att prata med president Putin mycket snart. Vi ska titta på det, säger Trump enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 mars

Flamingomissil slår ner – eldklot över rysk stad

2026 03 28

Ukraina har slagit till med en Flamingomissil i en rysk stad.

En ukrainsk FP5 Flamingo-missil har slagit ned i staden Tjapajevsk i Samara oblast i Ryssland.

Attacken har ägt rum på lördagsmorgonen.

Bilder och videor från sociala medier visar ett stort eldklot över en viktig anläggning i staden.

Slog till tidigt på morgonen

Den ukrainska Flamingomissilen uppges ha träffat en stor produktionsanläggning vid namn JSC Promsintez, som tillverkar sprängämnen.

Lokalbefolkningen i staden har lagt upp bilder och videor från attacken i sociala medier, rapporterar Kyiv Independent.

Ett foto visar hur Flamingomissilen närmar sig anläggningen.

Andra bilder och videor visar bland annat hur ett stort eldklot kommer från produktionsanläggningen.

– Explosioner rapporterades först av en lokal invånare omkring klockan 06:30 lokal tid, enligt tidningen.

Guvernören i Samara oblast, Vyacheslav Fedorishchev, ska mitt under attacken ha varnat för missilhotet.

Ukraina har ännu inte kommenterat attacken.

Massproduktion av Flamingo

Flamingomissilen presenterades förra sommaren.

Den används inte ofta, men en ökning av användningen har noterats sedan november 2025, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat Flamingomissilen för Ukrainas ”mest framgångsrika missil”.

Han har också meddelat att massproduktionen av Flamingomissiler tagit fart under vintern 2025-26.

Den inhemskt producerade missilen har en angiven räckvidd på 3000 kilometer, och anses förbättra Ukrainas långdistansförmåga avsevärt.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Har slagit till mot vapenfabriker

Den ryska fabriken som uppges ha attackerats, JSC Promsintez, tillverkar sprängämnen och ligger runt 750 kilometer från gränsen mellan Ukraina och Ryssland, uppger tidningen.

Ukraina har tidigare använt sig av Flamingomissiler för att attackera bland annat vapenfabriker.

Den 20 februari attackerades exempelvis Votkinsk-fabriken i Rysslands Udmurtienrepublik, där det ballistiska missilsystemet Iskander-M produceras.

LÄS OCKSÅ:  Ryska planen går i kras – ”dömd att misslyckas”

Arkivfoto: M. Ibrahim

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen