JUST NU: Demonstrant avrättad

2022 12 08

Iran har meddelat att man utfört en första avrättning av en demonstrant i landet.

Personens greps 25 september i samband med de kraftiga protesterna mot den iranska regimen. Det rapporterar AP med hänvisning till den iranska nyhetsbyrån Mizan.

Han ska nu ha dömts till döden och blivit bragd om livet för att han “fört krig mot Gud”.

Avrättningen sker samtidigt som många andra fångar också löper risk att dömas till dödsstraff för inblandning i protesterna, som expanderat till den allvarligaste utmaningen för styret i Iran sedan den islamiska revolutionen 1979.

Fler kan följa

Aktivisterna varnar nu för att den avrättade personen enbart är den första i ledet.

– Avrättningen måste mötas med starka reaktioner, annars kommer vi att ställas inför dagliga avrättningar av demonstranter, framhåller Mahmood Amiri-Moghaddam, chef för den Oslo-baserade aktivitsgruppen Iran Human Rights.

– Denna avrättning måste få snabba praktiska konsekvenser internationellt, fortsätter han.

Påstås ha attackerat med machete

Enligt den iranska nyhetsbyrån ska den anklagade mannen ha blockerat en gata och attackerat en medlem i Irans säkerhetsstyrka med en machete, skriver AP.

Nyhetsbyrån, som kontrolleras av landets rättsväsende, ska ha identifierat den avrättade mannen som Moshen Shekari.

Han dömdes enligt uppgifter i Teherans revolutionära domstol, en domstol som kritiserats internationellt bland annat för att den praktiseras med stängda dörrar.

Moralpolisen påstods upphöra

För några dagar sedan florerade uppgifter om att Iran planerar att lägga ned den hårt kritiserade moralpolisen i landet, ett verktyg som används av regimen för att bland annat kontroller att kvinnor bär slöjor och andra kläder på rätt sätt.

Men uppgifterna har inte officiellt bekräftats och påstås av bland annat tankesmedjan ISW vara ett missförstånd.

– Ingen tjänsteman från den islamiska republiken Iran har sagt att moralpolisen har lagt ned. Vissa utländska medier har försökt tolka uttalanden från riksåklagaren som att den islamiska republiken drar sig tillbaka i frågan om hijab och blygsamhet och hävdar att det beror på de senaste upploppen, uttryckte den iranska och arabspråkiga tv-kanalen Al-Alam i måndags enligt CNN.

LÄS MER: Iran bekräftar inte att moralpolisen läggs ned

Arkivfoto: Twitter

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10dec2025

Glädjebesked från Swedbank – gäller från och med 2026

2025 12 11

Storbanken Swedbank går ut med ett glädjande besked till svenska hushåll.

Under flera år har bostadsmarknaden gått trögt.

Stigande låneräntor och hög inflation har bromsat svenskarnas möjligheter att köpa bostad.

Men en vändning kan vara i sikte.

– Efter några år av ekonomiskt stålbad ser hushållen ut att gå mot ljusare tider, säger Arturo Arques som är privatekonom på Swedbank och Sparbankerna, i ett uttalande.

– Många har fått det bättre under 2024 och 2025 och med regeringens skattesänkningar på både inkomster och livsmedel 2026 finns det anledning för hushållen att se på framtiden med tillförsikt.

Möjligheten ökar

Efter flera kämpiga år för bostadsmarknaden kommer nu ett glädjande besked från storbanken Swedbank.

Under det tredje kvartalet 2025 har lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökat hushållens möjligheter att köpa en bostad, enligt Swedbanks Boindex.

Swedbanks sammanvägda Boindex för småhus och bostadsrätter steg under årets tredje kvartal från 111 till 114, uppger banken.

– Det innebär att den som köper en bostad idag behöver i genomsnitt lägga 26 procent av disponibel inkomst på boendeutgifter. För småhus respektive bostadsrätter ligger Boindex på 113 respektive 118.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Stigande bostadspriser

Svenskarnas ökade möjligheter till bostadsköp väntas också få en positiv påverkan på bostadspriserna framöver.

– Tack vare lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökar nu hushållens möjligheter att köpa en bostad, säger Arturo Arques.

– Med lägre inkomstskatter, lägre moms på livsmedel och högre inkomster finns det mycket som talar för högre bostadspriser under 2026.

Köp av bostadsrätt och underhållsskuld

För den som funderar på att köpa en bostadsrätt finns det mer än inköpspriset att ta hänsyn till, bland annat bostadsrättsföreningens underhållsskuld och sparbehov.

– Kunskap om underhållsskuld och sparbehov kan också användas för att jämföra priset på bostadsrätter i olika föreningar och öka möjligheterna till en lyckad bostadsrättsaffär. Men det är tyvärr få som har den kunskapen, säger Arturo Arques.

LÄS OCKSÅ: “Fick mig att glömma min telefon” – Google storsatsar på ny produkt

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen