Debatten urartar – “inte sett Trump så arg på flera år”

2024 09 11

Under natten har Donald Trump och Kamala Harris drabbat samman i sin första presidentdebatt.

Det blev en händelserik och dramatisk historia där attackerna haglade från båda håll.

I synnerhet lyckades Demokraternas Kamala Harris trycka på precis rätt knappar för att provocera den republikanska motkandidaten, skriver amerikanska medier.

Det tog särskilt fart efter att Harris påstått att folk lämnar Trumps kampanjmöten av tristess, vilket hennes kampanj tidigare gjorde en stor sak av på sociala medier.

Strax efteråt upprepade Trump det påstående som bland annat vicepresidentkandidaten JD Vance spred häromdagen: att invandrare äter upp folks husdjur.

– I Springfield äter de upp hundarna. Människorna som kommer dit, de äter upp katterna. De äter husdjuren hos människorna som bor där, säger Trump enligt CNN.

"Inte sett honom så arg sedan 2020"

Utspelet har faktagranskats. Polisen har inget underlag för påståendet som tycks vara baserat på rykten från sociala medier.

Det var ett av flera argument som faktagranskades i direktsändning av medierna, vilket fick Donald Trump att gå i taket.

– Jag har inte sett Trump så arg i en debatt sedan hans första debatt 2020 med Joe Biden. Trump är uppenbart arg på ABC:s faktagranskning, framhåller New York Times Jonathan Swan i liverapporteringen från debatten.

"Förödande för Trump"

Taktiken från Harris-kampanjen att få Donald Trump att spåra ur var en medveten sådan, uppger hennes rådgivare efter debatten.

Och man var nöjda med hur ofta Trump “svalde betet”.

En senior rådgivare sa att om det var en sak som konsekvent överraskade Harris-teamet i kväll, så var det hur ofta Trump tog vicepresidentens bete, inklusive i frågor som publikens storlek på hans möten, rapporterar CNN.

Enligt CNN-ankaret Chris Wallace var nattens debatt “förödande för Donald Trump”.

– Donald Trump såg gammal ut ikväll, säger han till den egna kanalen.

Harris granskades också

Även Kamala Harris har fått uttalanden från debatten faktagranskade.

Bland annat ett uttalande om att Trump lämnade Vita huset “med den värsta arbetslösheten sedan den stora depressionen”, vilket inte stämmer enligt CNN.

När Trump lämnade presidentposten i januari 2021 låg arbetslösheten på 6,4 procent. I april månad 2020, under pandemin, var den uppe på 14,8 procent, vilket var den högsta siffran sedan 1939 enligt amerikansk statistik.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson resp Shealah Craighead

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen